Jest ich ponad 330. Dzisiaj złożyli uroczyste ślubowanie oraz odebrali dyplomy ukończenia studiów. Teraz przed absolwentami kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie staże, a później wybór specjalizacji z wybranej dziedziny.
Nowy etap w życiu rozpoczęli w sobotę m.in. Maciej i Hubert. Mają różne pomysły na medyczną przyszłość. - Od najmłodszych lat chciałem zostać lekarzem, pomagać ludziom - mówi pierwszy z absolwentów i dodaje, że studia wspomina bardzo przyjemnie. - Nie było dla mnie trudnych momentów, chociaż nauki było spoto. Za rok kończę staż, po nim wybrałem specjalizacje z anestezjologii i intensywnej terapi.
Pan Hubert w odróżnieniu od kolegi z roku nie ma sprecyzowanej specjalizacji. - Staż mam na wielu oddziałach, skończenie go rozwieje wszystkie wątpliwości - przyznaje. - Najtrudniejszym moment na studiach był na końcówce pierwszego roku i trzeciego roku. Covid spowodował, że mieliśmy dużo mnie zajęć stacjonarnych, dlatego teraz staramy sie nadrabiać ten czas właśnie na stażu - dodał.
Młodych lekarzy czeka 13 miesięczny staż, a później walka o miejsca na specjalizację. Ostatecznie zdecyduje o tym Lekarski Egzamin Końcowy.
Specjalizacje priorytetowe 2023, które uznawane są przez Ministerstwo Zdrowia za najmocniej deficytowe i wymagające uzupełnienia niedoborów kadrowych to anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna paliatywna, medycyna, ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia, neurologia dziecięca, onkologia, hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna i stomatologia dziecięca.