Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2002 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Maria Król i jej dzieci

0 0 A A

- Jest dla nas tak jakby duchowym medium, które wyznacza kierunki działania. Walczy o słuszną sprawę, tj. o dobro dzieci niepełnosprawnych - tak mówią o Marii Król ludzie, którzy ją znają i często z nią współpracują.
Żadna z tych osób nie ma wątpliwości, że właśnie Maria Król z Zamościa powinna otrzymać tytuł Kobiety Roku 2002 miesięcznika "Twój Styl”. Ona sama mówi, że praca na rzecz dzieci niepełnosprawnych to całe jej życie i wielka radość. Ma 17-letniego syna z porażeniem mózgowym i dlatego doskonale zna problemy rodzin, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Od podstaw stworzyła Zamojski Ośrodek Rehabilitacyjno- Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych. Obecnie na zajęcia z rehabilitantami i pedagogami w tym ośrodku codziennie dowożonych jest ok. 70 dzieci z kilkunastu gmin regionu. Transport zapewnia ośrodek. Ponadto palcówka zapewnia opiekę ambulatoryjną dla ok. 1800 niepełnosprawnych dzieci.
- Jest wiele metod czy filozofii usprawniania dzieci z porażeniem mózgowym. Którą z nich wybrać? Jako lekarz i matka dziecka niepełnosprawnego przez wiele lat szukałam odpowiedzi na to pytanie -mówi Maria Król, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu i prezes istniejącego od roku 1989 Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnych "Krok za Krokiem”.
Odpowiedź na to pytanie pani Maria znalazła już dawno. Jest nią kompleksowa pomoc, jaką w jej ośrodku otrzymują dzieci niepełnosprawne.
- Dziecko jest niepodzielne.
Ma potrzeby, które się na siebie nakładają, tworząc całość. Dlatego pracujący u nas fachowcy mają dwie, często trzy specjalności. Bo sprawa polega na tym, by nie tworzyć systemu, w którym dwie godziny poświęca dziecku rehabilitant, dwie psycholog, dwie nauczyciel. To trzy różne obszary terapii, w których mały człowiek się gubi, gdy się je oddziela - uważa pani Maria.
- Zamojski ośrodek jest najlepszą tego typu placówką w Polsce. Tutaj dzieci mają zapewnioną nie tylko rehabilitację ale także zdobywają wiedzę. Do ich dyspozycji są sale komputerowe, Internet. Tutaj kształcą się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice oraz kadra pedagogiczna - tak mówiła o ośrodku Jolanta Kwaśniewska, która była obecna na uroczystości otwarcia nowego skrzydła zamojskiej placówki we wrześniu tego roku.
Dodała wówczas, że wiele nauczyła się od Marii Król.
- Właśnie w tym ośrodku uzyskałam fachową wiedzę na temat tego, co to jest porażenie mózgowe. A taka wiedza jest potrzebna przy prowadzeniu Fundacji "Porozumienie bez Barier”. Teraz mogę powiedzieć, że osoby, które nie mają styczności z ludźmi niepełnosprawnymi, nie zdają sobie sprawy, jakie problemy napotykają one i ich rodziny w swoim życiu.
Kandydaturę Marii Król do tytułu Kobiety Roku miesięcznika "Twój Styl” zgłosiła właśnie Jolanta Kwaśniewska, motywując swój wybór następującymi słowami: "Za determinację, upór i konsekwencję w niesieniu pomocy dzieciom, które w jej ośrodku znajdują szansę na godne życie”.
Oprócz pani Marii do tytułu Kobiety Roku zgłoszono: Wisławę Szymborską, Monikę Sznajderman, Zytę Gilowską, Irenę Santor, Elżbietę Pomaską- Skrzypczak.
- Z Jolantą Kwaśniewską znamy się bardzo dobrze. Szanuję ją i cenię. Dlatego fakt, że zgłosiła moją kandydaturę, ma dla mnie ogromne znaczenie. Takie wyróżnienie motywuje mnie do dalszej pracy - mówi Maria Król.
Maria Król ukończyła z wyróżnieniem Akademię Medyczną w Krakowie. Miała swoje plany na życie. Myślała m.in. o tym, żeby poświęcić się pracy naukowej. 17 lat temu urodziła dziecko z porażeniem mózgowym. Wówczas jej plany życiowe uległy zmianie. Zajęła się dziećmi. Takimi, jak jej syn. Zaczęła organizować zamojski ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci. Powołała Stowarzyszenie "Krok za Krokiem”.
- Syn Michał stał się moją osobistą motywacją do pracy na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Poza tym ktoś przecież musiał zająć się organizowaniem placówki, która będzie pomagać takim dzieciom, jak Michał - wyznaje pani Maria.
Dodaje, że prowadzenie ośrodka to pewnego rodzaju wyzwanie, które lubi, chociaż praca nie jest lekka. Przyznaje, że
plan dnia ma napięty do granic.
- Wstaję naprawdę wcześnie rano, a do domu wracam w nocy. Rano ubieram, karmię i wybieram syna do szkoły. Potem biegnę na 2-3 godziny do szpitala. Następnie przychodzę do ośrodka, gdzie pracuję ładnych kilka godzin. Dyżuruję też w biurze pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Wieczorem doskonalę język angielski i do domu wracam o 21. Po całym dniu pracy jestem bardzo zmęczona.
Na pytanie z czego rezygnuje, wybierając taki sposób na życie, odpowiada:
- Na pewno z dużych pieniędzy. Częściowo z życia rodzinnego - mam mniej kontaktu z własnym dzieckiem. Brakuje też czasu na wyjazdy czy urlopy.
Dyrektor zamojskiego ośrodka dla niepełnosprawnych ma na głowie zadanie, które nigdy się nie kończy - ciagłe szukanie pieniędzy dla placówki.
- Ośrodek nie jest instytucją budżetową. Jesteśmy dofinansowywani z kilku źródeł, ale nie są to środki dane raz na zawsze. O pieniądze
ciągle trzeba walczyć, a nawet żebrać.
Roczne utrzymanie ośrodka kosztuje ok. 2 mln zł. Połowę kwoty zapewnia kontrakt z kasą chorych. Pieniędzy szuka pani Maria w ministerstwie edukacji, zdrowia. Musi zadbać o pensje dla około ok. 60 pracowników, opłacić ZUS, opłacić transport dzieci i utrzymanie obiektu.
- Zastanawiam się, jak to ciągłe proszenie o pieniądze ma się do jednego z artykułów Konstytucji RP, w którym jest mowa o tym, że państwo zapewnia szczególną opiekę dzieciom i osobom niepełnosprawnym.
Bardzo dużym wydatkiem dla kasy ośrodka jest codzienny transport dzieci z kilkunastu gmin regionu do ośrodka. Cztery busy codziennie pokonują łącznie około 1000 km.
- Chociaż obowiązkiem tych gmin, z których dowozimy dzieci, jest partycypowanie w kosztach transportu, to raczej nie mamy co liczyć na ich pomoc. Rzadko ktoś nas wspomoże i są to niewielkie sumy.
Według Marii Król w przypadku niepełnosprawnych dzieci szczególnie
trzeba stawiać na ich edukację
i dać im szansę rozwoju swych zdolności.
- U nas mają dostęp do komputerów, Internetu. Może właśnie to da im w przyszłości pracę. Mój syn Michał, który już jest uczniem pierwszej klasy liceum, pasjonuje się informatyką i mam nadzieję, że wykorzysta to w dorosłym życiu.
Pani Maria, jak nikt inny, rozumie rodziców dzieci niepełnosprawnych. Doskonale wie, że wychowywanie takiego dziecka nie jest łatwe.
- Rodzice przechodzą różne etapy w życiu. Gdy urodzi się dziecko, są przerażeni, nawet w szoku. Obarczają kogoś winą, załamują się, szukają cudownego uzdrowienia. Wreszcie nadchodzi akceptacja. Cał0y ten proces trwa latami. Potem pojawia się lęk, czy dziecko poradzi sobie w życiu dorosłym. Dlatego tak ważna jest edukacja dzieci niepełnosprawnych.


Pozostałe informacje

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium