Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lipca 2011 r.
12:23
Edytuj ten wpis

Coraz mniej rodziców szczepi swoje dzieci

lubelski Sąd Administracyjny<br />
prowadzi trzy postępowania przeciwko rodzicom, którzy uchylili się od o
lubelski Sąd Administracyjny
prowadzi trzy postępowania przeciwko rodzicom, którzy uchylili się od o

Epidemiolodzy ostrzegają, że mieszkańcy lubelskiego są podwójnie narażeni na ryzyko zakażenia poważnymi chorobami. Coraz mniej rodziców gwarantuje dzieciom podstawowe szczepienia, a ruchy antyszczepieniowe konsekwentnie twierdzą, że to szczepienia powodują choroby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teorię na temat dobrodziejstwa szczepień dr Andrew Wakefield do góry nogami przewrócił trzynaście lat temu. Brytyjski chirurg na łamach prestiżowego magazynu lekarskiego "The Lancet” opublikował teorię, obalającą pozytywny wpływ szczepień profilaktycznych.

Ogłosił wtedy, że wywołują powikłania, prowadzące w późniejszych latach między innymi do autyzmu. Jego badania zakwestionował dziennikarz śledczy. Wkrótce okazało się, że teoria dr. Wakefielda była oszustwem. Ruchy antyszczepieniowe nadal jednak głoszą zgubny wpływ szczepień, również tych obowiązkowych, przeciwko odrze, różyczce, śwince czy wirusowemu zapaleniu wątroby typy B. Co więcej, teorie zyskują kolejnych zwolenników.

Samo zło

Na forach internetowych nie brakuje komentarzy krytycznie odnoszących się do idei szczepień. Pod jednym z artykułów zatytułowanych "Szczepionka cię zabije. Lekarze ostrzegają”, użytkownik lewiz komentuje: Kilkakrotnie szczepiłam się chociażby przeciwko grypie. I zawsze przez około dwa tygodnie od dnia szczepienia chodziłam osłabiona i chora, jak śnięta ryba. Potem było niby lepiej, ale co roku choruję na grypę.

– Od dawna wiadomo, że szepionki zawierające rtęć są niebezpieczne – czytamy we wpisie nnn30. – Nikt jednak nie chce tego głośno powiedzieć, bo farmaceutyka by upadła.

Między innymi te obawy powodują, że do punktów szczepień swoje dzieci przyprowadza coraz mniej rodziców.
– W 2010 roku od obowiązkowych szczepień uchyliło się 190 osób. W pierwszym półroczu tego roku zanotowaliśmy już 30 takich przypadków – mówi Ewa Bajura z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

U nas ryzyko większe

– Tych, którzy nie chcą szczepić, jest dużo więcej. Wielu z nich jednak udaje nam się jednak przekonać i namówić na szczepienia. Rodzice obawiają się zwłaszcza działania szczepień skojarzonych. Według niektórych teorii, prowadzą do zespołów poważnych chorób. Nic bardziej mylnego – podkreśla Ewa Bajura.

Lubelski epidemiolog, dr Sławomir Kiciak dodaje, że obowiązkowy zestaw szczepień jest niezbędny i chroni przed ciężkimi powikłaniami neurologicznymi, powstałymi w wyniku przebycia chorób zakaźnych.
– Odra, wiatrówka, tężec czy błonica, to choroby, które we współczesnych czasach potrafią mieć bardzo ostry przebieg. Uchronić przed nimi mogą jedynie podstawowe szczepienia. W województwie lubelskim jednak coraz więcej rodziców nie chce szczepić swoich dzieci. To z kolei powoduje ogromne zagrożenie, zwłaszcza tutaj, w tej części Polski. Lublin położony jest niedaleko granicy z Ukrainą. Odwiedza nas wielu obcokrajowców ze wschodu. Tam zapadalność na choroby zakaźne jest kilkanaście razy większa. Wirusowe zapalenie wątroby typu A na Ukrainie jest powszechną chorobą. Podobnie błonica czy krztusiec – wylicza doktor Kiciak. – Sąsiadując z krajami wschodu, jesteśmy dwukrotnie bardziej narażeni na zakażenia.

Zła tendencja

Dr Joanna Sawicka z Wojewódzkiej Przychodni Chorób Zakaźnych przy ul. Biernackiego w Lublinie przyznaje, że ruchy antyszczepieniowe, to coraz powszechniejszy i zarazem niebezpieczny problem, zwłaszcza w większych miastach.

– O niebezpiecznych powikłaniach neurologicznych, powstałych po przebyciu chorób zakaźnych, przekonać się można dopiero po kilku latach. Wtedy jednak na szczepienia może być już za późno – ostrzega doktor Sawicka.

Problem nieobcy jest też lubelskim lekarzom rodzinnym. Dr Teresa Dobrzańska-Pilichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych i Pracodawców, przyznaje, że problem jest.

– Obserwujemy złą tendencję u rodziców małych dzieci. Nie wszyscy z nich przyprowadzają swoje dzieci na szczepienia obowiązkowe. Obawiają się, że rtęć zawarta w składzie niektórych ze szczepionek doprowadzi do groźnych powikłań. Tymczasem dużo bardziej niebezpieczne są późniejsze powikłania, w tym neurologiczne czy pulmonologiczne, wywołane chociażby przebytą wiatrówką, odrą czy różyczką.

Sąd

Z podjęciem decyzji, by zaszczepić swojego trzyletniego synka, nie miała problemu Aneta Pomorska z Lublina.

– Wspólnie z mężem postanowiliśmy, że nasz syn przyjmie wszystkie szczepionki z kalendarza szczepień obowiązkowych. Nie korzystaliśmy jednak ze szczepień płatnych, tym przeciwko pneumokokom i meningokokom – mówi pani Aneta. – Jakby było, zawierają chemiczne związki. Nie chcieliśmy tym wszystkim szpikować dziecka.
Pani Marta z Lublina syna urodzi już pod koniec lipca. Nie ma wątpliwości, że zaszczepi dziecko przeciwko wszystkim zakaźnym chorobom, również przeciwko meningokokom i pneumokokom.

– Medycyna poszła do przodu. Nie musimy się obawiać tego postępu. To nic złego. Lepiej zapobiegać, niż później leczyć.

– To, by przekonać rodziców do zaszczepienia dzieci, jest głównie obowiązkiem lekarzy rodzinnych – mówi dr Teresa Dobrzańska-Pilichowska.

– W wielu przypadkach to się udaje. Od swoich koleżanek i kolegów po fachu wiem jednak, że czasem bywa to trudne. W przypadku, kiedy rodzic odmówi szczepień z kalendarza tych obowiązkowych, informujemy sanepid. Wtedy powiatowe stacje przekazują sprawę do Sądu Administracyjnego.

Trzy sprawy

W tym roku lubelski Sąd Administracyjny prowadzi trzy takie postępowania. Każde z nich skierowane jest przeciwko rodzicom, którzy uchylili się od obowiązku podstawowych szczepień.

Newsletter: Jeden e-mail i wiesz wszystko

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium