Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 maja 2009 r.
14:55
Edytuj ten wpis

Nasi rabowali Zamość przez dwie godziny

Autor: Zdjęcie autora Piotr Stasiuk
0 0 A A

Zamość uchodzi za twierdzę niezdobytą w walkach bezpośrednich. Ale to nieprawda. Bo zdarzyło się, że twierdzę wzięły polskie wojska. Szturm z 1809 roku, mało znany epizod w historii Zamościa, został ostatnio zrekonstruowany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- To się może zamościanom nie podobać, ale miasto zostało zdobyte - mówi Waldemar Zubek, dowódca 2 Pułku Piechoty wojsk Księstwa Warszawskiego. Za niebywałą odwagę w tej bitwie po raz pierwszy przyznano kobiecie order Virtuti Militari. A 16 maja w Zamościu można było przekonać się, jak to wszystko wyglądało.

Palić i rabować

Po bitwie pod Raszynem i kapitulacji Warszawy wojska ks. Józefa Poniatowskiego ruszyły do kontrofensywy w głąb Galicji. Zajęły po drodze Lublin, Sandomierz i sporo mniejszych miejscowości. 19 maja roku pańskiego 1809 wojska podeszły pod Zamość.

- Sytuacja nie sprzyjała szturmowaniu miasta, bo atakuje się przy co najmniej trzykrotnej przewadze liczebnej - opowiada Zubek. - Tym razem było inaczej. Wojsk broniących twierdzy było 2600. Liczba atakujących wahała się pomiędzy 1600 a 1800.

Trzeba wspomnieć, że wielu obrońców stanowili Polacy z okolic, którym nie paliło się do walki. Poza tym byli Wołosi i Szeklerzy (Węgrzy). Tym ostatnim wydano już zresztą rozkaz "ażeby mieszkańców wyrżnąć, miasto zrabować i zapalić, a potem opuścić”.

Zamościan uratował szturm. Rozpoczął się w nocy 20 maja. Wojska podzielono na cztery kolumny. Trzy z nich szybko osiągnęły swoje cele, wdarły się na mury i odwróciły armaty wałowe w kierunku wroga. Czwarty atak - na bramę Lwowską - miał być pozorowany, a też się udał.

Pierwsza była kobieta

Ogromnym męstwem wykazała się Joanna Żubr. Wraz z mężem, jako pierwsza wdarła się na mury, rozbijając niemieckie warty i zdobywając armatę. Po bitwie wpisała się do annałów historii, zostając pierwszą kobietą odznaczoną orderem Virtuti Militari.

Austriacy bronili się przez trzy godziny. Do niewoli wzięto cały garnizon, w tym rannego dowódcę pułkownika Ferdynanda Pulszkego. Już podczas szturmu mieszkańcy pomagali, wskazując najlepsze miejsca do podstawiania drabin. Po wszystkim owacyjnie przywitali wojsko, a żołnierze przystąpili do dwugodzinnego rabowania miasta. Generał Pelletier przystał na to, zaznaczając, że ma się ono ograniczyć do "…Żydów, Niemców i tych osób, które przez pochlebstwo i podłe usługi przeszłemu rządowi, szkodzili sprawie narodowej”.

Żołnierze byli i są

Wracamy do teraźniejszości. Szesnastego maja 2009 r. dowódca 2 pułku piechoty Waldemar Zubek chciał uniknąć grabieży. W związku z tym, już przed bitwą rozdał żołd w postaci bitych w Zamościu monet: sześciogrosza i dwóch złotych. Przy zamojskim muzeum zaczęto rozbijać namioty. Rozpoczęły się przygotowania do odtworzenia szturmu. - Takiej rekonstrukcji jeszcze nie było, choć podobne imprezy są co roku. To dwóchsetlecie bitwy i możliwe, że lepszej okazji już nie będzie - cieszył się Zubek.

Jego przygoda z rekonstrukcją bitew rozpoczęła się ponad cztery lata temu. Przypadkowo; jak u większości. - Miałem się spotkać ze znajomymi. Była jeszcze chwila, wstąpiłem do Empiku. Zacząłem czytać książkę na ten temat - opowiada. - Wcześniej interesowałem się uzbrojeniem. Każde hobby wciąga. Zaczyna się zauważać szczegóły. Spędza się dużo czasu, zastanawiając się czy guzik był przyszyty bardziej w lewo, czy w prawo.

Rafał Zembrzuski wcielił się w rolę fizyliera. - Fizylierzy to nazwa formacji piechoty. Tacy ludzie do odstrzału. Zwykłe mięso armatnie - tłumaczy. - Można powiedzieć, że jestem rekrutem. Bawię się w to półtora roku.

A jak się zaczęło? Oczywiście, przypadkiem. - Jestem listonoszem. Zostałem przeniesiony do innej jednostki. Siedziałem biurko w biurko z kolegą, który miał hopla na punkcie historii. Postanowiłem sprawdzić, jak to jest.

Najważniejszy jest plan

- Wszystko jest dobrze zaplanowane - mówi Dorota Betko, organizatorka jednej z największych rekonstrukcji w Europie, bitwy pod Raszynem. - W tym celu patrole wychodzą w teren.

Niektóre z nich zapuszczają się aż na zamojski rynek, by w restauracyjnych ogródkach, pokrzepić się przed bitwą. Patrole wracają, wymieniają się informacjami z dowódcą. Następuje wymarsz.

Wojska Księstwa Warszawskiego docierają do murów. Dochodzi do wymiany ognia, ale walka tylko na początku jest wyrównana. Dzięki umiejętnemu atakowi oskrzydlającemu, wojska austriackie zmuszone są do wycofania się na Rynek. Tutaj z kilku stron dopadają je Polacy. Raz po raz padają obrońcy twierdzy. Jeszcze jedna rozpaczliwa salwa z armat. I cisza...

Następna bitwa

Następna rekonstrukcja odbędzie się 29-31 maja bieżącego roku. Tym razem będzie to szturm wojsk kozackich z 1648 r. Oprócz potyczki jazdy polskiej z podjazdem kozackim i bitwy ogniowej, będzie można zobaczyć turnieje łucznicze i szabli bojowej. Będą też negocjacje o wykup kobiet z niewoli tatarskiej i wiele innych atrakcji.

Pozostałe informacje

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium