Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 maja 2006 r.
20:16
Edytuj ten wpis

Betonowa linia

0 0 A A

Tony wylanego betonu, wagony stali. Prąd, woda, kanalizacja, telefon, odpowiednia wentylacja. Do tego nowoczesne uzbrojenie. Gdyby Hitler zaatakował Sowietów rok później, pod Lubyczą Królewską miałby ciężką przeprawę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hitler od początku planował uderzenie na ZSRR. Stalin też nie ufał przywódcy III Rzeszy. Nawet, gdy podpisywano pakt Ribenntrop-Mołotow. Jeszcze we wrześniu 1939 roku, po ustaleniu linii demarkacyjnej dzielącej Polskę na pół, Stalin wydał rozkaz wzniesienia fortyfikacji obronnych. Miały one chronić Związek Radziecki przed niemiecką inwazją.

Budujemy nowy schron

Plan przewidywał wybudowanie na tak zwanej Linii Mołotowa około - uwaga! - 10 tysięcy schronów bojowych, zgrupowanych w 13 rejonach umocnionych. Gminę Lubycza Królewska przeciął Raworuski Rejon Umocniony. Prace rozpoczęły się w 1940 roku. Do robót, które nie wymagały zachowania tajemnicy wojskowej, Sowieci zaciągali miejscową ludność.
Dotarliśmy do ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. - Przyszli, powiedzieli: "Do roboty” i koniec - wspomina 88-letni Emil Kogut z Huty Lubyckiej. - Szwydkin był dowódcą. Dzień w dzień dowoziliśmy końmi wodę, deski na szalunki i kopaliśmy doły.
Najpierw jednak trzeba było wytyczyć miejsca pod przyszłe schrony. Po wykopaniu fundamentów teren budowy szczelnie ogrodzono. - Płot z desek miał jakieś trzy metry, i to nasza robota była - opowiada 85-
letni Józef Podbrożny z Huty Lubyckiej, który podobnie jak Kogut był cieślą. - Później za ogrodzenie nikogo nie wpuszczali. Był strażnik, pilnował.
Jakby ktoś złamał zakaz, kula w łeb.

Furman pod płotem

Zasadniczą część prac wykonywali od tej pory żołdacy. Wywrotki z masą betonową kursowały w tę i z powrotem. Chłopi dowozili furmankami potrzebne materiały, a sołdaci odbierali pod bramą zaprzęg i po wyładowaniu zwracali go furmanowi. Sami budowali.
Większość schronów jest dwupoziomowa, ale niektóre posiadały trzecią kondygnację. Strop ma do 175 cm grubości, ściany zewnętrzne od 100 do 200 cm.
Bunkry, jak na owe czasy, były bardzo nowoczesne. Wyposażono je - jak piszą Paweł Wład i Marek Wiśniewski, autorzy przewodnika "Roztocze Wschodnie” - w chowane peryskopy i najlepsze sowieckie uzbrojenie. Czerwonoarmiści podprowadzili prąd i wodę, nie zapomnieli o wentylacji, kanalizacji i łączności telefonicznej. Schrony były powiązane siecią okopów i rowów, umożliwiających wymianę załóg.

Psu na budę

Sowieci liczyli, że z budową fortyfikacji na Linii Mołotowa wyrobią się do połowy 1942 roku. Hitler zaatakował rok wcześniej, gdy wykonano zaledwie 25 proc. planu budowy.
Niemieccy generałowie mieli świetne rozeznanie w postępach radzieckich prac, bo... Rosjanie specjalnie się nie kryli z budową schronów i rowów przeciwczołgowych. - Samoloty niemieckie krążyły tu na okrągło - wspomina Kogut.
Los umocnień został przesądzony już w momencie ataku. Jak podają ostatni świadkowie, tylko część przygotowanych i obsadzonych przez załogi schronów podjęła walkę. Czołgi niemieckie, wykorzystując lukę w umocnieniach na dwukilometrowym odcinku między Hutą Lubycką i Wolą Wielką, przeszły w kierunku na Werchratę i od tyłu zaatakowały broniące się schrony.
Niemcy nie wykorzystali radzieckich fortyfikacji do celów militarnych. Wysadzili za to szereg obiektów dla odzyskania kopuł, pancerzy strzelnic działowych oraz wysokogatunkowej stali. Opuszczone schrony stały się poza tym źródłem uzbrojenia dla AK, a później dla UPA. Nie obyło się bez tragedii. W latach 50. niewypał rozerwał nastolatka, zbieracza pocisków, którego w Hucie Lubyckiej nazywali "Pif-Paf”. W latach 80. zginął tu chłopak, który przytargał do szkoły podobne znalezisko.

Ratujmy, co się da

Fortyfikacje ciągną się od wzgórza Hrebcianka w gminie Horyniec Zdrój na Podkarpaciu, do okolic Mostów Małych pod Lubyczą Królewską. Ich główne zgrupowania w tej ostatniej gminie znajdują się wokół wzniesienia Krągły Goraj i na polach w okolicach Dębów i Mostów Małych. Do dziś zachowało się 55 bunkrów, fragmenty rowu przeciwczołgowego wraz z siecią okopów i rowów łączących poszczególne bunkry. - Niedawno zorganizowaliśmy seminarium promujące trasę turystyczną po Linii Mołotowa z Huty Lubyckiej, przez Krągły Goraj, Kniazie, Lubyczę Królewską, Teniatyska, Mosty Małe do Hrebennego - mówi Piotr Krzych, sekretarz gminy Lubycza Królewska, zapalony regionalista.
To może być atrakcja turystyczna gminy. Już teraz nie brakuje zwiedzających. - Chcemy wyznaczyć ścieżki umożliwiające swobodne dotarcie do bunkrów i zorganizować pola namiotowe w Hucie Lubyckiej i Mostach Małych - dodaje sekretarz.
A jeden z mieszkańców Lubyczy Królewskiej marzy już o otwarciu w bunkrze... restauracji.

Pozostałe informacje

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium