Coraz więcej restauracji wprowadza makarony do menu. Na talerzach pojawiły się nowe, intrygujące gatunki. Od wspaniałego casarecce, przez rozkoszne pizzi po strozapretti
Jeszcze do niedawna w restauracyjnych zamówieniach królowało czarne spaghetti czy tagliatelle barwione atramentem z kałamarnicy.
- Wystarczyło trochę oliwy, czosnku, trzy duże krewetki i dobry ser, tarty z kawałka na danie. Jeszcze świeżo mielony pieprz i gotowe - mówi Agnieszka Filiks z restauracji Willa Filiks w Nałęczowie. Jeśli na talerz trafiły jeszcze pikantne, jadalne kwiaty, taki makaron zachwycał.
Co dziś podaje się w restauracjach? Niektóre z modnych makaronów można kupić w sklepie. I przyrządzić w domu, co polecamy.
Ze sklepu czy domowy
Jasne, że domowy - zakrzyknie każda włoska gospodyni. Szefowie kuchni najlepszych lubelskich restauracji robią makarony na miejscu.
- Jesteśmy w stanie zrobić najbardziej skomplikowane makarony. Podajemy 4 rodzaje strozzapreti, w tym Strozzapreti co Vodka. To kawałki policzka wieprzowego z czerwoną cebulą, wódką, parmezanem w sosem pomidorowym - mówi Dawid Smoleń, właściciel restauracji Della Salute w Lublinie.
Coraz więcej ludzi robi makarony w swojej kuchni.
Bez problemu da się kupić specjalistyczną mąkę, atrament z ośmiornicy do wspomnianych czarnych makaronów. Coraz więcej robotów kuchennych ma w ofercie specjalistyczne przystawki do casarecce czy strozapretti.
Jeśli dodać do tego przekonanie, że jedzenie makaronów podnosi poziom hormonu szczęścia, to nie dziwnego, że wiosną makaron rządzi w kuchni.
Jeśli ktoś lubi grubo
To wybierze cannelloni, grube, szerokie rurki, które napełnia się smakowitym farszem, posypuje tartym serem i zapieka w sosie. Oto przepis na Cannelloni ze szpinakiem.
Składniki: 1 opakowanie Cannelloni, 40 dag szpinaku, 1 jajko, masło, 4 ząbki czosnku, gałka muszkatołowa, mleko, mąka, sól, pieprz, pół szklanki śmietany, żółty ser.
Wykonanie: rurki sparzyć i osączyć. Na maśle udusić posiekany szpinak z czosnkiem, dodać startą gałkę, sól, pieprz. Jajo rozkłóć, dodać odrobinę mleka i mąki, wlać do szpinaku, wymieszać, następnie nakładać farsz do Caneloni.
Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, posypać żółtym serem i polać śmietaną. Kto lubi, może do śmietany dodać przecier pomidorowy.
Casarecce na topie
Ten makaron pochodzi z Sycylii. Ma specjalną konstrukcję. Przypomina zwinięty pergamin, zagięty ku górze na kształt rynienki.
- I to jest najważniejsze. Rynienka ma za zadanie zatrzymać jak najwięcej sosu z talerza - mówi włoski szef Ivo Violante.
Okazuje się, że często na talerzu zostaje dużo pysznego sosu. Włosi nie mają skrupułów, potrafią wyjadać sos bagietką. Najbardziej popularnym dodatkiem do casarecce są grzyby.
SKŁADNIKI: 60 dag casarecce, 1 duża cebula, 20 dag grzybów, 2 łyżki masła, pół pęczka koperku, 1/3 szklanki śmietanki 18 %, 2 łyżki kwaśnej śmietany 12 %, 1 opakowanie tartego parmezanu.
WYKONANIE: pokrojoną w plasterki cebulę zeszklić na maśle. Dodać grzyby, dusić 10 minut. Dolać śmietankę, parmezan i mieszając, dusić jeszcze 10 minut. W tym czasie ugotować makaron według przepisu na opakowaniu. Uduszone grzyby wymieszać z koperkiem, dodać sól, pieprz i śmietanę. Zagotowujemy, wylewamy na makaron.
Pizzi
Grube kluski same wskakują do buzi. Wyjątkowo dobrze podają się na słodko. Z bakaliami’
Składniki1 kg makaronu pizzi, 25 dag maku, miód lipowy, cukier waniliowy, skórka z cytryny, ulubione bakalie.
Wykonanie mak sparzyć wrzącą wodą, podgrzać i zmielić w maszynce. Pizzi wymieszać z makiem, dodać bakalie, miód, otartą skórkę z cytryny i cukier waniliowy na smak. Pizzi dobrze sprawdzą się także w owocowych, słodkich sałatkach.
Strozzapreti
To jeden z najsmaczniejszych włoskich makaronów. Duży i bardzo sycący.
Strozapretti norcina to według smakoszy najlepszy makaron na świecie. Norcino to włoski rzeźnik, który wyrabia salsiccię, surową kiełbasę z wieprzowiny.
Możecie ją zastąpić polską białą kiełbasą. Udusić z szalotką, dodać śmietanę. Włosi dodają do tego makaronu trufle. Nam wolno dodać smardze, które przestały być pod całkowitą ochroną i wolno je zbierać poza lasem. W parkach, przy drogach, łąkach i w ogrodach.
Jak ugotować dobry makaron
Wrzucaj makaron do wrzącej, osolonej wody z dodatkiem kropli oleju i mieszaj, aby się nie posklejał. Nie łam długiego spaghetti, stopniowo go zanurzaj, układając zwoje wzdłuż ścian garnka.
Idealnie ugotowany makaron to taki, który po naciśnięciu nożem stawia opór. Do makaronu Włosi jedzą przeróżne sosy. Najsłynniejszy boloński robiony jest do szerokich wstążek tagliatelle. Należy wziąć cielęcinę, wieprzowinę i dobrą oliwę. Do cebuli duszonej na oliwie dodaje się startą marchewkę i seler naciowy, potem mięso, wino czerwone, pomidory.