Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lipca 2003 r.
12:40
Edytuj ten wpis

Na dwoje babka pogodę wróżyła

Autor: Zdjęcie autora Lidia Dzierba
0 0 A A

Trwa czas biwaków i wypraw do miejsc z dala od cywilizacji. Dlatego dobrze wiedzieć, czy podczas wędrówki po bezdrożach nie natrafimy na paskudną pogodę, która zepsuje cały urok wyprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ludzie "od zawsze” próbowali przewidywać pogodę. Szczególne zapotrzebowanie na prognozy meteorologiczne zaczęło się wraz z powstaniem społeczeństwa rolniczego. Od pogody zależały bowiem plony, a od nich byt ludzi i hodowanych przez nich zwierząt.
Wtedy zaczęli się bacznie przyglądać otoczeniu i szukać związków pomiędzy jego zachowaniem i wyglądem a przyszłą pogodą. Kolor nieba był jednym z licznych znaków, które - zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie ludową mądrością - miały wskazywać, jaka pogoda będzie następnego dnia.
- To było bardzo trudne zajęcie
- mówi prof. Bogumił Kaszewski meteorolog na UMCS. - Nawet dziś, gdy do przewidywania pogody zaprzężono radary, komputery i lasery, nie ma możliwości ustalenia prognozy ze 100-procentową sprawdzalnością. Zawsze jest jakiś procent niepewności. Prognozy na najbliższe godziny i dni są bardzo precyzyjne, jednak prawdopodobieństwo sprawdzenia się prognozy kilkunastodniowej spada nawet do 60 proc.
- To chyba stąd wzięło się powiedzenie: "na dwoje babka wróżyła” - przypuszcza prof. Kaszewski. - Nawet największy laik może z 50 proc. pewnością trafić, mówiąc że np. lato w tym roku będzie gorące.
Jednak w czasach, gdy nie było mowy o międzynarodowym systemie meteorologicznym, nikt nie słyszał o radiu czy telewizji, ludzie sami musieli sobie jakoś radzić. Najbardziej pomocne były obserwacje przyrody, i interpretacja zjawisk przyrodniczych, przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Jeszcze w XX wieku zbierano tę tradycyjną wiedzę w postaci przysłów i wierszyków, drukowanych w kalendarzach dla rolników i gospodyń domowych. "Deszcz ranny, gniew panny i taniec starej baby - niedługotrwałe” , "Gdy Barbary po lodzie, to Boże Narodzenie po wodzie”, "Gdy w Gromniczną z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze” - do dzisiaj takie tradycyjne przekazy meteorologicznej wiedzy ludowej są znane w prawie każdej rodzinie.
Nie wierzcie góralom
- Niestety, rzadko się sprawdzają - uważa prof. Kaszewski. - A to dlatego, że niektóre z nich mają nawet kilkaset lat. W tym czasie na terenie Polski doszło do zmian klimatycznych. Nie wiadomo również, dla jakiej części kraju były one przeznaczone. Przecież w Polsce mamy różne obszary, z wielce różniącą się pogodą. Występują też mikroklimaty, gdzie specyficzne warunki pogodowe dotyczą tylko niewielkiego obszaru. Dlatego lepiej nie ufać do końca starym porzekadłom.
U nas za speców od przepowiadania pogody uchodzą górale. Naukowcy specjalizujący się w meteorologii podpowiadają, by te magiczne właściwości górali traktować z przymrużeniem oka, jak wróżby Cyganek.
- To raczej zgadywanie, niż profesjonalna prognoza - uważa profesor. - Fakt - nikt tych prognoz nie sprawdza i może się zdarzyć, że jakiś góral trafi. Najlepiej jednak traktować to jako dodatkową atrakcję naszych uroczych gór.
Jaskółka prawdę ci powie
Ale nie wszystkie podania ludowe dotyczące pogody przestały być aktualne. Wiele z nich wciąż może się nam przydać.
- Nadchodzącą pogodę może wskazywać świat zwierzęcy - przyznaje prof. Kaszewski. - Np. jeśli ropucha, żyjąca w akwarium, wychodzi z wody na kamień, będzie piękna pogoda. Jeśli leży w wodzie, idzie na deszcz. Podobnie przepowiadaja pogodę krowy na pastwisku; jeśli leżą - będzie padało.
Na Lubelszczyźnie uchowało się wiele podobnych wskazówek. Deszcz zapowiada myjący się kot, piejący na grzędzie kogut, nisko latające jaskółki.
- To cenna wskazówka - twierdzi meteorolog. - Ptaki latają nisko, polując na owady, które, z powodu spadającego ciśnienia i wzrostu wilgotności powietrza, unoszą się tuż nad ziemią. A niskie ciśnienie to zapowiedź nadciągającego deszczu.


Co mówią znaki na niebie?
Będzie piękna pogoda, jeśli:
*niewielkie chmury kłębiaste ciągną po niebie w tym samym kierunku co wiatr nad powierzchnią ziemi
*w ciągu dnia widoczne są tylko poszczególne chmury, ginące ku wieczorowi
*w nocy panuje cisza, a rano, kilka godzin po wschodzie słońca, pojawia się lekki wietrzyk, stopniowo wzmacniający się koło południa, aby osłabnąć ku wieczorowi (to pewna oznaka długotrwałej, jasnej i suchej pogody!)
*dzień jest gorący, a noc chłodna lub zimna
* na trawie jest rano obfita rosa
*na słońcu, zachodzącym przy jasnym niebie, widać przez długi czas białosrebrną smugę bez wyraźnych granic (zapowiedź długotrwałej, dobrej pogody!)
*niebo wczesnym rankiem nie jest zachmurzone, natomiast o 10 rano ukazują się okrągławe chmury pierzaste, których do popołudnia przybywa, a ku wieczorowi ulegają rozproszeniu
*wieczorem w dolinach kładzie się mgła, która znika w czasie wschodu słońca
*w nocy jest wyraźnie cieplej w lesie niż na otwartej przestrzeni
*wieczorem lub w nocy wejdziemy na większy pagórek lub wzniesienie, i nagle czujemy cieplejszy prąd
*chmury pierzaste ciągną ze wschodu
* jest sucha mgła (towarzyszy zazwyczaj suszy i upałom).

Będzie brzydka pogoda, jeśli:
*poranna mgła szybko wstaje i zanika
*Księżyc wydaje się być bardzo blisko (bliskie, rozmyte "halo” wokół księżyca wróży deszczyk za jakieś 12 godzin).
*dym ściele się nisko lub opada
*rano pojawi się tęcza
*słońce o wschodzie jest brudnożółte, bez chmur lub z ciemnymi chmurami na horyzoncie (krwisty wschód zwiastuje długotrwałe opady).
*wiatr wzrasta pod wieczór i w nocy, nagle zmienia kierunek na południowy, skręcający na zachodni
*brak porannej lub wieczornej rosy
*następuje gwałtowny wzrost temperatury (wróży szybki, zwykle burzowy, deszczyk).
*gwiazdy - są silnie świecą, migoczą, iskrzą na tle fioletowej poświaty (deszczyk będzie za ok. 24 godz.).
*około godz. 9 szybko pojawiają się chmury zachodnie lub nadciągające na różnych poziomach, kłębiaste
*ptaki (jaskółki) latają nisko, brakuje radosnego śpiewu i gwaru ptaków o świcie
*pszczoły i mrówki są rozleniwione i niechętne do opuszczania ula i mrowiska, a muchy i komary kąsają jak wściekłe

Pozostałe informacje

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium