Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lipca 2003 r.
12:40
Edytuj ten wpis

Na dwoje babka pogodę wróżyła

Autor: Zdjęcie autora Lidia Dzierba

Trwa czas biwaków i wypraw do miejsc z dala od cywilizacji. Dlatego dobrze wiedzieć, czy podczas wędrówki po bezdrożach nie natrafimy na paskudną pogodę, która zepsuje cały urok wyprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ludzie "od zawsze” próbowali przewidywać pogodę. Szczególne zapotrzebowanie na prognozy meteorologiczne zaczęło się wraz z powstaniem społeczeństwa rolniczego. Od pogody zależały bowiem plony, a od nich byt ludzi i hodowanych przez nich zwierząt.
Wtedy zaczęli się bacznie przyglądać otoczeniu i szukać związków pomiędzy jego zachowaniem i wyglądem a przyszłą pogodą. Kolor nieba był jednym z licznych znaków, które - zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie ludową mądrością - miały wskazywać, jaka pogoda będzie następnego dnia.
- To było bardzo trudne zajęcie
- mówi prof. Bogumił Kaszewski meteorolog na UMCS. - Nawet dziś, gdy do przewidywania pogody zaprzężono radary, komputery i lasery, nie ma możliwości ustalenia prognozy ze 100-procentową sprawdzalnością. Zawsze jest jakiś procent niepewności. Prognozy na najbliższe godziny i dni są bardzo precyzyjne, jednak prawdopodobieństwo sprawdzenia się prognozy kilkunastodniowej spada nawet do 60 proc.
- To chyba stąd wzięło się powiedzenie: "na dwoje babka wróżyła” - przypuszcza prof. Kaszewski. - Nawet największy laik może z 50 proc. pewnością trafić, mówiąc że np. lato w tym roku będzie gorące.
Jednak w czasach, gdy nie było mowy o międzynarodowym systemie meteorologicznym, nikt nie słyszał o radiu czy telewizji, ludzie sami musieli sobie jakoś radzić. Najbardziej pomocne były obserwacje przyrody, i interpretacja zjawisk przyrodniczych, przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Jeszcze w XX wieku zbierano tę tradycyjną wiedzę w postaci przysłów i wierszyków, drukowanych w kalendarzach dla rolników i gospodyń domowych. "Deszcz ranny, gniew panny i taniec starej baby - niedługotrwałe” , "Gdy Barbary po lodzie, to Boże Narodzenie po wodzie”, "Gdy w Gromniczną z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze” - do dzisiaj takie tradycyjne przekazy meteorologicznej wiedzy ludowej są znane w prawie każdej rodzinie.
Nie wierzcie góralom
- Niestety, rzadko się sprawdzają - uważa prof. Kaszewski. - A to dlatego, że niektóre z nich mają nawet kilkaset lat. W tym czasie na terenie Polski doszło do zmian klimatycznych. Nie wiadomo również, dla jakiej części kraju były one przeznaczone. Przecież w Polsce mamy różne obszary, z wielce różniącą się pogodą. Występują też mikroklimaty, gdzie specyficzne warunki pogodowe dotyczą tylko niewielkiego obszaru. Dlatego lepiej nie ufać do końca starym porzekadłom.
U nas za speców od przepowiadania pogody uchodzą górale. Naukowcy specjalizujący się w meteorologii podpowiadają, by te magiczne właściwości górali traktować z przymrużeniem oka, jak wróżby Cyganek.
- To raczej zgadywanie, niż profesjonalna prognoza - uważa profesor. - Fakt - nikt tych prognoz nie sprawdza i może się zdarzyć, że jakiś góral trafi. Najlepiej jednak traktować to jako dodatkową atrakcję naszych uroczych gór.
Jaskółka prawdę ci powie
Ale nie wszystkie podania ludowe dotyczące pogody przestały być aktualne. Wiele z nich wciąż może się nam przydać.
- Nadchodzącą pogodę może wskazywać świat zwierzęcy - przyznaje prof. Kaszewski. - Np. jeśli ropucha, żyjąca w akwarium, wychodzi z wody na kamień, będzie piękna pogoda. Jeśli leży w wodzie, idzie na deszcz. Podobnie przepowiadaja pogodę krowy na pastwisku; jeśli leżą - będzie padało.
Na Lubelszczyźnie uchowało się wiele podobnych wskazówek. Deszcz zapowiada myjący się kot, piejący na grzędzie kogut, nisko latające jaskółki.
- To cenna wskazówka - twierdzi meteorolog. - Ptaki latają nisko, polując na owady, które, z powodu spadającego ciśnienia i wzrostu wilgotności powietrza, unoszą się tuż nad ziemią. A niskie ciśnienie to zapowiedź nadciągającego deszczu.


Co mówią znaki na niebie?
Będzie piękna pogoda, jeśli:
*niewielkie chmury kłębiaste ciągną po niebie w tym samym kierunku co wiatr nad powierzchnią ziemi
*w ciągu dnia widoczne są tylko poszczególne chmury, ginące ku wieczorowi
*w nocy panuje cisza, a rano, kilka godzin po wschodzie słońca, pojawia się lekki wietrzyk, stopniowo wzmacniający się koło południa, aby osłabnąć ku wieczorowi (to pewna oznaka długotrwałej, jasnej i suchej pogody!)
*dzień jest gorący, a noc chłodna lub zimna
* na trawie jest rano obfita rosa
*na słońcu, zachodzącym przy jasnym niebie, widać przez długi czas białosrebrną smugę bez wyraźnych granic (zapowiedź długotrwałej, dobrej pogody!)
*niebo wczesnym rankiem nie jest zachmurzone, natomiast o 10 rano ukazują się okrągławe chmury pierzaste, których do popołudnia przybywa, a ku wieczorowi ulegają rozproszeniu
*wieczorem w dolinach kładzie się mgła, która znika w czasie wschodu słońca
*w nocy jest wyraźnie cieplej w lesie niż na otwartej przestrzeni
*wieczorem lub w nocy wejdziemy na większy pagórek lub wzniesienie, i nagle czujemy cieplejszy prąd
*chmury pierzaste ciągną ze wschodu
* jest sucha mgła (towarzyszy zazwyczaj suszy i upałom).

Będzie brzydka pogoda, jeśli:
*poranna mgła szybko wstaje i zanika
*Księżyc wydaje się być bardzo blisko (bliskie, rozmyte "halo” wokół księżyca wróży deszczyk za jakieś 12 godzin).
*dym ściele się nisko lub opada
*rano pojawi się tęcza
*słońce o wschodzie jest brudnożółte, bez chmur lub z ciemnymi chmurami na horyzoncie (krwisty wschód zwiastuje długotrwałe opady).
*wiatr wzrasta pod wieczór i w nocy, nagle zmienia kierunek na południowy, skręcający na zachodni
*brak porannej lub wieczornej rosy
*następuje gwałtowny wzrost temperatury (wróży szybki, zwykle burzowy, deszczyk).
*gwiazdy - są silnie świecą, migoczą, iskrzą na tle fioletowej poświaty (deszczyk będzie za ok. 24 godz.).
*około godz. 9 szybko pojawiają się chmury zachodnie lub nadciągające na różnych poziomach, kłębiaste
*ptaki (jaskółki) latają nisko, brakuje radosnego śpiewu i gwaru ptaków o świcie
*pszczoły i mrówki są rozleniwione i niechętne do opuszczania ula i mrowiska, a muchy i komary kąsają jak wściekłe

Pozostałe informacje

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium