Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2008 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Gudzowaty: Wszyscy zapominamy o tolerancji

0 16 A A

Rozmowa z Aleksandrem Gudzowatym, pomysłodawcą i fundatorem Monumentu Tolerancji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W Jerozolimie poinformowano o uroczystości otwarcia Monumentu Tolerancji. Pańska idea ostatecznie się finalizuje. Refleksja?

- No cóż... Wypełnia się bardzo ważna rzecz w moim życiu. Otrzymałem możliwość powiedzenie czegoś ważnego w miejscu ważnym dla bardzo wielu ludzi. Artystycznym wykonawcą idei stał się prof. Czesław Dźwigaj. Abym jednak mógł to powiedzieć, aby ten pomnik mógł zaistnieć, wymagał specjalnego traktowania. Potrzebna była przychylność i Żydów i Palestyńczyków. Tak się też stało. To wspaniałe.

• Na kiedy zaplanowano uroczystość?

- Uroczystość odsłonięcie Monumentu Tolerancji zaplanowana jest na poniedziałek, 15 września o godzinie 19:45 w obecności zastępcy sekretarza generalnego ONZ, burmistrza Jerozolimy i prezesa Fundacji Jerozolimskiej.

• Kto w niej będzie uczestniczyć? Czy przybędzie Pański przyjaciel Szimon Peres? Czy będzie prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas?

- To jest uroczystość jerozolimska, nie państwowa. Zmierzanie w kierunku upolityczniania mogłoby nieść zagrożenia, które nie są nikomu potrzebne, zwłaszcza przy takiej okazji. Oczywiście, będą uczestniczyć izraelscy i palestyńscy politycy, działacze społeczni, duchowni różnych religii i wyznań, mieszkańcy Jerozolimy, a także kilkuset gości zagranicznych.

W tej liczbie kilkudziesięciu burmistrzów miast z całego świata, które podpisały umowy współpracy i przyjaźni z Jerozolimą. Liczymy na ich zaangażowanie w realizację idei nazwanej "impulsem jerozolimskim”.

• Na czym ma on polegać?

- Na tym, iż część z tych miast wystawi u siebie monumenty tolerancji...

• Liczy pan na masowe poparcie idei. Kiedyś wspominał pan o... Pekinie. Czy oni na takie przesłanie o potrzebie tolerancji są gotowi? Jak byłaby na to reakcja laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Dalajlamy?

- Być może jestem nadmiernym optymistą, ale... wierzę. "Impuls jerozolimski” jest ideą tak bogatą w treści i chwytającą za serce, iż ma szanse na spontaniczne poparcie wielu społeczeństw. Niestety, w Pekinie nasz zamiar nie został zrozumiany. Nie wiem, jaka byłaby reakcja Dalajlamy, ale myślę, że pozytywna.

• Monument miały odsłaniać dzieci żydowskie i palestyńskie: czteroletni chłopiec i czteroletnia dziewczynka.

- Ta koncepcja została wzbogacona o uczestnictwo dodatkowo 600 dzieci: żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich. Uroczystość odbywać się będzie przy dźwiękach specjalnie skomponowanej muzyki przez prof. Zygmunta Krazuego na tę okazję utworu muzycznego "Fanfary Monumentu Tolerancji”. Jestem wdzięczny temu wybitnemu kompozytorowi, że zechciał pochylić się na tym wyzwaniem.

• Pomnik miał zostać odsłonięty już przed rokiem. Skąd opóźnienie?

- To prawda. Przesunięcie to splot okoliczności, z których najważniejszą była niechęć dla pomysłu organizacji "zielonych”, kwestionujących m.in. jego formę i... wysokość.

• Podobno z Warszawy leci na otwarcie Monumentu Tolerancji samolot specjalny z zacnym gronem gości?

- Proszę nie oczekiwać, że będę wymieniał nazwiska...

• Czy idea Monumentu Tolerancji autorstwa Polaka, miała poparcie polskiej ambasady? Jeden z dziennikarzy izraelskich opowiadał, że kiedy tam zadzwonił, aby dowiedzieć się czegoś na ten temat, usłyszał, że oni... nic o takim pomniku nie wiedzą.

- Z mojej wiedzy wynika, że w polskiej ambasadzie panowało przekonanie, że Monument Tolerancji, w swej istocie, nie ma związku z pracą tej placówki i dlatego ta nie udzieli mu swojego zainteresowania. No comments.
• Jakie pańskie osobiste marzenia, aspiracje i plany spełnia Monument?

- Jestem reprezentantem starszego pokolenia. Za trzy tygodnie kończę 70 lat. Nie ukrywam, że patrzę na świat bardzo krytycznie, oczyma lat minionych. XX wiek był strasznym czasem dla ludzi. Być może w ogóle najstraszliwszym w dziejach. To epoka porażającego braku tolerancji i oszalałego, "nieludzkiego” postępu technicznego; głownie na rzecz wojen i wyniszczania ludzi.

O tolerancji wiemy wszyscy, zgadzamy się, że jest potrzebna, ale... wszyscy o niej zapominamy. Znajdujemy mnóstwo powodów do ingerencji w czyjeś myślenie, zachowanie i obyczaje.

• Ma pan na to jakieś wytłumaczenie?

- Jesteśmy przerażeni - jak ktoś to pięknie ujął - "swą niewielką skalą”. Bo nie umiemy być tolerancyjni, nie chcemy. Oceniamy innych, ale nie siebie. Brniemy w nicość. O kulturze narodów świadczy właśnie umiejętność tolerancji i gotowość na nią. Jej brak upokarza. Uniemożliwia sięganie szczytów. Naprawdę nie musimy się na to godzić. Ja się nie godzę. Dlatego stawiam ten pomnik w Jerozolimie.

Rozmawiał: Waldemar Piasecki

Pozostałe informacje

Mężczyzna wykorzystał zaufanie kobiety, z którą kiedyś tworzył związek i ją dość regularnie okradał

A to telefon, a to pieniądze. 40-latek okradł swoją partnerkę

Byli parą, a kiedy się rozstali, 40-latek okradł byłą partnerkę. Odpowie za to. Grozi mu więzienia.

Dodatkowe kursy autobusów po meczu Motoru Lublin
Lublin

Dodatkowe kursy autobusów po meczu Motoru Lublin

To już tradycja. Po ostatnim gwizdku sobotniego meczu Motoru Lublin ze Śląskiem Wrocław spod Areny Lublin ruszą dodatkowe autobusy.

43-latkowi z gminy Mełgiew grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności

Zadziorny złodziej recydywista. Groził ochroniarzowi, rzucił się na policjantów

Przyjechał do Lublina i narozrabiał. Teraz 43-latkowi z gminy Mełgiew grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Terra Innominata w Ratuszu. Wernisaż z udziałem autora
4 października 2024, 17:00
galeria

Terra Innominata w Ratuszu. Wernisaż z udziałem autora

Marcin Kuran, autor zdjęć składających się na wystawę „Terra Innominata” weźmie udział w jej wernisażu, który w piątek, 4 października odbędzie się w Galerii Fotografii Ratusz. Do udziału zaprasza Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.

Tak wyglądała szafa w pokoju mieszkańca gminy Tyszowce

Suszarnia w pokoju 25-latka. Marihuana zamiast ubrań na wieszakach

Nawet 10 więzienia grozi 25-latkowi z gminy Tyszowce. Policja znalazła u niego sporo nielegalnego towaru, m.in. marihuanę i susz tytoniowy.

Trzy osoby ranne w wypadku. 18-letni sprawca nie miał prawa jazdy

Trzy osoby ranne w wypadku. 18-letni sprawca nie miał prawa jazdy

Troje młodych ludzi trafiło do szpitala po wypadku, który spowodował 18-latek. Młody człowiek siadł za kierownicą, mimo że nie ma prawa jazdy.

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Kochamy kuchnię włoską. A za co? Za smaki

Wszyscy kochają kuchnię włoską. Pizza, makarony, desery... Żeby spróbować prawdziwej kuchni włoskiej nie trzeba wcale jechać do słonecznej Italii.

Ale cyrk!
foto
galeria

Ale cyrk!

W waszym ulubionym Helium Club odbył się niezły cyrk. Na parkiecie pełna paleta barw, najróżniejszych strojów, sztuczek cyrkowych, pokazów i energicznej muzyki. To była totalnie pokręcona noc. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy
galeria

Wypadek na krajowej 17. Dwie osoby ranne. Policja kieruje na objazdy

Zablokowany jest przejazd krajową drogą nr 17 między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim. Doszło tam do wypadku.

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Nowi w mundurze. Po ślubowaniu i szkoleniu zaczną strzec granicy

Kobiety i mężczyźni, w sumie 63 osoby zasiliły formalnie szeregi Nadbużańskiego oddziału Straży Granicznej. W piątek złożyli ślubowanie, teraz czeka ich szkolenie, później już prawdziwa służba. Ta formacja wciąż rekrutuje. Można się zgłaszać.

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole
foto
galeria

Gorączka sobotniej nocy w Pszczole

"Gorączka sobotniej nocy" w Pięknej Pszczole to jedna z popularniejszych cyklicznych imprez. Jak zwykle było gorąco, z klasą i odważnie. Muzyczne wrażenia zapewnił Dj Witkowski. Tak się bawi Lublin!

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC
ZDJĘCIA
galeria

Grzeją już ponad pół wielu. Jubileuszowa gala LPEC

Minęło 60 lat od momentu powstania Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jubileuszowa gala odbyła się w piątek. Były wspomnienia, gratulacje, życzenia, a także odznaczenia i dyplomy.

Przynajmniej do końca roku UM w Zamościu będzie pracował bez radny prawnego

Ratusz bez radcy prawnego. Żaden z 12 się nie nadawał

Wybrana jakiś czas temu radczyni prawna zrezygnowała po miesiącu pracy. Próby poszukiwania kolejnej osoby na to stanowisko w zamojskim magistracie spełzły na niczym. I to mimo że chętnych było naprawdę bardzo wielu.

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii
galeria

Dary dla szpitala dziecięcego. Skorzystają mali pacjenci ortopedii

Łóżko z wagą, ulepszony wózek inwalidzki czy szafki przyłóżkowe i pościel. Dary o wartości ponad 40 tys. złotych trafiły Na Oddział Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Marta Sikora ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty Ma poczucie, że przedłuża coś, co stworzył jej dziadek i coś, co było „trzecim dzieckiem” jej taty
ZŁOTA SETKA

Moda w świecie wędlin, czyli szyk u Sikory. A zaczęło się od dziadka

Nie ma w Zamościu starszej masarni niż ta założona w 1937 roku przez Bolesława Sikorę, zarządzana później z sukcesami przez jego syna Zygmunta, a teraz wnuczkę Martę i jej męża Piotra. Obecna prezes od najmłodszych lat poznawała rodzinny biznes, ale zanim przejęła go po ojcu Zygmuncie spełniała się... w świecie sztuki i mody.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium