Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lipca 2011 r.
12:23
Edytuj ten wpis

Coraz mniej rodziców szczepi swoje dzieci

0 5 A A
lubelski Sąd Administracyjny<br />
prowadzi trzy postępowania przeciwko rodzicom, którzy uchylili się od o
lubelski Sąd Administracyjny
prowadzi trzy postępowania przeciwko rodzicom, którzy uchylili się od o

Epidemiolodzy ostrzegają, że mieszkańcy lubelskiego są podwójnie narażeni na ryzyko zakażenia poważnymi chorobami. Coraz mniej rodziców gwarantuje dzieciom podstawowe szczepienia, a ruchy antyszczepieniowe konsekwentnie twierdzą, że to szczepienia powodują choroby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teorię na temat dobrodziejstwa szczepień dr Andrew Wakefield do góry nogami przewrócił trzynaście lat temu. Brytyjski chirurg na łamach prestiżowego magazynu lekarskiego "The Lancet” opublikował teorię, obalającą pozytywny wpływ szczepień profilaktycznych.

Ogłosił wtedy, że wywołują powikłania, prowadzące w późniejszych latach między innymi do autyzmu. Jego badania zakwestionował dziennikarz śledczy. Wkrótce okazało się, że teoria dr. Wakefielda była oszustwem. Ruchy antyszczepieniowe nadal jednak głoszą zgubny wpływ szczepień, również tych obowiązkowych, przeciwko odrze, różyczce, śwince czy wirusowemu zapaleniu wątroby typy B. Co więcej, teorie zyskują kolejnych zwolenników.

Samo zło

Na forach internetowych nie brakuje komentarzy krytycznie odnoszących się do idei szczepień. Pod jednym z artykułów zatytułowanych "Szczepionka cię zabije. Lekarze ostrzegają”, użytkownik lewiz komentuje: Kilkakrotnie szczepiłam się chociażby przeciwko grypie. I zawsze przez około dwa tygodnie od dnia szczepienia chodziłam osłabiona i chora, jak śnięta ryba. Potem było niby lepiej, ale co roku choruję na grypę.

– Od dawna wiadomo, że szepionki zawierające rtęć są niebezpieczne – czytamy we wpisie nnn30. – Nikt jednak nie chce tego głośno powiedzieć, bo farmaceutyka by upadła.

Między innymi te obawy powodują, że do punktów szczepień swoje dzieci przyprowadza coraz mniej rodziców.
– W 2010 roku od obowiązkowych szczepień uchyliło się 190 osób. W pierwszym półroczu tego roku zanotowaliśmy już 30 takich przypadków – mówi Ewa Bajura z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

U nas ryzyko większe

– Tych, którzy nie chcą szczepić, jest dużo więcej. Wielu z nich jednak udaje nam się jednak przekonać i namówić na szczepienia. Rodzice obawiają się zwłaszcza działania szczepień skojarzonych. Według niektórych teorii, prowadzą do zespołów poważnych chorób. Nic bardziej mylnego – podkreśla Ewa Bajura.

Lubelski epidemiolog, dr Sławomir Kiciak dodaje, że obowiązkowy zestaw szczepień jest niezbędny i chroni przed ciężkimi powikłaniami neurologicznymi, powstałymi w wyniku przebycia chorób zakaźnych.
– Odra, wiatrówka, tężec czy błonica, to choroby, które we współczesnych czasach potrafią mieć bardzo ostry przebieg. Uchronić przed nimi mogą jedynie podstawowe szczepienia. W województwie lubelskim jednak coraz więcej rodziców nie chce szczepić swoich dzieci. To z kolei powoduje ogromne zagrożenie, zwłaszcza tutaj, w tej części Polski. Lublin położony jest niedaleko granicy z Ukrainą. Odwiedza nas wielu obcokrajowców ze wschodu. Tam zapadalność na choroby zakaźne jest kilkanaście razy większa. Wirusowe zapalenie wątroby typu A na Ukrainie jest powszechną chorobą. Podobnie błonica czy krztusiec – wylicza doktor Kiciak. – Sąsiadując z krajami wschodu, jesteśmy dwukrotnie bardziej narażeni na zakażenia.

Zła tendencja

Dr Joanna Sawicka z Wojewódzkiej Przychodni Chorób Zakaźnych przy ul. Biernackiego w Lublinie przyznaje, że ruchy antyszczepieniowe, to coraz powszechniejszy i zarazem niebezpieczny problem, zwłaszcza w większych miastach.

– O niebezpiecznych powikłaniach neurologicznych, powstałych po przebyciu chorób zakaźnych, przekonać się można dopiero po kilku latach. Wtedy jednak na szczepienia może być już za późno – ostrzega doktor Sawicka.

Problem nieobcy jest też lubelskim lekarzom rodzinnym. Dr Teresa Dobrzańska-Pilichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych i Pracodawców, przyznaje, że problem jest.

– Obserwujemy złą tendencję u rodziców małych dzieci. Nie wszyscy z nich przyprowadzają swoje dzieci na szczepienia obowiązkowe. Obawiają się, że rtęć zawarta w składzie niektórych ze szczepionek doprowadzi do groźnych powikłań. Tymczasem dużo bardziej niebezpieczne są późniejsze powikłania, w tym neurologiczne czy pulmonologiczne, wywołane chociażby przebytą wiatrówką, odrą czy różyczką.

Sąd

Z podjęciem decyzji, by zaszczepić swojego trzyletniego synka, nie miała problemu Aneta Pomorska z Lublina.

– Wspólnie z mężem postanowiliśmy, że nasz syn przyjmie wszystkie szczepionki z kalendarza szczepień obowiązkowych. Nie korzystaliśmy jednak ze szczepień płatnych, tym przeciwko pneumokokom i meningokokom – mówi pani Aneta. – Jakby było, zawierają chemiczne związki. Nie chcieliśmy tym wszystkim szpikować dziecka.
Pani Marta z Lublina syna urodzi już pod koniec lipca. Nie ma wątpliwości, że zaszczepi dziecko przeciwko wszystkim zakaźnym chorobom, również przeciwko meningokokom i pneumokokom.

– Medycyna poszła do przodu. Nie musimy się obawiać tego postępu. To nic złego. Lepiej zapobiegać, niż później leczyć.

– To, by przekonać rodziców do zaszczepienia dzieci, jest głównie obowiązkiem lekarzy rodzinnych – mówi dr Teresa Dobrzańska-Pilichowska.

– W wielu przypadkach to się udaje. Od swoich koleżanek i kolegów po fachu wiem jednak, że czasem bywa to trudne. W przypadku, kiedy rodzic odmówi szczepień z kalendarza tych obowiązkowych, informujemy sanepid. Wtedy powiatowe stacje przekazują sprawę do Sądu Administracyjnego.

Trzy sprawy

W tym roku lubelski Sąd Administracyjny prowadzi trzy takie postępowania. Każde z nich skierowane jest przeciwko rodzicom, którzy uchylili się od obowiązku podstawowych szczepień.

Newsletter: Jeden e-mail i wiesz wszystko

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium