Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 czerwca 2004 r.
11:43
Edytuj ten wpis

Naszym chłopom nie urośnie

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Ceny ropy naftowej rosną w zawrotnym tempie. Na razie nie przyniosło to w naszym kraju powrotu do dyskusji o biopaliwach. Normy unijne będą jednak wymagały ich stosowania już w przyszłym roku. Całkiem prawdopodobne, że wtedy nasi rolnicy będą mogli co najwyżej sobie popatrzeć, jak ...farmerom na Zachodzie rośnie rzepak i dobrobyt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Jeszcze kilka lat temu możliwości produkcji paliwa ekologicznego otaczał nimb hurraoptymizmu. Kiedy jednak opracowano polskie procedury produkcji i linie technologiczne oraz powstały firmy gotowe do realizacji pomysłu, okazało się, że... Polska go nie potrzebuje. Sejm zawetował ustawę o biopaliwach, pojawiło się też grono ekspertów krytykujących nowe rozwiązania. Tymczasem zasoby ropy naftowej topnieją, zużycie paliw cały czas rośnie, a ceny skaczą jak oszalałe.
W maju odtrąbiliśmy wejście do unii, Lubelszczyzna rozkwitła złotymi łanami rzepaku – a społeczni liderzy zajęli się polityczną „bieżączką”. Składają ogólne obietnice rozwiązania problemów bezrobocia i gospodarczej stagnacji, nie mówiąc nic o konkretach. Wymagałoby to bowiem odwagi w promowaniu rozwiązań, których efekty byłyby widoczne dopiero za kilka, kilkanaście lat.
Wyjaśnianie rolnikom, że stosowanie biopaliw może zmniejszyć koszty produkcji, jest trudne. Jeszcze trudniej byłoby przekonać, że nowe technologie zapewnią przyszłym pokoleniom czyste środowisko, które za parę dziesiątków lat będzie cenniejsze niż złoża ropy. Łatwo natomiast podburzyć samochodowe lobby groźbą podstępnego niszczenia silników biopaliwem. O tym, jak spaliny niszczą środowisko, naturalne nikt nie chce słuchać – to i gadać nie warto. Politycy zaś lubią blichtr i poklask tłumów.
Naukowców nikt nie słucha
W Polsce energetyczną i ekologiczną rośliną jest rzepak. Opracowano już technologię wytwarzania paliwa z jego nasion. Specjaliści z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu mówią wprost: produkcja paliwa ciągnikowego na własne potrzeby może być łatwa, opłacalna ekonomicznie i przyjazna środowisku naturalnemu. Z odrobiną wiedzy i dysponując odpowiednim urządzeniem, można wyprodukować paliwo do zasilania każdego silnika wysokoprężnego (Diesla) z wyhodowanych przez siebie roślin oleistych.
– Estry kwasów tłuszczowych mogą być substytutem oleju napędowego lub stanowić niewielki dodatek do paliw ropopochodnych – tłumaczy Grzegorz Zając, asystent w Katedrze Energetyki Pojazdów Akademii Rolniczej w Lublinie. – Ich produkcja nie pozostawia zanieczyszczeń, wszystko może być zagospodarowane.
Ekologia nikogo nie obchodzi
Słoma zawierająca dużo azotu może służyć jako nawóz, wytłoki są doskonałą paszą. Samo paliwo spełnia zaś wymagane parametry. Chociaż rzeczywiście – w silnikach starszej generacji może uszkadzać uszczelki. Estry mogą też rozpuszczać nagromadzone wcześniej osady z oleju napędowego i zanieczyszczać filtry. Prowadzone były jednak testy i w Polsce, i za granicą, które wykazały, że nic złego z dobrze utrzymanymi silnikami się nie działo.
– Biopaliwa nie zastąpią dotychczas stosowanych źródeł napędu silników – tłumaczy prof. Wiesław Piekarski, przewodniczący Lubelskiej Rady Ekoenergii. – W Polsce na uprawę rzepaku można przeznaczyć 2 mln hektarów, a połowę zbiorów trzeba przeznaczyć na cele spożywcze. Trudno zatem zakładać powstanie produkcji paliwa na dużą skalę.
Rada, stworzona przez naukowców lubelskiej Akademii Rolniczej i Instytutu Agrofizyki PAN, zamierza jednak wspierać tworzenie wojewódzkiego rynku biopaliw. Normy unijne zakładają bowiem wykorzystanie biokomponentów w produkcji paliw. Poza tym modernizacja rolnictwa Lubelszczyzny wymusi działania bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Jednym z kierunków rozwoju może być racjonalne tworzenie odnawialnych źródeł energii poprzez wykorzystanie roślin do produkcji paliw.
Rzepakowy rynek pracy
Lubelscy naukowcy wyliczają, że pozwoliłoby to na znaczną aktywizację obszarów wiejskich województwa. Zakładając, że uprawy rzepaku zajmują 8 tys. ha, a plantacja zajmowałaby areał ok. 20 ha – stworzone zostałyby solidne zasady funkcjonowania na rynku dla 400 plantatorów i ich rodzin. Do tego doliczyć należałoby kolejne kilkaset osób zaangażowanych w produkcję i dystrybucję rzepakowego paliwa i zagospodarowanie produktów ubocznych: słomy, makuchów i gliceryny.
Słoma może zaś służyć nie tylko jako tani nawóz, ale też jako materiał opałowy. Jak wyliczają naukowcy, 2 kg słomy ma w spalaniu wartość energetyczna równą 1 kg węgla. I co ważne, w przeciwieństwie do węgla, słomiany opał nie pozostawia tak dużo popiołu i sadzy. Podobnie jak rzepakowe paliwo płynne pozostawia dość przyjemny „spożywczy” zapach.
Jednak ani Lubelszczyzna, ani nawet Polska nie byłyby prekursorami w tworzeniu rynku odnawialnych źródeł energii. Biopaliwa zajmują blisko połowę rynku brazylijskiego, wykorzystywane są już także w Europie. W Niemczech stanowią 1,5 proc. rynku paliw, a w Czechach 6-10 proc. U naszych południowych sąsiadów w tworzenie nowych linii produkcyjnych, zaangażowało się państwo, a współfinansowały je banki.
Dlaczego nie w Polsce?
– To już pytanie natury politycznej – odpowiada prof. Piekarski. – Skoro racje ekologiczne, ekonomiczne i normy europejskie nie znajdują zrozumienie – to o co innego może chodzić? Wprowadzenie 1 proc. dodatku biopaliw dałby w efekcie spore oszczędności. W skali kraju oznaczałoby to bowiem, że przez 4 dni w roku cały transport odbywałby się bez importu ropy naftowej.
Można też odpowiedzieć, że jak nie wiadomo, o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze. Argument o potencjalnej szkodliwości dodatku biokomponentów do paliw można bowiem podważyć stwierdzeniem, że... są już one w użyciu! Magistranci Wydziału Inżynierii Produkcji AR prowadzili badania na stacjach benzynowych. Okazuje się, że sprzedawane dotychczas paliwo zawiera do 4,5 proc. alkoholu etylowego!
Nikt natomiast nie bada skali wykorzystania oleju opałowego jako paliwa. Dopóki zaś będzie możliwe korzystanie z niego, zamiast z oleju napędowego, argument zrównania cen biopaliw i paliw ropopochodnych nie będzie miał wielkiego znaczenia. Unia Europejska będzie jednak wymagała od Polski ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
I wtedy może okazać się, że będziemy importować biopaliwa z zagranicy, a nasze pola będą leżały odłogiem.

Pozostałe informacje

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium