Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2010 r.
17:44
Edytuj ten wpis

Lublin będzie ESK 2016? Dużo obietnic do spełnienia (lista inwestycji)

Lublin przekonał ekspertów, że może skutecznie walczyć o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Nasza aplikacja pęka od obietnic. Teraz trzeba udowodnić, że jesteśmy w stanie je spełnić. Egzamin w połowie przyszłego roku. Jeśli zdamy, czekają nas potężne wydatki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O przejście do drugiego etapu walki o ESK starało się 11 miast. Komisja 13 ekspertów przesłuchała ich przedstawicieli. Wyłoniono najlepszą piątkę. Lublin pokonał m.in. Łódź i Toruń. Przeszliśmy do finału wraz z Gdańskiem, Katowicami, Warszawą i Wrocławiem.

– To pierwszy sukces, ale mamy bardzo silnych konkurentów – mówił po ogłoszeniu wyników Adam Wasilewski, prezydent Lublina. – Przed nami olbrzymie wyzwanie, ale i szansa na wyjście z marginalizacji.

Wielkie wydatki

Eksperci oceniali kandydatów, opierając się m.in. na złożonych aplikacjach. W lubelskiej księdze określono, co i jak zamierzamy zrobić, jeśli zdobędziemy tytuł. Europejską Stolicę Kultury 2016 poznamy w połowie przyszłego roku. Co czeka Lublin w razie zwycięstwa? Jakich środków potrzeba, by przygotować się do rocznego święta kultury? Ogólnych odpowiedzi dostarcza nasza aplikacja.
W przyszłym roku wydatki miasta na kulturę wzrosną ponad dwukrotnie, do 0,65 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na promocję, zarówno na poziomie lokalnym, jak i europejskim.

Kulturalny budżet ma rosnąć z roku na rok. Jeśli wygramy, to w 2016 roku trzeba będzie wydać 14 000 000 euro. Miasto ma zapewnić blisko połowę tej kwoty. Resztę powinny wyłożyć władze województwa. Samorządowcy mają już za sobą pierwsze ustalenia w tej sprawie. Lublin liczy również na pomoc rządu i prywatnych sponsorów. Po kilka procent kosztów mają pokryć zagraniczne instytucje i fundacje.

Od teatrów po drogi

Całkowity koszt obchodów w latach 2012-2017 wyniesie 28 050 000 euro. Ponad połowa pieniędzy zostanie przeznaczona na realizację programu kulturalnego. Resztę pochłonie organizacja wydarzeń i marketing.

To budżet na świętowanie. Wcześniej miasto musi się do tego przygotować. To oznacza wielokrotnie wyższe koszty. Do 2016 roku na infrastrukturę kulturalną, turystyczną i renowacje powinniśmy przeznaczyć 598,5 mln euro.

Ta kwota obejmuje zarówno realizowane inwestycje, jak i te, które wciąż planujemy: od teatrów po drogi.
W lubelskiej aplikacji władze miasta obiecują zakończenie szeregu projektów. Na liście obietnic znalazł się m.in. remontowany Teatr Stary. Eksperci zobaczyli też dzisiejszy Teatr w Budowie. Dziurawe mury mają się zamienić w nowoczesne Centrum Spotkania Kultur, ozdobę śródmieścia. Na listę kluczowych inwestycji trafiły także renowacja klasztoru przy ul. Peowiaków, Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki oraz budowa nowej biblioteki publicznej na Czubach.

Jak dojechać

Miasto obiecało również rewitalizację Podzamcza i Placu Litewskiego. Nad Zalewem Zemborzyckim powstać ma nowoczesne kąpielisko z basenami i przystanią dla żeglarzy. Ekspertów zapewniono również, że w 2014 roku na terenie byłej cukrowni stanie nowy stadion, który pomieści 15 tys. widzów.
Do miast, które zdobyły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ciągnęły miliony turystów. Jak dostaną się do nas? Miasto stawia na port lotniczy w Świdniku, który będzie w stanie obsłużyć ponad 3 mln pasażerów rocznie. Wojewoda wydał właśnie pozwolenie na budowę lotniska. Ze Świdnika turyści mają dotrzeć do Lublina w kilkanaście minut. Pomoże w tym szybkie połączenie kolejowe.

Na tym nie koniec. Autorzy aplikacji przekonują, że do 2015 trasa Warszawa-Lublin-Lwów zamieni się w dwupasmówkę. Połączy się z z obwodnicami Lublina i mniejszych miast. Dzięki temu ze stolicy Polski do stolicy kultury dojedziemy w dwie godziny.

Obietnice

Za około dwa tygodnie eksperci przygotują raport, w którym zawrą swoje uwagi i wskazówki dla Lublina. Wtedy zacznie się praca nad przygotowaniem szczegółowego programu. Władze miasta będą musiały dokładnie określić, jak dotrzymają obietnic, z których wiele od lat pozostaje na papierze.
Co inni zyskali dzięki tytułowi ESK

Jednym z nich jest Liverpool, który był Europejską Stolicą Kultury w 2008 roku. Miasto konkurowało z m.in. z Newcastle, Cardiff i Oxfordem. Dwa pierwsze ośrodki kojarzyły się raczej z przemysłem, niż miejscem, które każdy turysta powinien zaznaczyć na swojej mapie. Liverpool turyści odwiedzali przede wszystkim dla muzeum Beatlesów.

10 000 000 turystów

Kiedy tylko ogłoszono, że tytuł wędruje do miasta Johna Lennona, ceny tamtejszych nieruchomości wzrosły o kilkanaście procent. Miasto stało się jedną z głównych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Odwiedzających przyciągały nie tylko ambitne wydarzenia kulturalne, ale i wielkie imprezy masowe. Przykładem może być choćby rozdanie muzycznych nagród MTV. Olbrzymia hala widowiskowa pękała w szwach, a transmisję z Liverpoolu oglądali widzowie na całym świecie.

Liczba turystów odwiedzających miasto wzrosła o ponad jedną trzecią. Liverpool odwiedziło ponad 10 mln turystów. Mieli co podziwiać, bo tylko w 2008 roku w mieście odbyło się ok. 7 000 imprez kulturalnych. Liczba sprzedanych noclegów rosła proporcjonalnie do liczby turystów. Ci zaś dali zarobić nie tylko hotelarzom; w restauracjach i sklepach też zostawili ogromne sumy. Miejska kasa wzbogaciła się o 800 mln funtów.

12 000 nowych miejsc pracy

Zyskali również mieszkańcy. Organizacja obchodów ESK wymusiła bowiem budowę nowoczesnej infrastruktury. Od hoteli, restauracji i dróg, po hale widowiskowe i szereg innych obiektów kulturalnych. W mieście zrealizowano 250 inwestycji, wartych cztery miliardy funtów, m.in. nowoczesne centrum kongresowe. Powstało ponad 12 tys. nowych miejsc pracy.

Tytuł ESK pozwolił także na renowację zniszczonego nabrzeża, tzw. Albert Docks. Dziś to jedna z wizytówek miasta i jedno z najciekawszych przedsięwzięć architektonicznych w Europie. W ramach projektu Liverpool ONE wzniesiono i wyremontowano ponad 30 budynków. Powstały tam eleganckie apartamenty, sklepy i restauracje. Obrazu dopełniają duży park i nowe drogi. Za wszystko zapłacili prywatni inwestorzy. Okrągły miliard funtów.

Dzięki ESK ożywili się też lokalni przedsiębiorcy. Liczba nowych firm z branży kreatywnej wzrosła tam o 8 proc. Miasto stało atrakcyjne dla inwestorów i zyskało olbrzymią promocję. Tylko w roku 2008 na temat Liverpoolu ukazało się ponad 10 000 artykułów. Zarówno w mediach lokalnych, jak międzynarodowych. W ten sposób kultura rozkręciła lokalną gospodarkę.




20 procent więcej

Przykłady Na to, że ESK się opłaca, mamy również w Polsce. W 2000 roku miano Europejskiej Stolicy Kultury dzierżył Kraków. To jedyne polskie miasto, które zdobyło ten tytuł. Dzięki temu znacznie wzrosły fundusze, jakie miasto przeznacza na kulturę. W roku obchodów sięgnęły one 5,7 mln euro. Zanotowano również 20-procentowy wzrost liczby turystów. O kilkanaście procent wzrosła liczba odwiedzających Kraków cudzoziemców. W ankietach, wielu z nich deklarowało, że przybyli do miasta ze względu na bogaty program kulturalny.

W tej chwili do grodu Kraka przybywa prawie 7 mln turystów rocznie. Ponad połowa to cudzoziemcy. Co ważne, nie wyjeżdżają z miasta po obejrzeniu najważniejszych zabytków, a zostają na kilka dni. To oznacza znacznie większe dochody dla całej branży turystycznej, kulturalnej i rozrywkowej.
W mieście powstało również Krakowskie Biuro Festiwalowe, które co roku organizuje szereg prestiżowych festiwali. Koordynuje również informację kulturalną i turystyczną Krakowa.

To się opłaca

W tym roku tytuł ESK trafił wyjątkowo do trzech miast. Możliwe, że w 2016 roku swoją szansę będzie miał Lublin. Ekspertom oceniającym naszą kandydaturę obiecaliśmy wiele. Koszty wszystkich projektów znacznie przewyższają możliwości miejskiego i regionalnego budżetu. Same obchody będą nas kosztować blisko 30 mln euro. Przykłady innych miast pokazują jednak, że taka inwestycja jest wyjątkowo opłacalna.

Pozostałe informacje

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium