Ciekawe odkrycia
W Afryce, w okolicy starożytnego miasta Teby, uczeni angielscy prowadzą od wielu lat poszukiwania pamiątek dawnej kultury. Niegdyś bowiem ziemia egipska była słynna ze wspaniałych budowli i rzeźb, z przepychu dworu królewskiego faraonów i świątyń. Grobowce przechowały mnóstwo śladów w minionej świetności. Świeżo uczeni odkryli pod grobowcem faraona Ramzesa VI korytarz, który doprowadził ich do innego grobowca. Przed oczyma badaczy przedstawił się widok, jakby z czarodziejskiej baśni: bogate sarkofagi z kości słoniowej, ozdobione drogiemi kamieniami, skrzynie ozdobione malowidłami, przedstawiającemi polowanie; tron zdobiony drogiemi kamieniami. Dalej odkryto drugą komnatę ze złotym grobowcem, skrzyniami i wazami z alabastru. Znaleziono zwoje papyrusów, tj. starożytnego papieru egipskiego, sklejanego z włókien roślinnych, zapisanego hieroglifami, cz. pismem obrazkowym. Ponieważ uczeni z wielkim trudem nauczyli się odczytywać hieroglify egipskie –dowiemy się z tych papyrusów o życiu w czasach świetności Egiptu. Przypuszczają, że odkryte skarby pochodzą z połowy XIV wieku przed Chrystusem, tj. z przed dwu tysięcy lat.
„Wyzwolenie” z 10 grudnia 1922 r.
79 LAT TEMU
W przyszłym roku będziemy mniej świętowali
Ogłoszone zostało rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej, ustalające ilość dni świątecznych, wolnych od pracy. Więc od pracy mają być wolne wszystkie niedziele i tylko następujące dni świąteczne: Nowy Rok (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Trzeciego Maja, Wniebowstąpienie Pańskie, Boże Ciało, Piotra i Pawła (29 czerwca), Wniebowzięcie (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Niepokalane Poczęcie (8 grudnia), Boże Narodzenie (25 grudnia). Skasowane więc zostały święta: M. B. Gromniczej (2 lutego), Zwiastowanie (25 marca), Poniedziałek Wielkanocny, Stanisława (8 maja), drugi dzień Zielonych Świątek, M. B. Siewnej (8 września) i św. Szczepana (26 grudnia). Rozporządzenie powyższe obowiązuje od 1 stycznia 1925 r., więc jeszcze w bieżącym roku będzie drugie święto Bożego Narodzenia (św. Szczepana). Dodać należy, że Papież dawno już pozwolił pracować w te święta, które rozporządzenie powyższe obecnie kasuje.
Kto szerzy w Polsce komunizm
Po trzydniowych rozprawach warszawski sąd okręgowy wydał wyrok w sprawie organizacji komunistyczno-szpiegowskiej, na mocy którego skazani zostali: Moszek Finkelsztein (lat 23) na 10 lat ciężkiego więzienia, Abram Liberman (l. 19) na 6 lat ciężkiego więzienia, Moszek Sztenberg (l. 23) na 2 lata ciężkiego więzienia, Hawa Hendler (l. 23) na 2 lata ciężkiego więzienia, Jakub Wajchman (l. 20) na 1 rok ciężkiego więzienia, Józef Lenger (l. 21) na 4 lata domu poprawy, Jakub Cygielman (l. 24) na 1 rok domu poprawy. Izrael Bem, Szlama Rozenberg, Chaskiel Kruk, Pinkes Minc zostali uniewinnieni.
„Wyzwolenie” 7 grudnia 1924 r.
51 LAT TEMU
Teatr im. J. Osterwy wykonał roczny plan
Teatry w Polsce Ludowej od momentu upaństwowienia stały się przedsiębiorstwami państwowymi. Jako takie posiadają też swoje własne plany, których wykonanie jest zadaniem wszystkich pracowników przedsiębiorstwa. Walka o plan nie jest więc obca i pracownikom Teatru, co włącza teatry w ogólnonarodowe zagadnienia realizacji Planu 6-letniego. Państwowy Teatr im. J. Osterwy to jeden z kilkudziesięciu teatrów w Polsce, który dowiódł, że rozumie znaczenie wypełniania zadań, jakie na nim ciążą. Gdy kontrola wykonania planu za I kwartał r.b. wykazała, że w zakresie ilości widzów teatr lubelski nie wykonał 40% a w zakresie ilości wpływów 60% planu, stało się to dzwonkiem alarmowym dla całej załogi. Na naradach produkcyjnych, na zebraniach masowych mówiło się i dyskutowało nad przyczynami tego stanu.
Dziś, gdy rok kalendarzowy dobiega końca, teatr ma do zanotowania nie tylko, że się „mówiło”. Wysiłek bowiem całego zespołu sprawił, iż dnia 2 grudnia 1952 roku można było zameldować Ministrowi Kultury i Sztuki o wykonaniu przed Teatr im. J. Osterwy w Lublinie rocznego planu usługowego w zakresie ilości widzów w 101% a planu finansowego w 113%.
„Sztandar Ludu” z 7 grudnia 1952 r.
5 LAT TEMU
Barbórka w Bogdance
Przed sklepem mięsnym stoją żony górników.
– Francikowo, na kopalni było tąpniecie, zasypało mojego chłopa i dostałam sto milionów.
– Szkoda, że mój zdążył uciec!
Takim i innymi dowcipami raczyli się wczoraj lubelscy górnicy. Zgodnie z tradycją w dzień imienin Barbary nie wyszli do pracy.
„Dziennik Wschodni” z 5 grudnia 1998 r.
4 LATA TEMU
Wicher gasi światło
W sobotę na Lubelszczyźnie prawie 30 tys. domów było pozbawionych prądu. Stało się tak przez wichurę, która przeszła przez region z prędkością ponad 70 km/h.
Najwięcej awarii zanotowano na terenie Lubelskiego Zakładu Energetycznego Lubzel SA, obejmującego swym zasięgiem byłe woj. lubelskie i bialskopodlaskie. Bez prądu było tu 16 tys. odbiorców.
„Dziennik Wschodni” z 6 grudnia 1999 r.
Pisownia oryginalna