Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 grudnia 2003 r.
11:43
Edytuj ten wpis

A to historia!

Autor: Zdjęcie autora Wybrał: M.S.
0 0 A A



AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
81 LAT TEMU
Ciekawe odkrycia
W Afryce, w okolicy starożytnego miasta Teby, uczeni angielscy prowadzą od wielu lat poszukiwania pamiątek dawnej kultury. Niegdyś bowiem ziemia egipska była słynna ze wspaniałych budowli i rzeźb, z przepychu dworu królewskiego faraonów i świątyń. Grobowce przechowały mnóstwo śladów w minionej świetności. Świeżo uczeni odkryli pod grobowcem faraona Ramzesa VI korytarz, który doprowadził ich do innego grobowca. Przed oczyma badaczy przedstawił się widok, jakby z czarodziejskiej baśni: bogate sarkofagi z kości słoniowej, ozdobione drogiemi kamieniami, skrzynie ozdobione malowidłami, przedstawiającemi polowanie; tron zdobiony drogiemi kamieniami. Dalej odkryto drugą komnatę ze złotym grobowcem, skrzyniami i wazami z alabastru. Znaleziono zwoje papyrusów, tj. starożytnego papieru egipskiego, sklejanego z włókien roślinnych, zapisanego hieroglifami, cz. pismem obrazkowym. Ponieważ uczeni z wielkim trudem nauczyli się odczytywać hieroglify egipskie –dowiemy się z tych papyrusów o życiu w czasach świetności Egiptu. Przypuszczają, że odkryte skarby pochodzą z połowy XIV wieku przed Chrystusem, tj. z przed dwu tysięcy lat.
„Wyzwolenie” z 10 grudnia 1922 r.

79 LAT TEMU
W przyszłym roku będziemy mniej świętowali
Ogłoszone zostało rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej, ustalające ilość dni świątecznych, wolnych od pracy. Więc od pracy mają być wolne wszystkie niedziele i tylko następujące dni świąteczne: Nowy Rok (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Trzeciego Maja, Wniebowstąpienie Pańskie, Boże Ciało, Piotra i Pawła (29 czerwca), Wniebowzięcie (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Niepokalane Poczęcie (8 grudnia), Boże Narodzenie (25 grudnia). Skasowane więc zostały święta: M. B. Gromniczej (2 lutego), Zwiastowanie (25 marca), Poniedziałek Wielkanocny, Stanisława (8 maja), drugi dzień Zielonych Świątek, M. B. Siewnej (8 września) i św. Szczepana (26 grudnia). Rozporządzenie powyższe obowiązuje od 1 stycznia 1925 r., więc jeszcze w bieżącym roku będzie drugie święto Bożego Narodzenia (św. Szczepana). Dodać należy, że Papież dawno już pozwolił pracować w te święta, które rozporządzenie powyższe obecnie kasuje.

Kto szerzy w Polsce komunizm
Po trzydniowych rozprawach warszawski sąd okręgowy wydał wyrok w sprawie organizacji komunistyczno-szpiegowskiej, na mocy którego skazani zostali: Moszek Finkelsztein (lat 23) na 10 lat ciężkiego więzienia, Abram Liberman (l. 19) na 6 lat ciężkiego więzienia, Moszek Sztenberg (l. 23) na 2 lata ciężkiego więzienia, Hawa Hendler (l. 23) na 2 lata ciężkiego więzienia, Jakub Wajchman (l. 20) na 1 rok ciężkiego więzienia, Józef Lenger (l. 21) na 4 lata domu poprawy, Jakub Cygielman (l. 24) na 1 rok domu poprawy. Izrael Bem, Szlama Rozenberg, Chaskiel Kruk, Pinkes Minc zostali uniewinnieni.
„Wyzwolenie” 7 grudnia 1924 r.

51 LAT TEMU
Teatr im. J. Osterwy wykonał roczny plan
Teatry w Polsce Ludowej od momentu upaństwowienia stały się przedsiębiorstwami państwowymi. Jako takie posiadają też swoje własne plany, których wykonanie jest zadaniem wszystkich pracowników przedsiębiorstwa. Walka o plan nie jest więc obca i pracownikom Teatru, co włącza teatry w ogólnonarodowe zagadnienia realizacji Planu 6-letniego. Państwowy Teatr im. J. Osterwy to jeden z kilkudziesięciu teatrów w Polsce, który dowiódł, że rozumie znaczenie wypełniania zadań, jakie na nim ciążą. Gdy kontrola wykonania planu za I kwartał r.b. wykazała, że w zakresie ilości widzów teatr lubelski nie wykonał 40% a w zakresie ilości wpływów 60% planu, stało się to dzwonkiem alarmowym dla całej załogi. Na naradach produkcyjnych, na zebraniach masowych mówiło się i dyskutowało nad przyczynami tego stanu.
Dziś, gdy rok kalendarzowy dobiega końca, teatr ma do zanotowania nie tylko, że się „mówiło”. Wysiłek bowiem całego zespołu sprawił, iż dnia 2 grudnia 1952 roku można było zameldować Ministrowi Kultury i Sztuki o wykonaniu przed Teatr im. J. Osterwy w Lublinie rocznego planu usługowego w zakresie ilości widzów w 101% a planu finansowego w 113%.
„Sztandar Ludu” z 7 grudnia 1952 r.
5 LAT TEMU
Barbórka w Bogdance
Przed sklepem mięsnym stoją żony górników.
– Francikowo, na kopalni było tąpniecie, zasypało mojego chłopa i dostałam sto milionów.
– Szkoda, że mój zdążył uciec!
Takim i innymi dowcipami raczyli się wczoraj lubelscy górnicy. Zgodnie z tradycją w dzień imienin Barbary nie wyszli do pracy.
„Dziennik Wschodni” z 5 grudnia 1998 r.
4 LATA TEMU
Wicher gasi światło
W sobotę na Lubelszczyźnie prawie 30 tys. domów było pozbawionych prądu. Stało się tak przez wichurę, która przeszła przez region z prędkością ponad 70 km/h.
Najwięcej awarii zanotowano na terenie Lubelskiego Zakładu Energetycznego Lubzel SA, obejmującego swym zasięgiem byłe woj. lubelskie i bialskopodlaskie. Bez prądu było tu 16 tys. odbiorców.
„Dziennik Wschodni” z 6 grudnia 1999 r.
Pisownia oryginalna

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium