Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lutego 2019 r.
8:19

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy

0 17 A A
Jesienią piłkarze Górnika dali swoim kibicom kilka powodów do radości. Jednak by wywalczyć awans wiosną musi być ich jeszcze więcej<br />
Jesienią piłkarze Górnika dali swoim kibicom kilka powodów do radości. Jednak by wywalczyć awans wiosną musi być ich jeszcze więcej

Jeszcze przed przerwą w rozgrywkach trenerem zespołu został Franciszek Smuda, który prowadził już kiedyś zespół z Łęcznej, gdy ten występował na najwyższym szczeblu. W tym sezonie ma za zadanie wywalczyć awans do Fortuna I Ligi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatnie lata dla Górnika Łęczna to ciągły regres formy. Jeszcze niedawno zespół z Łęcznej rywalizował z takimi drużynami jak Legia Warszawa, Lech Poznań czy Jagiellonia Białystok. Niestety: po trzech sezonach spędzonych w Lotto Ekstraklasie drużyna zanotowała spadek do I ligi i tam również nie potrafiła zapewnić sobie utrzymania. W efekcie „zielono-czarni” znaleźli się w II lidze. Na pocieszenie został fakt, że Górnik nadal jest jedynym zespołem z Lubelszczyzny rywalizującym na poziomie centralnym.

Powrót Smudy

Działacze w Łęcznej zapowiadali przed startem rozgrywek, że ich celem jest jak najszybszy powrót na zaplecze Lotto Ekstraklasy. Górnik rozpoczął sezon pod wodzą trenera Rafała Wójcika i początkowo szło mu bardzo dobrze. Jednak z czasem zespół złapał zadyszkę i zdecydowano o rozwiązaniu umowy ze szkoleniowcem. Jego miejsce zajął Franciszek Smuda. Były selekcjoner reprezentacji narodowej prowadził Górnika, gdy ten występował na najwyższym szczeblu i był bardzo bliski utrzymania go w Ekstraklasie. Jednak po spadku, podobnie jak większość piłkarzy pożegnał się z zespołem.
W listopadzie 2018 roku pojawił się w Łęcznej po raz drugi w karierze i w czterech meczach pod jego wodzą Górnik zanotował dwie wygrane i dwa remisy.

- Ostatnie starcia w tym roku pokazały, że pod wodzą trenera Smudy w tym zespole jest duży potencjał. Dość szybko „załapaliśmy” to, czego oczekuje od nas nowy szkoleniowiec i uważam, że to dobry prognostyk na kolejną rundę - mówi Tomasz Midzierski, obrońca Górnika.

Postaram się nie zawieść

Zmiany w Górniku nie dotyczyły jedynie ławki trenerskiej. Kolejny raz doszło do rewolucji kadrowej: zarówno wśród piłkarzy jak i działaczy. Najpierw funkcję prezesa przestał pełnić Veljko Nikitović, który w przeszłości był piłkarzem Górnika. Jego miejsce zajął były międzynarodowy arbiter Piotr Sadczuk.

- Wszyscy liczą, że Górnik wróci na właściwe tory pod każdym względem. Władze kopalni zapowiedziały, że liczą na mnie i zarząd. Cieszę się, że zostałem obdarzony takim zaufaniem i postaram się nie zawieść - zapewnił po otrzymaniu nominacji.
Sadczuk znalazł też miejsce dla swojego poprzednika i niemal natychmiast mianował Nikitovicia dyrektorem sportowym.

- Myślę, że Veljko zna się na tym znakomicie bo przez wiele lat sam grał w piłkę dlatego objął to stanowisko. Będzie on ściśle współpracował ze sztabem szkoleniowym pierwszej i drugiej drużyny. Poza tym jesteśmy obecnie w gorącym okresie transferowym, a szukanie innej osoby niż Nikitović na to stanowisko działałoby na szkodę klubu - zapewnił nowy prezes łęcznian.

Zimowe wietrzenie szatni

Roszady w przerwie między rozgrywkami w Łęcznej nie dotyczyły tylko prezesowskich gabinetów. Z drużyną pożegnało się też kilku piłkarzy. Kontrakty z klubem za porozumieniem stron rozwiązali: Michał Zuber, Piotr Czołgała, Kamil Bętkowski, Łukasz Sosnowski, Jakub Chrzanowski, Hubert Przybycień i Bartosz Waleńcik. Na liście transferowej znalazł się też bramkarz Damian Podleśny, ale do tej pory nie zmienił pracodawcy.

Z kolei Zagłębie Lubin upomniało się po Patryka Szysza, z którym kontrakt pozyskało już latem, ale od razu zdecydowało się wypożyczyć go do Górnika. Wychowanek Górnika w tym sezonie w drugiej lidze zdobył 11 bramek i wiosną będzie walczyć o miejsce w składzie zespołu „Miedziowych”.

Karierę zakończył Sergiusz Prusak, który strzegł bramki Górnika od 2010 roku. - Mówię to z wielkim bólem serca, ze łzami w oczach, ale przyszedł taki moment, że trzeba powiedzieć dość. Niestety zdrowie nie pozwala się już tak cieszyć tym wszystkim jak kiedyś - oświadczył bramkarz za pośrednictwem strony klubowej. - Zostawiłem tu, w Górniku kawał serca, ale też dzięki niemu spełniłem swoje marzenia. Nikt nigdy nie mógł odmówić mi zaangażowania. Wiem, że popełniałem błędy, ale to normalne w tym fachu. Łęczna to mój drugi dom, spędziłem tu szmat swojego życia, spotkałem świetnych ludzi i na pewno nie mówię im wszystkim do widzenia, tylko do zobaczenia. Raz jeszcze serdecznie za wszystko dziękuję, a Górnikowi życzę szybkiego powrotu do ekstraklasy.

Kontrakty

Wobec tych zmian sztab szkoleniowy i dyrektor sportowy zaczęli rozglądać się za piłkarzami, którzy wiosną mieli by wnieść lepszą jakość do zespołu i pomóc w walce o awans. Zimą kontrakty z Górnikiem podpisali pomocnik Bartosz Mroczek, napastnicy Aron Stasiak i Bartłomiej Kowalski, obrońcy Maciej Orłowski, Kacper Jodłowski i Marcin Pigiel.

Z kolei w środę umową z ekipą z Łęcznej związał się Donatas Nakrosius. Litwin poprzednie pół roku spędził w Olimpii Grudziądz, gdzie był czołowym zawodnikiem.

Jego atutem poza doświadczeniem jest fakt, że może występować zarówno na pozycji obrońcy jak i pomocnika. Przyjście Nakrosiusa spowodowało, że Egipcjanin Mohammed Essam nie jest już jedynym obcokrajowcem w talii trenera Franciszka Smudy. Na tym jednak nie koniec bo w czwartek umowę z klubem podpisał jeszcze obrońca Szymon Klepacki.

Awans w zasięgu ręki

Do rozpoczęcia drugoligowych rozgrywek pozostało już tylko nieco ponad dwa tygodnie. Wydaje się, że kadra łęcznian jest już niemal zamknięta i trenerzy Franciszek Smuda oraz Marcin Broniszewski w ostatnich dniach przed pierwszym spotkaniem z Resovią skupią się głównie na taktyce.

Cel jest bowiem jasny i jest nim awans.

A ten wywalczą trzy najlepsze zespoły. Górnik ma więc wszystko w swoich rękach. Łęcznianie tracą co prawda do pierwszego w tabeli Radomiaka Radom aż siedem punktów, ale do trzeciej w tabeli Elany Toruń już tylko dwa.

Dodatkowym atutem dla „zielono-czarnych” jest fakt, że wiosną drużyna trenera Smudy mecze z czołową trójką rozegra na własnym stadionie. Zanim jednak do nich dojdzie, łęcznianie muszą regularnie gromadzić punkty w starciach z zespołami z dolnych rejonów tabeli. Pierwszy sprawdzian czeka ich już trzeciego marca kiedy do Łęcznej przyjedzie Resovia.

- Wiemy, że wiosną czeka nas mniej meczów, ale strata punktowa do zespołów, które znajdują się w strefie premiowanej awansem jest znikoma. Dlatego nie chcemy zaprzepaścić szansy na awans - zapowiada Tomasz Midzierski.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium