Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 kwietnia 2011 r.
11:18
Edytuj ten wpis

Gdzie i co nam zagraża w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 16 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Zawalenie się zapory na zalewie, wyciek chloru ze stacji wodociągowej przy ul. Zemborzyckiej i pożar lasu Dąbrowa. To praktycznie największe niebezpieczeństwa czyhające na Lublin. Prezentujemy mapę potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić w naszym mieście

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na terenie Lublina jest 18 zakładów przemysłowych mających większe ilości groźnych chemikaliów. Na mapie dokładnie oznaczone są strefy zagrożone skażeniem w przypadku uwolnienia całej ilości danej substancji w poszczególnych zakładach. I to one w razie potrzeby byłyby ewakuowane.

Największe "pole rażenia” miałaby awaria w stacji wodociągowej przy ul. Zemborzyckiej, gdzie przechowywane są znaczne ilości chloru dodawanego do kranówki. W zasięgu jest znaczny obszar dzielnicy Dziesiąta.

– To właśnie chlor jest największym zagrożeniem – przyznaje Grzegorz Alinowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta. – To gaz o działaniu duszącym i drażniącym, groźny dla życia i zdrowia ludzi. Na szczęście, bardzo szybko można go spłukać, stosując mgłę wodną.

Drugie pod względem wielkości koło narysowane jest wokół chłodni przy ul. Mełgiewskiej. Tu, podobnie jak w innych zakładach z urządzeniami chłodniczymi zgromadzony jest amoniak. Ale także tę substancję można w miarę szybko zneutralizować wodą.
Duże ilości chemikaliów znajdują się też w Indykpolu przy Turystycznej (amoniak, ale jest go coraz mniej), stacji pomp przy Piłsudskiego (chlor) czy hali Globus (posiada amoniak, ma przejść na freon).

Dalej są m.in. Biomed przy Głównej, stacje wodociągowe przy Wodnej i Janowskiej, zwijająca się drożdżownia przy ul. Kunickiego (kwas siarkowy) czy też posiadające kwas solny: Sipma przy Budowlanej, Stock Polska, czyli dawny Polmos przy Krochmalnej oraz Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego przy ul. Betonowej.

Pod tym względem w Lublinie jest coraz bezpieczniej. Powód? Mamy coraz mniej dużych zakładów przemysłowych. Najdalej do groźnych kółek na mapie mają mieszkańcy Czubów, Węglina i Czechowa.

Do poważnych awarii dochodzi, na szczęście, bardzo rzadko. Ostatnie większe zdarzenie miało miejsce w latach 90. w browarach przy Kunickiego, gdzie doszło do wycieku wewnątrz budynku, a straż przez cały dzień walczyła ze skutkami skażenia.

Zagrożenie może też do nas trafić z zewnątrz, ale w tym przypadku jedyne potencjalne zagrożenie dla Lublina stanowią tylko Zakłady Azotowe w Puławach, które mają olbrzymie ilości chemikaliów, zwłaszcza amoniaku. Ale żeby toksyczna chmura dotarła do Lublina, musiałoby dojść do naprawdę wielkiej awarii, a wiatr musiałby wiać mocno, jednostajnie i w określony sposób. – To zdecydowanie mniej prawdopodobne od szóstki w totolotka – zapewnia Alinowski.
Jest też kilka obszarów, na których ryzyko poważnych pożarów jest większe niż gdzie indziej. To lasy Dąbrowa i Stary Gaj, muzeum na Majdanku, Stare Miasto ze swoją zwartą i trudno dostępną dla strażaków zabudową, gęsto zabudowana część dzielnicy Dziesiąta, Stare Bronowice z ul. Skibińską, Zgodną i Składową, a także baza paliw płynnych przy Zemborzyckiej.

Na mapie oznaczonych jest kilkanaście miejsc, gdzie zabudowaniom może zagrażać woda. To okolice os. Nałkowskich między Bystrzycą a ul. Romera, rejon meandrów koło Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, okolice Wapiennej i Dzierżawnej, a także bardzo drażliwe okolice oczyszczalni ścieków na Hajdowie. Czerniejówka może być potencjalnie groźna dla okolic ul. Robotniczej oraz terenów przy ujściu do Bystrzycy. Na Czechówce takich miejsc jest kilka, ale na szczęście nie ma tam nic poza trawą.

Jednak najgorszą niespodziankę sprawiłaby nam awaria zapory na Zalewie Zemborzyckim. – Ale to wchodziłoby w grę praktycznie tylko w przypadku ataku terrorystycznego albo trzęsienia ziemi – uspokaja Alinowski. Scenariusz nie byłby wtedy zbyt wesoły. – Pod wodą znalazłaby się ul. Romera, ul. Koło, Wapienna z Dzierżawną, dzielnica Za Cukrownią, park Ludowy, stadionu Startu i MOSiR.

Pozostałe informacje

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym.

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium