Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 kwietnia 2021 r.
20:51

Krótki żywot piłkarskiej Superligi

(fot. Press Focus/x-news)

Dwanaście największych europejskich klubów ogłosiło w nocy z niedzieli na poniedziałek, że zawarte zostało porozumienie dotyczące nowych rozgrywek o nazwie Superliga. Na czele stowarzyszenie stanął prezes Realu Madryt Florentino Perez. Działania te spotkały się z ogromnym sprzeciwem Unii Europejskich Związków Piłkarskich. Padły mocne słowa, a sytuacja zmienia się niemal z każdym dniem. W efekcie pomysł Superligi nie przetrwał nawet tygodnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O powstaniu nowej formuły rozgrywek konkurencyjnej dla Ligi Mistrzów mówiło się już od dawna, ale oficjalne stanowisko ogłoszono dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek. – Dwanaście najważniejszych drużyn w Europie ogłasza, że osiągnięto porozumienie w sprawie nowych rozgrywek: Superligi, która będzie zarządzana przez kluby założycielskie.

Stały się nimi * AC Milan * Arsenal * Atletico Madryt * Chelsea * FC Barcelona * Inter Mediolan * Juventus Turyn * Liverpool * Manchester City * Manchester United * Real Madryt * Tottenham Hotspur – napisano w oświadczeniu nowo powstałej organizacji.

Już w sierpniu

Pomysł na nowe europejskie rozgrywki podważył tym samym sens rywalizacji w Lidze Mistrzów, która od lat uchodzi za najlepsze rozgrywki świata.

Otóż mecze Superligi również miały być rozgrywane w środku tygodnia. Ich uczestnicy mieli też oczywiście uczestniczyć w ligach krajowych, „chroniąc tradycyjny kalendarz własnych lig, który ma pozostawać sercem klubowej piłki”.

Superliga miała startować już w sierpniu, a każdy zespół miał rozgrywać mecze u siebie i na wyjeździe. Trzy najlepsze drużyny grup miały mieć zapewniony awans do ćwierćfinałów. Z kolei ekipy z miejsc 4-5 miały zagrać w fazie play-off o pozostałe miejsca w 1/4 finału.

Według organizatorów nowe rozgrywki powinny pomóc w rozwoju europejskiego futbolu.

– Zaprowadzimy futbol na należne miejsce na świecie. To jedyny sport z czterema miliardami fanów. Odpowiedzialnością wielkich klubów jest spełnienie ich pragnień – zapewniał Florentino Perez, który stanął na czele nowej organizacji.

– To kwestia solidarności i zaoferowania regularności meczów na najwyższym poziomie. To zwiększy pasję fanów, a także pozwoli na zwiększenie wzorców do naśladowania – dodał Andrea Angelli prezes Juventusu Turyn, który będzie wiceprezesem Superligi.

UEFA kontratakuje

Informacja o powstaniu Superligi wywołała lawinę spekulacji. Działania te spotkały się z ostrą i stanowczą reakcją UEFA, która odpowiada za organizację między innymi wspomnianej wcześniej Ligi Mistrzów, a także Ligi Europy i mistrzostw Europy.

Komitet Wykonawczy UEFA potwierdził zapowiadaną reformę tych rozgrywek już kilka godzin po tym, jak czołowe europejskie kluby ogłosiły powstanie Superligi. W nowej formule Champions League wystartować ma 36 zespołów i zniknie tradycyjna faza grupowa. Każdy zespół zagra dziesięć meczów przed fazą pucharową. O tym, kto w niej wystąpi, zdecyduje tabela. Osiem zespołów wywalczy miejsce w 1/8 finału, natomiast inne kluby o pozostałe osiem miejsc będzie rywalizowało w play-offach. Zapowiadane zmiany mają zostać wprowadzone w 2024 roku. Zreformowaną Ligę Mistrzów po raz pierwszy obejrzymy więc w sezonie 2024/25.

Po ogłoszeniu reformy władze UEFA nie zamierzały się zatrzymywać. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej jej prezydent nie gryzł się w język.

– Piłkarze, którzy zagrają w Superlidze nie będą mogli grać w swoich reprezentacjach narodowych, ani na Euro, ani na mistrzostwach świata – zapowiedział Aleksander Ceferin, prezes UEFA. – UEFA i całe piłkarskie środowisko jednoczą się przeciwko tej haniebnej i samolubnej decyzji klubów napędzanej przez chciwość. Idea tworzenia nowych rozgrywek to jak naplucie w twarz wszystkim kibicom piłki nożnej. Wzywam wszystkich, aby stanęli razem z nami, ponieważ robimy wszystko co w naszej mocy, aby Superliga nigdy nie powstała – dodał Słoweniec.

Zabawa w ogródku

W podobnym tonie wypowiadają się też byli legendarni piłkarze jak choćby Gary Lineker. Negatywne zdanie na ten temat ma także Zbigniew Boniek, który we wtorek został wiceprezydentem UEFA, podczas kongresu UEFA w szwajcarskim Montreux.

– Czy obecna światowa piłka pozwoli na to, by 12 drużyn zamknęło się w swoim ogródku? Żeby zaprosili kolejne pięć czy sześć i bawili się w coś co przypomina piłkę nożną?

Mnie jest trudno w to uwierzyć – ocenił w rozmowie z TVP Sport Boniek. – Istnieje ryzyko, że drużyny, które mają grać w Superlidze, nie będą występować w rozgrywkach krajowych. Czy wszystkie by to przeżyły? Drużyny angielskie mają dochody w rozgrywkach krajowych prawie takie same, co z Champions League. Natomiast wykluczenie piłkarzy z klubów Superligi z najbliższego Euro wydaje się niemożliwe. Być może objęłoby to obszar czasowy w okolicach mistrzostwa świata w Katarze – podsumował Boniek.

Kluby się wycofują

Działania władz UEFA nie pozostały bez echa. We wtorkowy wieczór sześć angielskich klubów oficjalnie poinformowało o wycofaniu się z Superligi. Manchester City, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Arsenal i Tottenham Hotspur ugięły się presji ze strony kibiców, którzy masowo protestowali przed stadionami i krytykowali kluby w mediach społecznościowych.

Tym samym Ceferin mógł triumfować.

– To godne podziwu przyznanie się do błędu, a te kluby popełniły duży błąd. Teraz wracają do gry i wiem, że mają wiele do zaoferowania nie tylko naszym rozgrywkom, ale całej europejskiej piłce – przyznał prezes UEFA cytowany za “Yahoo! Sports”. – Ważne jest, abyśmy ruszyli naprzód, odbudowali jedność, którą cieszyliśmy się wcześniej i razem ruszyli naprzód – dodał Ceferin.
Z każdym kolejnym dniem lawina spekulacji rosła. Z rozgrywek wycofały się kolejne zespoły – Atletico Madryt i Inter Mediolan.

– Inter potwierdza, że nie jest już częścią Superligi. Zawsze jesteśmy oddani kibicom, by zapewnić im jak najlepsze wrażenia: innowacje to część naszego DNA od naszego powstania. Nasze zobowiązanie, które podjęliśmy wraz z innymi współudziałowcami, by poprawiać piłkę nożną, nigdy się nie zmieni – napisano w oficjalnym komunikacie klubu z Mediolanu. Komunikat wystosowało również Atletico Madryt. – Atletico podjęło decyzję o dołączeniu do projektu w okolicznościach, które się zmieniły – pisze hiszpański klub i zaznacza, że piłkarze oraz trener wyrazili zadowolenie z takiej decyzji.

Niewielkie szanse

To nie był jednak koniec. Niedługo później decyzję o wycofaniu się niejako przekazał Juventus, który obok Realu Madryt najmocniej chciał powstania tych rozgrywek.

– Juventus jest przekonany o tym, że to słuszny projekt ze strony sportowej, komercyjnej oraz prawnej, ale wie, że obecnie szanse na zrealizowanie tego projektu w oryginalnej formie są niewielkie – przekazali przedstawiciele „Starej Damy”.

W efekcie okazało się, że z Superligi oficjalnie nie wycofały się jak do tej pory tylko Real Madryt oraz FC Barcelona. Wobec tego projekt upadł równie szybko jak został ogłoszony.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium