Magazyn

12 stycznia 2007 r.
10:20
Edytuj ten wpis

Herbaciarka (mp3)

Kiedy skończyła bibliotekoznawstwo na UMCS, to na życie zarabiała sprzedawaniem super-odkurzaczy. Potem chciała założyć prywatną bibliotekę, ale skończyło się na herbacie. Teraz chce w Lublinie zrobić festiwal śpiewających samowarów. Z Petersburgiem, Carycą i rosyjską karawaną. I miejmy nadzieję, że się uda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Skąd ta herbata?
- Najpierw był zapach, pachnidło z róży u babci Heli Gajewskiej w Kijanach. I zapach woskowych świec z kościółka, gdzie dziadek Józef był organistą. I zapach woskowanej podłogi, spiżarki z gąsiorkami wina i jeszcze jagód zasypanych cukrem. Te jagody miały być na żołądek, ale nie mogłam się powstrzymać. Po cichutku odpinałam weki i objadałam się na całego - opowiada Magdalena Poprawska, kobieta, która kocha życia smak. - Najbardziej połączenia. Słodkie z gorzkim - dodaje i podchodzi do półki; po czekoladę z chili.

Ile herbaty, ile cukru

W 1610 r. w Amsterdamie wyładowano pierwszy transport herbacianego suszu.
W 1662 roku Jan Kazimierz napisał do swojej małżonki Marii Ludwiki list w sprawie instrukcji parzenia herbaty. I zapytał: "Ile należy wziąć herbaty i ile cukru dla tych, co chcą jej używać”.
W 1703 roku ksiądz Tadeusz Ormiński, rektor Akademii Zamoyskiej w Kalendarzu Polskim i Ruskim zapisał: "Można to ziele utrzeć na proch i tak w kieliszku wody ciepłej zawarzywszy pić, albo we wrzącą wodę listki wrzucić i potem cukrowawszy ciepło, gdy przestygnie, pić”.
W Nowych Atenach ks. Benedykt Chmielowski głosił: "Tea, którą u nas Herbatą zowią, jest Drzewo Japońskie, Chińskie (...)Posadziwszy go, aż do lat 3 wypuszcza z siebie listki, które w maju i kwietniu zbierają, kiedy najbardziej soczyste i żółte. (...) Skutki tego ziela: że głowy letkość sprawuje, grube humory tłumi, żołądek posila, od kamienia prezerwuje i nań leczy, głowy ból uśmierza, torsje uspokaja i ociężałość oddala, krew zastanawia, na wrzody leczy”.
Ale już Stanisław Trembecki, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego zaliczył herbatę do produktów bardzo podejrzanych. Obok krwi bydlęcej, kawioru, ikry, łososi, sera, zsiadłego mleka, słodkich jabłek, żab, węży, ślimaków i wina oczywiście!

Jak z \"Lalki”

Tymczasem 300 lat później, po skończeniu bibliotekoznawstwa, Magdalena Poprawska zaczęła sprzedawać super odkurzacze. Nie wyszło to specjalnie, podobnie jak prywatna biblioteka przy szkole.
Pewnego spotkała jednak Włodzimierza. Pojechali na romantyczny spacer do Krakowa; na uliczkę św. Jana. I wsiąkła na całego.
- Zobaczyłam sklep z herbatą. Po otwarciu drzwi tłum ludzi na kilku metrach kwadratowych. I taki słodki zapach. Pokazałam na puszkę herbaty. W nos buchnął mi aromat rumu i cytryny - opowiada Poprawska.
Nie zastanawiała się długo i wkrótce otworzyła sklep z herbatą na lubelskim deptaku.
Znajomi pukali się w czoło. Herbata? Luksusowa? Na takim zadupiu?
Wystylizowała wnętrze na kolonialny sklep, trochę jak u pana Mincla z "Lalki”
Na środku stanęła sofa babci Heli. Obok etażerka. Kupiła 40 herbat.
Po zamknięciu sklepu siadała na sofie i wyobrażała sobie ten sklepik z "Lalki”: "Das is Schublade - to jest szublada. Zobacz, co jest w te szublade. Es ist Zimmt - to jest cynamon. Do czego potrzebuje się cynamon? Do zupe, do legumine potrzebuje się cynamon. Co to jest cynamon? Jest taki kora z jedne drzewo. Gdzie mieszka taki drzewo cynamon? W Indii mieszka taki drzewo. Patrz na globus: tu leży Indii.

Papuniu, kup samowar!

Z początkiem XIX wieku w dworach i pałacach pojawiły się bufety z "herbatą i cukrami”. Wtedy herbata jechała z Chin przez terytorium Rosji.
- Całymi karawanami. W specjalnych skrzyniach z bezzapachowego drzewa. Obitych blachą, owiniętych skórami. Stąd nazwa "herbata karawanowa” - tłumaczy Poprawska. - Taki transport mógł trwać rok.
Herbaciarka zagląda do herbacianych zapisków:
"Ach, samowary, papuniu, samowar, czaj, wszak to wszędzie piją herbatę z rana i wieczorem nawet, a my tylko jedni lipowym kwiatem i dziewanną dusić się musimy; papa, dalibóg musisz kupić samowar!”.

Zmienna kolej losu

Tymczasem 200 lat później lubelski sklepik z herbatą robi się coraz większy.
Dochodzą imbryczki, filiżanki i dobra porcelana.
Idzie dobrze. Wkrótce powstaje drugi sklep.
Niestety, po siedmiu latach tłustych przychodzi zły rok.
Kryzys. Z dwóch salonów herbacianych robi się mały sklepik, przeniesiony na inną ulicę.
Przeniosła się na Świętoduską. Znów zrobiła wystój na całego. Po roku dostała wypowiedzenie.
Znalazła kolejny lokal. W magicznym podwórku, gdzie przed wojną był zajazd.
- Już wiedziałam, że to moje miejsce. Ukochane - mówi z roziskrzonymi oczami.

Festiwal śpiewających samowarów

Nie może usiedzieć na miejscu, odkąd wymyśliła, żeby w Lublinie zrobić festiwal zwany roboczo: Lubelski samowar.
- Te ekspresy do herbaty opalane węglem drzewnym zagościły na ziemiach polskich pod koniec pierwszej połowy XIX wieku. Wodę grzały węgle. Na samowarze stał imbryk i czekał na czaj - opowiada. - Kiedy samowar zaczynał śpiewać, można było przekręcić kranik i zalać susz herbaciany w imbryczku. Wędrował na samowar. A ten zmieniał śpiew. Rozlewało się esencję do szklanek umieszczonych w srebrnych uchwytach. Potem wodę. Na koniec łupało głowy cukru i wkładało kawałek do ust. Co nazywało się "pit na prikusku
Podchodzi do samowaru. Sypie do czajniczka Carycę z kulkami białej herbaty.
Przekręca kranik. Jeszcze brunatny cukier i gotowe.
Pierwszy łyk parzy wargi.
Drugi daje błogość.
Trzeci rozgrzewa.
Czwarty napełnia błogostanem.

Pozostałe informacje

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium