Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 listopada 2012 r.
13:38
Edytuj ten wpis

Lubelska Perła podbija świat. Anglia, Ghana, Zambia

0 31 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

– Ostatnio wszystko się nam udaje. Czego się nie dotkniemy, to się sprzedaje. Perła Summer była hitem w lecie, a sprzedaż naszego nowego Browaru Parowego Vetter jest już większa, niż zakładaliśmy - mówi Andrzej Stawiszyński, dyrektor operacyjny Perły-Browarów Lubelskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Andrzejem Stawiszyńskim, dyrektorem operacyjnym Perły-Browarów Lubelskich.

• W ubiegłym tygodniu podpisali państwo umowę na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu. Po co wam drugi browar?

– Jesteśmy firmą regionalną, która tu produkuje i sprzedaje swoje wyroby. Więc oczywiste jest, że szukamy możliwości rozwoju na "własnym” terenie. Poza tym znamy browar w Zwierzyńcu, jego możliwości. I skoro pojawiła się taka szansa, by go zagospodarować, to chcemy ją wykorzystać.

• Perła już raz miała szansę wykazać się w Zwierzyńcu. Ale w 2008 roku zdecydowała o przeniesieniu produkcji do Lublina, a dwa lata później umowa dzierżawy została rozwiązana.

– Dzierżawiliśmy ten browar i prowadziliśmy w nim produkcję przez długie lata. Rocznie ze Zwierzyńca wychodziło kilkadziesiąt tysięcy hektolitrów piwa. Później przyszły jednak cięższe czasy i dla Perły, i dla innych regionalnych browarów.

• Powód?

– Ekspansja koncernowych browarów, z którymi małe browary, takie jak my, nie miały szansy. Musieliśmy więc skoncentrować produkcję w Lublinie, żeby przetrwać ten kryzysowy moment. W latach 2006–2008 przyszedł bardzo trudny czas dla branży. Mieliśmy niebotyczną podwyżkę cen chmielu, która uderzyła szczególnie w takie browary jak nasz. Na szczęście, konsumenci zaczęli poszukiwać na sklepowych półkach oryginalnego, regionalnego piwa. I my idealnie odpowiedzieliśmy na to zapotrzebowanie. W latach 2009–2010 powrócił do nas klient poszukujący ciekawego piwa, w cenie adekwatnej do jakości. I teraz takie piwo chcemy też produkować w Zwierzyńcu.

• Niektóre osoby związane z branżą twierdzą, że wydzierżawiliście ten browar wyłącznie dlatego, by nie trafił w ręce konkurencji. I że bardziej niż rozpocząć produkcję opłaci się wam, by browar stał pusty…

– To absolutnie chybione opinie. Koszty, które poniesiemy w związku z dzierżawą, nijak mają się do tego, ile potencjalnie moglibyśmy stracić, gdyby browar przejął np. Ciechan. Rocznie to kilkaset tysięcy złotych. Nie jest wiec ekonomicznie uzasadnione, by browar był bezużyteczny. Jesteśmy zresztą przyzwyczajeni do walki konkurencyjnej, ale zupełnie innymi metodami. W Zwierzyńcu zamysł od początku był taki, by uruchomić produkcję piwa.

• Ile pieniędzy chcecie zainwestować w ten browar?

– Budżet jest wciąż otwarty. Za milion złotych można już kupić maszyny, ale to zdecydowanie za mało. Zbyt wcześnie jest jednak, by mówić o konkretnych kwotach. Na to przyjdzie pora, gdy już wejdziemy do środka i ustalimy, jakie mamy możliwości.

• Ile piwa chcecie produkować w Zwierzyńcu?

– Minimum 10 tysięcy hektolitrów piwa rocznie – do tego jesteśmy zobligowani umową dzierżawy. Ale zastanawiamy się, czy taka ilość się opłaci. Musimy to dokładnie sprawdzić. Z wcześniejszych doświadczeń wiemy, że w tym obiekcie możemy wyprodukować nawet 30 tys. hektolitrów.

• Jakie to będzie piwo?

– Chcemy sięgnąć do marek historycznych i zobaczyć, jaki w tej chwili jest ich potencjał. Planujemy wrócić do znanego już "Zwierzyńca”, które kojarzy się z tym miejscem.

• A inne piwa, które były kiedyś produkowane w Zwierzyńcu?

– Najbardziej popularna była marka "Kryształ”. To jedno ze starszych, sztandarowych piw. Myślę, że też mogłoby wrócić na rynek. Ale chcielibyśmy także postawić na nowe, niszowe piwa. Mamy świetnych technologów, którzy są w stanie stworzyć nowe produkty na własnej, uniktowej recepturze. I w tym kierunku chcemy iść.

• Czy uda się w ciągu roku uruchomić produkcję?

– Zdecydowanie tak – o ile nic nieprzewidzianego się nie wydarzy.

• Ile osób znajdzie pracę w browarze?

– Docelowo kilkadziesiąt. Pierwsze osoby będziemy zatrudniać już teraz, po przejęciu obiektu. To będzie personel do bieżącej obsługi i administracji. A potem, wraz z rozwojem sytuacji, przyjdzie pora na pracowników produkcji. Chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości browaru i wpisać się z jego działalnością w lokalną społeczność.


• Z jakiego chmielu będziecie produkować?

– Oczywiście lubelskiego. Kupujemy chmiel wyłącznie od dostawców z województwa lubelskiego, które jest wciąż chmielowym zagłębiem. Żaden zamiennik tego chmielu nie zastąpi.

• Wielkie plantacje chmielu pokazaliście w ostatniej reklamie Perły. Reklamie, skądinąd, dość ryzykownej, gdyż bazującej na stereotypie Polski B, w której nie ma przemysłu, ale są inne dobra.

– Chcieliśmy pokazać bogactwo natury naszego regionu. I ludzi, którzy ten region budują. Nasz zamysł był taki: jesteśmy na dorobku, ale dajemy radę. Pomysł może był kontrowersyjny, ale reklama budzi emocje. Cel został więc osiągnięty.

• Jak pan sądzi, co myślą ludzie oglądając tę reklamę?

– Chciałbym, żeby mieli ochotę spróbować naszego piwa, które nie pochodzi z wielkiego koncernu, ale z małego, regionalnego browaru. Bazuje na tradycji i zaangażowaniu ludzi. Mam nadzieję, że potem będą powtarzać jeden drugiemu: spróbuj, to naprawdę dobre piwo.

• A jakie piwa z Lubelskich Browarów najbardziej smakują ludziom?

– Perła Chmielowa, nasza królowa – jak piszą internauci. To wciąż numer jeden na naszej liście.

• A które piwo było największym niewypałem?

– Ostatnio wszystko się nam udaje. Czego się nie dotkniemy, to się sprzedaje. Perła Summer była hitem w lecie, a sprzedaż naszego nowego Browaru Parowego Vetter jest już większa, niż zakładaliśmy. W tym roku wprowadzimy jeszcze dwa nowe piwa, oczywiście, nic więcej nie mogę zdradzić.

• A w przyszłym roku?

– Stawiamy na eksport, który już teraz wzrósł nam o kilkaset procent. Perła Chmielowa i Perła Mocna sprzedają się znakomicie do Wielkiej Brytanii, szczególnie do Londynu. Mamy też odbiorców w Szwecji i Holandii. Znaczący wzrost sprzedaży odnotowaliśmy w Stanach. Z bardziej egzotycznych miejsc wspomnę Ghanę, czy Zambię. Okazuje się, że Perła smakuje nie tylko w Lublinie, czy Londynie. I z tym wiążemy duże nadzieje.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium