Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 czerwca 2011 r.
14:47
Edytuj ten wpis

Drugi nurt socjalizmu. Wystawa w Kozłówce

0 1 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Do galerii bardzo chętnie odwiedzanych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce należy Galeria Sztuki Socrealizmu. Jedni chodzą tam wspominać miło albo z przekleństwem na ustach. Inni chcą poznać nieodległą przeszłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najnowsza wystawa, jaka dziś w samo południe zostanie otwarta w Teatralni Muzeum Zamoyskich, nosi tytuł "Oblicza sztuki. Dary, przekazy, zakupy” i odnosi się do przedmiotów, jakie powstały w ciągu pierwszych pięćdziesięciu lat po wyzwoleniu i w ciągu ostatnich pięciu lat trafiły do muzeum
– Na wystawę składają się trzy grupy eksponatów – wyjaśnia Sławomir Grzechnik, kurator wystawy.

– Pierwszą stanowią obiekty podarowane przez Martę i Jerzego Mieczników z Warszawy, właścicieli Artystycznej Pracowni Brązowniczo-Grawerskiej działającej od przed wojny. Ten unikatowy zbiór liczy ponad osiemdziesiąt różnorodnych prac rzeźbiarskich, w tym m.in. wiele Zygmunta Bieniulisa, ojca rzeźbiarki Barbary Strynkiewicz. Druga grupa obejmuje siedemdziesiąt jeden obrazów autorstwa Marii z Czekalskich Manteufell przekazanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie. W trzeciej grupie znajdują się polskie monety i banknoty obiegowe z lat 1944–1990. Ta kolekcja, prezentująca historię polskiego pieniądza po II wojnie światowej, zakupiona została dzięki pomocy finansowej Fundacji Banku Rozwoju Eksportu.

Dary

Twórczość Marii Manteufell odbiega od obowiązujących po wojnie kanonów. Jej obrazy nie ilustrują tamtej rzeczywistości, choć wtedy socrealizm był wyjątkowo dogmatyczny. Nie ma przodowników pracy, bojowników o ustrój, traktorzystów i kołchoźników. Jest natura, przestrzeń i scenki rodzajowe. Mało kojarzą się z socjalistyczną doktryną.

Marta i Jerzy Miecznikowie podarowali duży zbiór różnych form rzeźbiarskich, jakie powstały w ich pracowni. To małe rzeźby, płaskorzeźby, medaliony, reliefy. – Pochodzą z lat pięćdziesiątych – dodaje Grzechnik. – Mamy tu rolników, robotników, junaków OHP, przodowniczki pracy, ale też płaskorzeźbę Lecha Wałęsy i Jana Pawła II. Największą prezentowaną rzeźbą jest popiersie Tadeusza Kościuszki.
Obok dzieł skończonych będzie można też obejrzeć modele gipsowe.

I zakupy

W 2010 roku Fundacja Banku Rozwoju Eksportu zakupiła dla muzeum 116 obiektów: banknoty i monety. – Najwcześniejsze banknoty pochodzą z 1944 roku, kiedy zatrzymał się front na Wiśle – wyjaśnia kurator wystawy. – Funkcjonowała już Polska "lubelska” i puszczono do obiegu banknoty projektowane i drukowane w ZSRR. Trzeba powiedzieć, że nie miały nachalnych wizerunków lub odniesień do bohaterów socjalistycznych.

W II połowie lat 40. było zalecenie, aby na nominałach powyżej 50 zł znalazły się sceny poświęcone wsi i miastu. Stąd na banknotach rybak, górnik, robotnicy. – W latach osiemdziesiątych pojawiły się postaci, które w jakiś sposób uczestniczyły w jakiejś rewolucji – to był np. Świerczewski, Waryński, Bem – mówi Grzechnik. – Ba, nawet wydany na 1000-lecie państwa polskiego tysiączłotowy Kopernik, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, wydało go polskie plemię” reprezentował jakąś ideologię. Natomiast trzeba przyznać, że owe postaci nie były nadmiernie kontrowersyjne. Nie było banknotów np. z Rokossowskim czy Bierutem.

Poczet ministrów

– Uzupełnieniem wystawy są portrety ministrów finansów z okresu PRL-u przekazane przez Ministerstwo Finansów – mówi Grzechnik. – Można zobaczyć, kto w jakim okresie odpowiadał za kondycję państwa.

Wystawa prezentuje tylko część eksponatów, o jakie wzbogaciło się niedawno muzeum. Powstały w latach, kiedy sztuka poddana była ideologicznym naciskom, którym nie wszyscy się jednak ulegali. Jednocześnie też powstawały dzieła, które wiele mówiły o tamtych czasach i o tym, że socjalistyczna doktryna była wszechobecna.

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!