Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2016 r.
7:55

Hubert Kołodziejski w finale Fashion Designer Awards. "Nie można robić z siebie sierotki Marysi”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

„Hubert Kołodziejski ma dopiero 18 lat i jestem pewna, że będzie o nim bardzo głośno. Ma zawsze swoje zdanie, talent, charyzmę, chęci, determinację, inwencję i jest bardzo pracowity. Z takimi atutami, musi się udać” - tak pięć lat temu o młodym projektancie z Rokitna (pow. bialski) pisała Dorota Wróblewska, promotorka kultury i producentka pokazów mody. Teraz dostał się do finału ósmej edycji Fashion Designer Awards

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze w liceum Hubert, bardziej niż modą, zajmował się malarstwem olejnym, a wskazówek udzielał mu malarz osiadły w Janowie Podlaskim, Maciej Falkiewicz.

- Najwięcej pomysłów dostarczają mi rodzinne strony. Od zawsze miałem kontakt z naturą, dlatego w modzie wolę formy organiczne, często odzwierzęce - a tak w 2011 roku o swoich inspiracjach opowiadał nam sam Hubert.

Dzisiaj Kołodziejski ma 23 lata, jest już absolwentem Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. I właśnie dostał się do finału ósmej edycji Fashion Designer Awards. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych projektantów w Polsce.

- To trochę taka trampolina, a na pewno szansa. A jak tę szansę wykorzystają laureaci, to już tylko od nich zależy - mówi Joanna Sokołowska-Pronobis, która po raz pierwszy zorganizowała ten konkurs w 2008 roku.

Nagrody

- Obok Złotej Nitki, to jeden z najważniejszych konkursów dla młodych projektantów. Fachowe i opiniotwórcze jury. Duża promocja i świetne nagrody - wymienia Hubert Kołodziejski.

Kto ocenia? To m.in. projektanci Tomasz Ossoliński czy Michał Szulc, stylistki Dorota Williams i Joanna Horodyńska oraz wielu innych znawców mody. Na zwycięzców ósmej edycji czekają m.in.: staż u zagranicznego projektanta, a także w dziale stylizacji TVN, czek na 15 tys. zł, stypendia naukowe, udział w kursie marketingu w modzie z Alberto Campagnolo, specjalistą z centrali marki Giorgio Armani oraz wyjazd na targi Premier Vision do Paryża.

Kolory

Ale żeby wygrać, trzeba się wykazać.

- Zanim dostałem się do finału, musiałem wysłać rysunki żurnalowe sylwetek. Do kolejnego etapu trzeba było uszyć dwie sylwetki - precyzuje 23-latek.

Nie wystarczy jednak pokazać swoje projekty, trzeba umieć o nich opowiadać. - Jury zadaje sporo pytań. Nie można robić z siebie „sierotki Marysi”. Ważne, aby sprzedać swój punkt widzenia. Niestworzone historie o inspiracjach z marzeń sennych nie mają racji bytu - śmieje się młody projektant.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Fashion Designer Awards jest „Tribute to Colors”. Rządzą więc kolory.

- Temat potraktowałem dosłownie - przyznaje Hubert. To było dla niego nie lada wyzwanie, bo na co dzień preferuje czerń i biel. - A jak już zajmować się kolorami, to wybrałem te rażące, np. kobalt, chemiczną zieleń, żółć kanarkową. Będzie też czerwień i srebro - zapowiada. Do tego Hubert pokaże duży, ręcznie dziergany sweter. Na finałowy pokaz, który odbędzie 11 maja w Teatrze Palladium w Warszawie, musi przygotować cztery sylwetki.

Warsztaty

Ale w modowym świecie chłopak z Rokitna nie jest anonimowy. Pięć lat temu w jednym z wywiadów Hubert opowiadał głównie o swoich autorskich rysunkach i grafikach modowych. Bo od tego właściwe się zaczęło. Nadruki jego autorstwa pojawiły się m.in. na t-shirtach, które zaistniały na Warsaw Fashion Street, imprezie organizowanej przez Dorotę Wróblewską. Wówczas młody projektant wygrał konkurs firmy Paparevo na kostium. W kreacji wystąpił wokalista Michał Szpak, uczestnik programu „X Factor”. A w 2012 roku nie miał sobie równych na warsztatach ilustracji Art & Fashion Festival organizowanych przez Grażynę Kulczyk. To był punkt zwrotny.

- To już właściwie prehistoria. Ale podczas warsztatów poznałem wiele osób. To wydarzenie miało sporą promocję. Zapamiętano mnie. Czasami zdarza się, że ludzie mnie pytają „czy to Ty jesteś ten Hubert?” - zdradza nasz rozmówca.

W nagrodę mógł wyjechać na szkołę letnią do prestiżowej Central Saint Martins w Londynie. Tę szkołę projektowania ukończyli m.in. Alexander McQueen, John Galliano czy Stella McCartney. - Wybrałem sobie kurs ściśle związany z modą - wspomina 23-latek.

Plemienne obrzędy

W swoich pracach, a zwłaszcza w grafikach, Kołodziejski nie schlebia gustom masowego odbiorcy. Alew gusta Diane Pernet trafił w sam raz. To prekursorka dokumentowania mody i twórczyni uznanego festiwalu filmów o modzie A Shaded View on Fashion Film (ASVOFF). Była jedną z pierwszych ikon mody, które dostrzegły, jaki potencjał ma internet. Na platformie www.ashadedviewonfashion.com prowadzi opiniotwórczego bloga. To właśnie tam zamieściła kilka razy prace młodego projektanta z Rokitna.

- Potraktowałem to jako duży komplement, bo rzadko udostępnia prace innych. Byłem pierwszym Polakiem, którego grafiki opublikowała na swoim blogu - przyznaje Hubert Kołodziejski. Później była wymiana korespondencji. - Kiedy przygotowywałem swoją dyplomową kolekcję „MONST R”, wysłałem jej swoje szkice. Dostałem kilka cennych rad - dodaje Hubert.

To się opłaciło: kolekcja, którą zaprojektował rok temu na zakończenie nauki w Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie spotkała się m.in. z wyróżnieniem od La Manii, marki modowej założonej przez Joannę Przetakiewicz.

- Inspiracją była m.in. książka o zwyczajach i obrzędach plemiennych. Ukazywała paradoksalnie niepojęte rytuały, jako coś swoistego w danej kulturze. Mowa tu o wydłużaniu czaszki poprzez zwoje miedzianego drutu. Dawniej, modyfikowanie ciała w ten sposób było popularne w wielu plemionach, w różnych częściach świata. Ludzie chcieli wyróżniać się za wszelką cenę. Na długo pozostaniemy imitatorami sztuki. Nie ma innego złotego środka na bycie innowacyjnym, jak tylko zgłębianie tajników historii - uważa młody projektant.

Marka

Oprócz przygotowań do finału konkursu, Hubert projektuje ubrania sobie, mamie i swoim znajomym. Najczęściej wybiera jednak czerń.

- To musi się łączyć w całość, mieć ciekawą formę. Bo jeżeli koszula, to np. długa, z innym kołnierzykiem, może rozcięta, zawsze jest w tym coś innowacyjnego - zaznacza. Niedawno zaczął też staż w pewnej marce odzieżowej. - W tym roku zamierzam jeszcze spróbować swoich sił w konkursach dla projektantów. Przymierzam się też do stworzenia własnej marki. Może jeszcze w tym toku. Wolałabym zacząć od czegoś mniejszego, postawić na konstrukcje, których nikt nie ma - podkreśla. A później może Berlin lub Londyn. - Tam moda lepiej się sprzedaje. W Polsce wciąż dominują proste rzeczy.

Fashion Designer Awards
to organizowany od 2008 roku konkurs, którego pomysłodawczynią jest Joanna Sokołowska-Pronobis. To przedsięwzięcie dla wszystkich, których pasją jest moda. Konkurs jest realną szansą zaistnienia w mediach, zdobycia doświadczenia na stażach w atelier w Polsce i za granicą, poszerzenia horyzontów i wzbogacenia portfolio. Do każdej edycji konkursu zgłasza się ok. 350 projektantów

Fashion Designer Awards to organizowany od 2008 roku konkurs, którego pomysłodawczynią jest Joanna Sokołowska-Pronobis. To przedsięwzięcie dla wszystkich, których pasją jest moda. Konkurs jest realną szansą zaistnienia w mediach, zdobycia doświadczenia na stażach w atelier w Polsce i za granicą, poszerzenia horyzontów i wzbogacenia portfolio. Do każdej edycji konkursu zgłasza się ok. 350 projektantów

Pozostałe informacje

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium