Dobrze wiedzieć Nie ma dowodów na to, że antyperspiranty szkodzą zdrowiu. Jest natomiast pewne, że nie używanie ich może poważnie pogarszać nasze samopoczucie i sprawiać przykrość otoczeniu. Zwłaszcza w upalne dni...
Każda kobieta spotyka się z licznymi, nie zawsze prawdziwymi stwierdzeniami i stereotypami na temat kosmetyków, których używa do codziennej higieny. Pojawia się obawa i niechęć przed krytykowanymi preparatami.
Tym samym dużym problemem staje się wybór odpowiedniego produktu do pielęgnacji skóry. Czas zatem raz na zawsze rozprawić się z najbardziej popularnymi i powszechnymi mitami kosmetycznymi.
Opierając swój wybór na faktach, nie mitach będziemy mogli w sposób racjonalny wybrać najlepszy dla siebie kosmetyk, wykorzystując w 100 procentach jego możliwości i właściwości.
Dziś o najczęściej powtarzanych legendach o antyperspirantach.
Antyperspiranty kumulują w organizmie szkodliwe dla człowieka toksyny...
Nieprawda! Antyperspiranty nic takiego nie powodują. Trzeba pamiętać, że wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym, który przeciwdziała przegrzaniu organizmu.
– Pot składa się w 99 proc. z wody i tą drogą nie są usuwane substancje toksyczne, które są wydalane z organizmu głównie przez wątrobę i nerki – mówi Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog. – Dlatego stosowanie antyperspirantów nie powoduje zahamowania wydzielania szkodliwych substancji z organizmu.
Antyperspiranty przyczyniają się do powstania raka piersi...
Bzdura! Przytoczona wyżej hipoteza nie jest zgodna z prawdą, co potwierdza m.in. Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich, działający przy Komisji Europejskiej. Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że antyperspiranty powodują raka piersi.
Antyperspiranty mogą powodować chorobę Alzheimera...
Nie ma dowodu! Dotychczas nie udowodniono, że występujące w antyperspirantach związki glinu przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera. Nawet, jeśli działanie tego związku może w jakiś sposób powodować powstawanie choroby Alzheimera, to nie przeniknie on do organizmu poprzez skórę. Ten mit powstał, gdy stwierdzono podwyższone stężenie glinu w tkance nerwowej u osób z chorobą Alzheimera. – Żadne badania nie wykazały związku pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a tą chorobą – mówi Dorota Bystrzanowska.
Źródło: Ciszewski PR