Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 października 2010 r.
17:29
Edytuj ten wpis

Ile mięsa jest w mięsie?

0 4 A A

70 kg mięsa zjada rocznie statystyczny Polak. Najczęściej wybiera wieprzowinę, ale kurczakiem też nie pogardzi. Bo tani i podobno zdrowszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Porównując słupki spożycia mięs w naszym kraju, wygląda na to, że nagle przestały smakować nam krowy. Za to zakochaliśmy się w kurczakach.

– Po wejściu Polski do UE rzeczywiście spadło u nas spożycie wołowiny, ale nie oznacza to, że mniej jej jemy. Po prostu jej cena skoczyła prawie o 100 proc., więc już praktycznie nie wykorzystuje się jej w przetwórstwie – tłumaczy Witold Choiński, prezes zarządu związku "Polskie Mięso”.

Prezes przyznaje jednak, że kurczaków rzeczywiście jemy więcej. – To wynik mody na spożywanie drobiu i jego niskiej ceny. W ciągu dziesięciu lat od poziomu 12 kg rocznie doszliśmy do 25 kg.

Ile mięsa w mięsie

Z kilograma mięsa można zrobić 0,8 kg wędliny (tradycyjnym sposobem polskiej wsi) lub nawet 2 kg (najtańsza wędlina blokowa w sklepach). "Cudowne rozmnożenie” mięsa to dla technologa żywności nic trudnego. Wystarczy je rozdrobnić, dodać wodę i substancję żelującą.

Tego, ile w wędlinach powinno być mięsa, nie określają nawet restrykcyjne przepisy Unii. A producenci skwapliwie z tego korzystają. Dlatego w szynce możemy znaleźć białko sojowe, mąkę ziemniaczaną, czy preparaty błonnikowe.

Mimo to warto jeść mięso. Od lat wiadomo, że to nieocenione źródło witamin A, D, B12 oraz żelaza, wapnia i selenu. Rzecz w tym, że dziś produkuje się je inaczej: taniej i szybciej.

Tanie, bo modyfikowane

Kiszonki z kukurydzy, traw, wysłodki buraczane to teoretycznie podstawa żywienia czworonogich mieszkańców farm hodowlanych. Ale to nie koniec. Zwierzęta dostają też śrutę białkową z importowanej modyfikowanej genetycznie soi. Tym więcej, im intensywniejsza hodowla.

– Nie jest tajemnicą, że to soja GMO. Szacuje się, że nawet 90 proc. soi na naszym rynku jest modyfikowane – mówi Grażyna Różycka z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, oddział w Sitnie.

– Dziś trudno dostać inną paszę. Poza tym, jak rolnik idzie do sklepu i kupuje 200-kilogramowy worek, to nie patrzy czy to GMO, tylko na cenę – dodaje Piotr Woch z LODR.

W sezonie takim jak ten, gdy w niektórych rejonach deszcze i powodzie zniszczyły większość upraw, zwierzęta będą karmione głównie GMO. Ale – jak zapewniają naukowcy – nie mamy czego się bać.

Albo tanio, albo ekologicznie

– Na takich paszach wyhodowano już miliardy świń na całym świecie i nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych – uspokaja prof. Krzysztof Kwiatek, szef Zakładu Higieny Pasz Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Puławski PIWet wspólnie z Instytutem Zootechniki w Krakowie od kilku lat bada pasze zawierające modyfikowaną genetycznie soję i kukurydzę.

Naukowcy sprawdzają jak szybko zwierzęta rosną, czy prawidłowo się rozmnażają, ich odporność na choroby, jakość mięsa, a na koniec możliwość transferu modyfikowanego DNA do organizmu zwierząt, czy mikroorganizów flory bakteryjnej. I co? I nic. Żadnych negatywnych następstw takiego menu.

– Można powiedzieć, że pasze GMO nie stanowią żadnego zagrożenia – zapewnia prof. Kwiatek. – Polaków nie stać na ekologiczną żywność. Co z tego, że możemy mieć superekologiczne mięso, jeśli będziemy je jeść tylko w święta. Z drogi postępu już nie zawrócimy.

Świniom będzie lepiej

Odpowiednie oświetlenie i system wentylacyjny, skuteczna ochrona przed muchami i gryzoniami, do tego ściśle określone wymiary klatek, kojców i zagród: restrykcyjne przepisy dotyczące hodowli zwierząt w naszym kraju weszły w życie w połowie tego roku. Na razie jednak rolnicy się tym nie przejmują. Bo za zbyt ciasny chlew, czy oborę nic im nie grozi. – To się zmieni w 2013 roku – informuje Grażyna Różycka.

– Wtedy rolnik, który nie dostosuje swoich budynków do wytycznych może stracić unijne dopłaty.
Przepisy szczegółowo określają nie tylko wielkość klatek i ich wyposażenie, ale także jak często hodowca powinien doglądać swoje zwierzęta i w jaki sposób karmić.

– Fakt, nie brakuje głosów, że to przesada– mówi Różycka. – Ale problemu z frekwencją na organizowanych przez nas spotkaniach informacyjnych nie mamy. Rolnicy są ciekawi, co powinni zrobić, by im dopłaty nie zabrali.

Pozostałe informacje

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium