Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 maja 2014 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Franaszek: Chcemy być jak Toskania i Prowansja

Rozmowa z Piotrem Franaszkiem, dyrektorem Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Prezesem Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W tym roku Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna obchodzi 10 urodziny. Jakby pan podsumował ten czas?

- Lubelskie ma ogromny potencjał. To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim różnorodność turystyczna - mamy rozległe poleskie przestrzenie, górzyste Roztocze, Małopolski Przełom Wisły, parki narodowe, nieuregulowany Bug i bogatą kulturę. Jest się więc czym pochwalić. Udało nam się rozwinąć współpracę transgraniczną, głównie z Ukrainą, która także wpływa na zwiększenie ruchu turystycznego. Pracujemy nad wspólnym oznakowaniem obszaru Polesia, działamy także ze Lwowem, Iwanofrankiwskiem i Kołomyją nad opracowaniem produktów turystyki kulturowej.

Istotna jest także współpraca z Polską Organizacją Turystyczną, którą wpisujemy się w promocję Polski. Jesteśmy razem na targach na całym świecie. Organizujemy konkursy o zasięgu ogólnopolskim m.in. na najlepszy produkt turystyczny. W ostatniej edycji wygrał festiwal Dwa Brzegi, wcześniej np. Kozłówka. Problem jest jednak z rozpoznawalnością województwa. I to jest dla nas wyzwanie. Naszym celem jest taki wizerunek, jaki mają Toskania czy Prowansja. Lubelskie jest bardzo podobne do tych regionów pod względem walorów turystycznych, produktów regionalnych, czy różnorodności wydarzeń. W tamtych regionach ruch turystyczny przynosi realny biznes, u nas wciąż nad tym pracujemy.

• Jak LORT realizuje ten ambitny cel?

- Bardzo ważny jest poziom kampanii wizerunkowej, która przynosi wymierne efekty. Konsekwentnie realizujemy hasło "Lubelskie Smakuj Życie” promując je poprzez reklamę outdoorową i telewizyjną. Nasz pomysł został już kilkakrotnie doceniony m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Rydze, a także na podobnym festiwalu w Rumunii. Na obu zdobyliśmy trzecie miejsce. Z kolei na Festiwalu Poloniada przyznano nam pierwszą nagrodę lidera promocji. Ważna jest także współpraca, która realizuje się na forum LROT między samorządami, przedsiębiorcami, uczelniami, organizacjami pozarządowymi czyli tak naprawdę całą branżą turystyczną. Bo przecież turystyka to nie tylko wypoczynek, ale również spotkania biznesowe, konferencje, wymiana akademicka.

• Jak Lubelskie przyciąga turystę?

- Mamy wiele nowych inwestycji unikalnych w skali Polski m.in. Zoom Natury w Janowie Lubelskiem, Wyspa Wisła w Stężycy czy Magiczne Ogrody w Janowcu. Szykuje się też kolejna duża atrakcja: Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły, który powstanie na terenie kilku powiatów. Udało nam się również stworzyć precyzyjną ofertę przyjazdową. Udostępniamy katalog, w którym turyści mogą znaleźć konkretne pakiety, w których jest m.in. nocleg i atrakcje, kupują więc konkretną wycieczkę dopasowaną do charakteru i długości swojego pobytu. Świadomość znaczenia rozwoju turystyki rośnie - mamy coraz lepszą bazę noclegową, gastronomiczną i transportową. Niezależnie od tego, cały czas prowadzimy szkolenia, które mają jeszcze podnieść kompetencje branży turystycznej. Intensywnie współpracujemy także z Portem Lotniczym Lublin, gdzie właśnie otwieramy informację turystyczną.

• Czy kampanie promocyjne przełożyły się na zwiększenie ruchu turystycznego?

- Jak najbardziej. Rocznie mamy 3 miliony turystów. Od 3 lat mamy wzrost o ok. 300 tysięcy osób w skali roku. Połowa z nich za powód, dla którego odwiedziła nasz region, podaje właśnie kampanię promocyjną, którą prowadzimy. Okazuje się więc, że to, co robimy jest przekonujące.

• Nad czym Lubelskie musi jeszcze popracować?

- Nadal mamy problem ze współpracą między samorządami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, która jest konieczna. Nadal jest jeszcze sporo miejsc na terenie naszego województwa, które mimo ogromnych walorów turystycznych nie potrafią przyciągnąć turysty na dłużej niż jeden-dwa dni. Tak jest m.in. z Zamościem czy Roztoczem, które są "perełkami' naszego regionu, ale z punktu widzenia turysty ich oferta produktowa jest za mała. Pracujemy nad systemem sprzedaży i certyfikacji obiektów turystycznych, żeby bez problemu można je było znaleźć w systemie i od razu kupić konkretną usługę. Chcemy wprowadzić kartę turystyczną, która będzie dostępna w obiektach turystycznych, które znajdą się w systemie oraz Centrach Informacji Turystycznej. Jej posiadacze będą mogli korzystać z różnego rodzaju bonusów i rabatów.

• A jak wygląda promocja naszego regionu za granicą?

- Przygotowujemy intensywną promocję w miastach, z których są loty do Lublina, m.in. w Mediolanie, Oslo, Londynie. Jesteśmy obecni na tamtejszych targach turystycznych i licznych wydarzeniach. Planujemy kampanię promocyjną w postaci spotów, reklamy outdoorowej oraz internetowej. W tej kwestii liczymy także na większe zaangażowanie ze strony Portu Lotniczego Lublin. Cały czas pracujemy też nad ujednoliceniem oferty turystycznej na linii województwo-miasto-lotnisko.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem mistrzostw Polski, ograła mistrza Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium