Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 grudnia 2009 r.
17:13
Edytuj ten wpis

Człowiek z kurtką na ramieniu, czyli jak rozpoznać kieszonkowca

Rozmowa z funkcjonariuszem wydziału wywiadowczego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czy kieszonkowca można rozpoznać?

– To nie jest takie łatwe. Z reguły są to ludzie, którzy niczym się nie wyróżniają, normalnie ubrani przeciętni przechodnie. To wcale nie musi być tzw. dres, który na pierwszy rzut oka jest już podejrzany. Są też w różnym wieku. Mogą to być zarówno nastolatki 17–18-letni, jak również kieszonkowcy z krwi i kości; po pięćdziesiątce. Zdarzają się też kobiety. Ale one przeważnie tylko przejmują ukradziony towar.

• A jak się zachowują?

– Jeżeli działają w grupie, to najczęściej jeden z nich próbuje skupić na sobie uwagę. Np. prowokuje kłótnię w autobusie, zachowuje się głośno. A wszystko po to, żeby inny mógł spokojnie okraść i bez problemu uciec. Na przystankach kieszonkowcy stoją z boku, np. przy kiosku, w bramie i obserwują. Często noszą obszerne puchowe kurtki, żeby łatwiej im było wejść do autobusu i robić tzw. sztuczny tłok. Część ma przewieszone przez rękę kurtkę czy reklamówkę. To typowy kamuflaż kieszonkowca, który umożliwia sięgnięcie do torebki czy kieszeni.

• W jaki sposób działają?

– Często stosują zamienniki: np. wyjmują z kieszeni portfel i wkładają tam np. zwiniętą tekturę. Trwa to kilka sekund. Wycinają też scyzorykiem dziurę w torebce lub reklamówce i wyjmują zawartość. Zdarza się też, że zostają na przystanku i kradną w momencie, kiedy ludzie wsiadają do autobusu. Mniej doświadczeni wyrywają i uciekają. Część ma ze sobą dodatkowe ubranie, żeby od razu zmienić wygląd, w razie gdyby ktoś ich skojarzył.

• Gdzie i kiedy najłatwiej paść ofiarą kieszonkowca?

– Na pewno rano i po południu, kiedy w autobusach jest największy tłok. To przeważnie linie bardzo uczęszczane. Ulice takie jak Lipowa, Droga Męczenników Majdanka, 3 Maja, Krakowskie Przedmieście, Al. Racławickie, al. Tysiąclecia. Kieszonkowcy mają przy większości z nich świetne warunki do ucieczki. Ogród Saski, cmentarz przy ul. Lipowej czy bloki przy Al. Racławickich to idealne miejsca.

• Kieszonkowcy działają nie tylko na ulicach?

– Trzeba też uważać w okolicach dworców PKS i PKP, centrach handlowych i restauracjach. Kieszonkowcy wsiadają na konkretnym odcinku i nigdy nie jeżdżą na całej trasie. Nie robią też nic na siłę, czasem mogą jeździć nawet parę godzin w poszukiwaniu ofiary.

• Jak w takim razie ustrzec się przed kradzieżą?

– Nie powinniśmy nosić przy sobie cennych rzeczy. W miarę możliwości, oczywiście. Jeżeli np. dostaniemy wypłatę, nie chodźmy z nią po całym mieście. Nie prezentujmy też zawartości portfela w miejscach publicznych i najlepiej nośmy go w wewnętrznej kieszeni. Przed wejściem do autobusu sprawdźmy, czy mamy zapiętą torebkę. Wszystkie bagaże trzymajmy przed sobą, szczególnie w autobusie.

• Czy kieszonkowcy mogą być niebezpieczni?

– Z reguły mają przy sobie scyzoryk, skalpel czy żyletkę. Bardziej niebezpiecznych narzędzi nie noszą, bo to mogłoby ich zdradzić. Ich głównym celem jest przecież kradzież, a nie napad. Niemniej jednak mogą być groźni, szczególnie w grupach, kiedy może nas zaatakować kilka osób.

• Jak mają reagować ci, którzy zauważą kieszonkowca "w akcji”?

– Nie powinniśmy być bierni, ale nie grajmy też bohatera. Można np. dyskretnie zasygnalizować kierowcy, co się dzieje. Możemy też ostrzec ofiarę kieszonkowca. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy zareagować bardziej zdecydowanie, ale wtedy, gdy ma nam kto pomóc. Warto też zapamiętać rysopis sprawcy, zobaczyć gdzie poszedł i jak najszybciej zadzwonić na policję.

Pozostałe informacje

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium