Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 kwietnia 2017 r.
18:01

Ma największą w Polsce kolekcję zdjęć drużyn. Na jedno polował 10 lat

Na jedno ze zdjęć „polował” przez dziesięć lat, inne zostało zrobione specjalnie dla niego na Wyspach Kokosowych. Jacek Kosierb ze Świdnika posiada w sumie ponad 14,5 tys. zdjęć drużyn piłkarskich z całego świata. To największa taka kolekcja w Polsce, a być może i na świecie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Uważam, że każdy powinien mieć jakieś hobby, które byłoby odskocznią od codziennych problemów. W moim przypadku jest to kolekcja zdjęć drużyn piłkarskich z całego świata. Kolekcja niezwykła, bowiem jak zdążyłem się zorientować: jedyna w Polsce. W tej chwili mam 14526 zdjęć zespołów piłkarskich z 270 państw, terytoriów zależnych, państw nieuznawanych, autonomicznych jednostek administracyjnych czy mniejszości etnicznych - wylicza Jacek Kosierb ze Świdnika.

Medal z Sudanu

Zaczęło się dość banalnie. W 1982 roku jako ośmiolatek wyciął z tygodnika „Piłka Nożna” zdjęcie reprezentacji Polski, która przygotowywała się do wyjazdu na Mistrzostwa Świata w Hiszpanii. Trafiło ono na modną w tamtych czasach słomiankę. To fotografia to numer jeden w jego kolekcji.
Wkrótce zaczęły do niej dołączać kolejne, nie tylko wycinane z gazet.

- Wysyłałem listy do klubów sportowych i federacji narodowych z prośbą o pamiątki. Pamiętam, że pierwszą odpowiedź otrzymałem z niemieckiego Werderu Brema. Od prezesa federacji Sudanu dostałem list i gustowny medal, oba przechowuję do dziś - wspomina Jacek Kosierb. - Na dziesięć wysłanych listów przychodziły dwie-trzy odpowiedzi. To był wtedy prawdziwy rarytas.

Zdjęcia do swoich zbiorów gromadził także przy okazji giełd kolekcjonerskich i wymieniając się korespondencyjnie z kolekcjonerami z całego kraju. Rewolucja nadeszła wraz z nastaniem ery internetu.

- Dzięki temu nawiązałem kontakty mailowe z ludźmi z całego świata - mówi Kosierb.

Polowanie na zdjęcia

Internet otworzył nowe możliwości, ale to nie znaczy, że wszystkie okazy, jakie chciał mieć w swojej kolekcji były na wyciągnięcie ręki. Prawdziwym białym krukiem jest zdjęcie reprezentacji Niue, maleńkiej wyspy na Pacyfiku, która jest zależna od Nowej Zelandi. „Polował” na nie przez dziesięć lat.

- Nie miałem pojęcia, że na tak małej wysepce gra się w piłkę. Ta drużyna rozegrała tylko dwa oficjalne mecze, w 1983 roku wystąpiła w Igrzyskach Południowego Pacyfiku. Dotarłem do dwóch zawodników, którzy wystąpili w obu spotkaniach, ale nie pamiętali, czy wtedy robiono im jakieś zdjęcia. Ale udało mi się skontaktować z siostrzenicą jednego z nich, która w rodzinnym albumie odnalazła to, czego szukałem. To mój najbardziej cenny eksponat - przyznaje.

Z nieskrywaną dumą pokazuje także fotografię reprezentacji Wysp Kokosowych. - Zrobiono ją specjalnie dla mnie. Skontaktowałem się z kierownikiem tej drużyny i poprosiłem o wykonanie zdjęcia. To było w 2005 roku, gdy grali z reprezentacją Wyspy Bożego Narodzenia. Od tamtej pory nie rozegrali żadnego oficjalnego spotkania, więc miałem spore szczęście - wspomina.

W kolekcji znajdują się także fotosy drużyn klubowych z całego świata, o których istnieniu pojęcia nie mają nawet zapaleni fani piłki nożnej. Przykładem jest zespół Garrison Gunners z Wyspy Scilly. Co ciekawe, tamtejsza liga jest najmniejszą na świecie: liczy zaledwie dwa zespoły. Oczywiście zdjęcie drugiego z nich - Woolpack Wanderers - także znajduje się w zbiorach Jacka Kosierba.

Przeglądamy kolejne fotografie i trafiamy na LBM FC z Wyspy Bougainville, będącej regionem autonomicznym Papui-Nowej Gwinei. Uwagę zwracają bose stopy większości zawodników. - To jest miłość do piłki nożnej i poświęcenie - komentuje kolekcjoner.

Zostało jeszcze siedem lat

Jego kolekcja bez wątpienia największą w Polsce. Potwierdziło to w ubiegłym roku Biuro Rekordów Polski, wydając stosowny certyfikat.

- Udokumentowanie moich zbiorów było bardzo pracochłonne. Ze zdjęciami, które mam w formie elektronicznej nie było problemu, ale te trzymane w albumach fotografowałem przez kilka dni. Musiałem też dołączyć materiał filmowy i mieć świadka, który to wszystko potwierdził - wspomina nasz bohater.

Teraz stara się o wpisanie na listę rekordów Guinessa. O to łatwo nie będzie, bo najpierw musi powstać odpowiednia kategoria. Jacek Kosierb stawia sobie także inny cel. - Do swoich 50. urodzin chcę zebrać 50 tys. zdjęć. Brakuje mi ich sporo, ale zostało mi jeszcze siedem lat - śmieje się świdniczanin.

Z orzełkiem na piersi

Dzięki kontaktom, jakie uzyskał zbierając zdjęcia, udało mu się także zgromadzić ciekawą kolekcję koszulek reprezentacji piłkarskich. Może nie jest ona tak okazała, ale równie imponująca. - Poznałem człowieka, który ubiera „egzotyczne” drużyny z rejonu Pacyfiku i dostałem od niego kilka strojów - opowiada.

Ale szczególne miejsce wśród koszulek zajmuje ta z białym orzełkiem na piersi. Jacek Kosierb zakładał ją jako reprezentant Polski... pisarzy.

- To niesamowite. Jako dziecko oglądałem mecze drużyny narodowej i marzyłem o tym, żeby też kiedyś zostać reprezentantem Polski. Moje marzenie spełniło się, kiedy miałem 41 lat - opowiada autor dwóch monografii o historii świdnickiego sportu. - Do drużyny zostałem zaproszony przypadkowo, kiedy rozgrywała mecz w Zamościu i pojawił się problem z zebraniem składu. Do tej pory wystąpiłem w dziesięciu meczach i strzeliłem jedną bramkę. A w przyszłym roku w Rosji odbędą się mistrzostwa świata pisarzy. Zbieramy siły i chcemy tam zagrać - podsumowuje nasz rozmówca.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium