Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 października 2010 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Gale MMA w telewizji: Celebryci są tylko dodatkiem

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł

Był Gołota, był popularny boks. Jest Pudzian, to nagle kolejne gale MMA biją rekordy popularności w telewizji. I nagle coraz dziwniejsi "zawodnicy” trafiają do klatki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
MMA, czyli mieszane sztuki walki, są jednym z najbardziej brutalnych sportów, jakie kiedykolwiek wymyślono. – Bez przesady! Ten sport jest mniej urazowy niż boks – twierdzi Grzegorz Adamczyk, trener MMA w K1 Training Center w Lublinie. Dla wielu, zwłaszcza kobiet, to zdanie brzmi jak herezja. Ale… – Zauważmy pewną zasadę. W boksie ciosy zadawane są w stójce i z większego dystansu. To sprawia, że są one silniejsze. W MMA uderza się zazwyczaj w parterze i z bliska. Przez to ciosy mają dużo mniejszy impet.

Dawno, dawno temu…

A mało kto wie, że korzenie tego sportu sięgają właściwie czasów starożytnych. W Grecji uprawiano wówczas pankration; połączenie boksu i zapasów. W programie igrzysk olimpijskich ta dyscyplina pojawiła się już w 648 r. p.n.e.

Współczesne MMA swoimi początkami sięga lat 20. ubiegłego stulecia, kiedy w Brazylii organizowano dzikie turnieje vale tudo. Pół wieku później "wszechstylowa” walka wręcz zaczęła opanowywać Japonię, a następnie USA. Dziś MMA to kilkanaście milionów fanów na całym świecie. Z czego kilkaset tysięcy mieszka w Polsce. – Z pewnością ogromny wpływ na to mają walki celebrytów. Takie postacie jak Mariusz Pudzianowski czy Przemysław Saleta są gwarancją pełnej hali – dodaje Adamczyk.

Byle nie gryźć

Z pewnością ludzi pasjonują też zasady walki. MMA pozwala kibicom zobaczyć prawdziwą jatkę. Nie wolno jedynie gryźć, wkładać palców w otwory fizjologiczne i uderzać w genitalia. Cała reszta jest dozwolona. Celem walki jest zmuszenie rywala do poddania się. Jeżeli tego nie uda się zrobić, o wyniku decydują sędziowie.

A ci czasami potrafią wyczyniać niestworzone rzeczy. Bo w MMA ma królować, podobnie jak w boksie zawodowym, show. Dlatego nie zawsze wygrywają w nim najlepsi. – Rzeczywiście, praca sędziów wzbudza bardzo dużo kontrowersji. Ogólnie mówiąc, największe wrażenie na arbitrach robią trafione ciosy, obalenia, dźwignie i duszenia – wylicza Adamczyk. – Ważne są również ostatnie minuty rundy, które pozwalają przypomnieć sędziom, kto jest lepszy.

Podziemny krąg

Do Polski MMA trafiło w latach 90., jednak prawdziwy wzrost popularności tego sportu to ostatnie lata; głównie za sprawą telewizji Polsat, która transmituje wszystkie edycje Konfrontacji Sztuk Walki (ostatnia, z Najmanem i Saletą, była już czternastą).

Pierwsza z nich odbyła się 27 lutego 2004 r. w warszawskiej restauracji Champions. Nieco ponad setka widzów, ośmiu zawodników – wszystko to wyglądało bardziej jak kolejna część "Podziemnego Kręgu” niż gala KSW. Pół roku później odbyła się druga Konfrontacja Sztuk Walki. Była to wyjątkowa impreza, bowiem po raz pierwszy w Polsce pojawił się na niej zawodnik zagraniczny. Jurij Filipczuk okazał się dość przeciętnym fighterem i Krzysztof Mila nie miał problemów z pokonaniem Ukraińca. Później przez KSW przewinęło się dziesiątki cudzoziemców ze wszystkich kontynentów, ale Filipczuk już na zawsze zapisał się w historii MMA w Polsce.

Do szpitala, a nie na ring

Jednak nie ma co się oszukiwać: aspekt sportowy w MMA interesuje tylko niewielką grupę osób, a takie nazwiska jak Jan Lachowicz, Aslambek Saidov czy Maciej Górski są znane tylko koneserom tego sportu. Warszawski Torwar czy katowicki Spodek wypełniał się, bo ludzie chcieli zobaczyć Mariusza Pudzianowskiego, Marcina Najmana czy Przemysława Saletę. Cała trójka zaprezentowała się kibicom w walkach pokazowych podczas XIV KSW. – To była bardzo udana gala, choć walki celebrytów stały na dość niskim poziomie. Pojedynek Salety z Najmanem przerodził się w zwykłą, uliczną bójkę. Proszę zobaczyć, że w ringu zmierzyli się dwaj zawodnicy dobrze walczący w stójce. Tymczasem, najważniejsze momenty rozegrały się w parterze. 90 procent walk ulicznych kończy się właśnie w tej pozycji. A pojedynek "Pudziana” z Ericem Echem? To nie była walka – kwituje Adamczyk. – Człowiek ważący ponad 200 kg powinien trafić do szpitala, a nie na ring.

Chętnych nie brakuje

Nie można jednak zaprzeczyć, że Mariusz Pudzianowski jak nikt inny przyczynił do rozpropagowania MMA w Polsce. Widać to w lubelskim K1Training Center, gdzie chce ćwiczyć coraz więcej młodych ludzi. – Aby wygrywać, należy być bardzo wszechstronnym. Konieczne jest także znakomite przygotowanie fizyczne i silna psychika – podkresla Adamczyk. – Niestety, mimo gal KSW, MMA nadal znajduje się w podziemiu. Wszystkie problemy rozwiązałoby powstanie Polskiego Związku MMA, który zorganizowałby jakieś ogólnopolskie rozgrywki.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium