Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 kwietnia 2021 r.
20:51

Krótki żywot piłkarskiej Superligi

0 0 A A
(fot. Press Focus/x-news)

Dwanaście największych europejskich klubów ogłosiło w nocy z niedzieli na poniedziałek, że zawarte zostało porozumienie dotyczące nowych rozgrywek o nazwie Superliga. Na czele stowarzyszenie stanął prezes Realu Madryt Florentino Perez. Działania te spotkały się z ogromnym sprzeciwem Unii Europejskich Związków Piłkarskich. Padły mocne słowa, a sytuacja zmienia się niemal z każdym dniem. W efekcie pomysł Superligi nie przetrwał nawet tygodnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O powstaniu nowej formuły rozgrywek konkurencyjnej dla Ligi Mistrzów mówiło się już od dawna, ale oficjalne stanowisko ogłoszono dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek. – Dwanaście najważniejszych drużyn w Europie ogłasza, że osiągnięto porozumienie w sprawie nowych rozgrywek: Superligi, która będzie zarządzana przez kluby założycielskie.

Stały się nimi * AC Milan * Arsenal * Atletico Madryt * Chelsea * FC Barcelona * Inter Mediolan * Juventus Turyn * Liverpool * Manchester City * Manchester United * Real Madryt * Tottenham Hotspur – napisano w oświadczeniu nowo powstałej organizacji.

Już w sierpniu

Pomysł na nowe europejskie rozgrywki podważył tym samym sens rywalizacji w Lidze Mistrzów, która od lat uchodzi za najlepsze rozgrywki świata.

Otóż mecze Superligi również miały być rozgrywane w środku tygodnia. Ich uczestnicy mieli też oczywiście uczestniczyć w ligach krajowych, „chroniąc tradycyjny kalendarz własnych lig, który ma pozostawać sercem klubowej piłki”.

Superliga miała startować już w sierpniu, a każdy zespół miał rozgrywać mecze u siebie i na wyjeździe. Trzy najlepsze drużyny grup miały mieć zapewniony awans do ćwierćfinałów. Z kolei ekipy z miejsc 4-5 miały zagrać w fazie play-off o pozostałe miejsca w 1/4 finału.

Według organizatorów nowe rozgrywki powinny pomóc w rozwoju europejskiego futbolu.

– Zaprowadzimy futbol na należne miejsce na świecie. To jedyny sport z czterema miliardami fanów. Odpowiedzialnością wielkich klubów jest spełnienie ich pragnień – zapewniał Florentino Perez, który stanął na czele nowej organizacji.

– To kwestia solidarności i zaoferowania regularności meczów na najwyższym poziomie. To zwiększy pasję fanów, a także pozwoli na zwiększenie wzorców do naśladowania – dodał Andrea Angelli prezes Juventusu Turyn, który będzie wiceprezesem Superligi.

UEFA kontratakuje

Informacja o powstaniu Superligi wywołała lawinę spekulacji. Działania te spotkały się z ostrą i stanowczą reakcją UEFA, która odpowiada za organizację między innymi wspomnianej wcześniej Ligi Mistrzów, a także Ligi Europy i mistrzostw Europy.

Komitet Wykonawczy UEFA potwierdził zapowiadaną reformę tych rozgrywek już kilka godzin po tym, jak czołowe europejskie kluby ogłosiły powstanie Superligi. W nowej formule Champions League wystartować ma 36 zespołów i zniknie tradycyjna faza grupowa. Każdy zespół zagra dziesięć meczów przed fazą pucharową. O tym, kto w niej wystąpi, zdecyduje tabela. Osiem zespołów wywalczy miejsce w 1/8 finału, natomiast inne kluby o pozostałe osiem miejsc będzie rywalizowało w play-offach. Zapowiadane zmiany mają zostać wprowadzone w 2024 roku. Zreformowaną Ligę Mistrzów po raz pierwszy obejrzymy więc w sezonie 2024/25.

Po ogłoszeniu reformy władze UEFA nie zamierzały się zatrzymywać. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej jej prezydent nie gryzł się w język.

– Piłkarze, którzy zagrają w Superlidze nie będą mogli grać w swoich reprezentacjach narodowych, ani na Euro, ani na mistrzostwach świata – zapowiedział Aleksander Ceferin, prezes UEFA. – UEFA i całe piłkarskie środowisko jednoczą się przeciwko tej haniebnej i samolubnej decyzji klubów napędzanej przez chciwość. Idea tworzenia nowych rozgrywek to jak naplucie w twarz wszystkim kibicom piłki nożnej. Wzywam wszystkich, aby stanęli razem z nami, ponieważ robimy wszystko co w naszej mocy, aby Superliga nigdy nie powstała – dodał Słoweniec.

Zabawa w ogródku

W podobnym tonie wypowiadają się też byli legendarni piłkarze jak choćby Gary Lineker. Negatywne zdanie na ten temat ma także Zbigniew Boniek, który we wtorek został wiceprezydentem UEFA, podczas kongresu UEFA w szwajcarskim Montreux.

– Czy obecna światowa piłka pozwoli na to, by 12 drużyn zamknęło się w swoim ogródku? Żeby zaprosili kolejne pięć czy sześć i bawili się w coś co przypomina piłkę nożną?

Mnie jest trudno w to uwierzyć – ocenił w rozmowie z TVP Sport Boniek. – Istnieje ryzyko, że drużyny, które mają grać w Superlidze, nie będą występować w rozgrywkach krajowych. Czy wszystkie by to przeżyły? Drużyny angielskie mają dochody w rozgrywkach krajowych prawie takie same, co z Champions League. Natomiast wykluczenie piłkarzy z klubów Superligi z najbliższego Euro wydaje się niemożliwe. Być może objęłoby to obszar czasowy w okolicach mistrzostwa świata w Katarze – podsumował Boniek.

Kluby się wycofują

Działania władz UEFA nie pozostały bez echa. We wtorkowy wieczór sześć angielskich klubów oficjalnie poinformowało o wycofaniu się z Superligi. Manchester City, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Arsenal i Tottenham Hotspur ugięły się presji ze strony kibiców, którzy masowo protestowali przed stadionami i krytykowali kluby w mediach społecznościowych.

Tym samym Ceferin mógł triumfować.

– To godne podziwu przyznanie się do błędu, a te kluby popełniły duży błąd. Teraz wracają do gry i wiem, że mają wiele do zaoferowania nie tylko naszym rozgrywkom, ale całej europejskiej piłce – przyznał prezes UEFA cytowany za “Yahoo! Sports”. – Ważne jest, abyśmy ruszyli naprzód, odbudowali jedność, którą cieszyliśmy się wcześniej i razem ruszyli naprzód – dodał Ceferin.
Z każdym kolejnym dniem lawina spekulacji rosła. Z rozgrywek wycofały się kolejne zespoły – Atletico Madryt i Inter Mediolan.

– Inter potwierdza, że nie jest już częścią Superligi. Zawsze jesteśmy oddani kibicom, by zapewnić im jak najlepsze wrażenia: innowacje to część naszego DNA od naszego powstania. Nasze zobowiązanie, które podjęliśmy wraz z innymi współudziałowcami, by poprawiać piłkę nożną, nigdy się nie zmieni – napisano w oficjalnym komunikacie klubu z Mediolanu. Komunikat wystosowało również Atletico Madryt. – Atletico podjęło decyzję o dołączeniu do projektu w okolicznościach, które się zmieniły – pisze hiszpański klub i zaznacza, że piłkarze oraz trener wyrazili zadowolenie z takiej decyzji.

Niewielkie szanse

To nie był jednak koniec. Niedługo później decyzję o wycofaniu się niejako przekazał Juventus, który obok Realu Madryt najmocniej chciał powstania tych rozgrywek.

– Juventus jest przekonany o tym, że to słuszny projekt ze strony sportowej, komercyjnej oraz prawnej, ale wie, że obecnie szanse na zrealizowanie tego projektu w oryginalnej formie są niewielkie – przekazali przedstawiciele „Starej Damy”.

W efekcie okazało się, że z Superligi oficjalnie nie wycofały się jak do tej pory tylko Real Madryt oraz FC Barcelona. Wobec tego projekt upadł równie szybko jak został ogłoszony.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium