Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 lipca 2010 r.
15:35
Edytuj ten wpis

Nie mam czasu być celebrytą

ROZMOWA z Sebastianem Karpiel–Bułecką, liderem grupy Zakopower

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zakopower to zespół, który łączy muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką. Zadebiutował w 2005 roku płytą "Music Hal”, która została dobrze przyjęta przez publiczność i doceniona przez jurorów wielu festiwali. Druga płyta ukazała się w 2007 roku. Teksty poszczególnych utworów, poza członkami zespołu napisali tacy artyści, jak: Kayah, Adam Nowak i Rafał Bryndal. Na krążku słychać rockowe, punkowe, a nawet afrykańskie rytmy.

• Skąd się w ogóle wzięła nazwa Zakopower, skądinąd łatwo wpadająca w ucho i dość medialna?
– Ja wymyśliłem. Chodziło o oddanie charakteru, sposobu grania i miejsca, z którego pochodzi nasz zespół. Myślę, że Zakopower łączy te wszystkie elementy.

• A rodowici górale nie uważają przypadkiem, że gracie muzykę góralską w inny sposób niż oni by chcieli?
– Ależ my w ogóle nie gramy góralskiej muzyki! Nasze piosenki mają góralski charakter, bo urodziliśmy się w Zakopanem. Zanim powstał Zakopower, graliśmy muzykę ludową. Stąd pozostała w nas taka, a nie inna maniera wykonawcza i brzmienie. Melodie sami skomponowaliśmy, od początku do końca. Górale nie powinni mieć więc do nas pretensji.

• W tekstach piosenek często jednak używacie gwary góralskiej.
– Jesteśmy góralami, mamy do tego prawo. Uważam, że jest to zabieg ciekawy i świadczy o bogactwie języka polskiego. Poza tym, śpiewanie gwarą odróżnia nas od innych zespołów.

• W ostatnich latach można zaobserwować trend na kapele odwołujące się do tradycji góralskiej. Robią tak Golec Uorkiestra, Brathanki…
– Co roku pojawiają się jakieś nowe trendy. Wielki boom na folk mamy już za sobą. Zaczął się od nagrania Gorana Bregovića i Kayah. W tej chwili trochę przygasł. Duże stacje radiowe nie puszczają już tego rodzaju muzyki. Na nasz zespół akurat nie ma to wpływu, bo my i tak gramy mnóstwo koncertów. Robimy to, co uważamy, że jest dobre i co przynosi nam radość.

• Jakie zespoły są dla pana inspiracją?
– Słucham przede wszystkim jazzu. Ta muzyka mnie rozwija.

• Co w piosence jest ważniejsze: muzyka, czy tekst?
– Zależy, o jakim gatunku rozmawiamy. W jazzie na przykład nie ma tekstu, więc główną rolę odgrywają same dźwięki. W popowych, czy rockowych piosenkach z kolei, tekst jest tak samo ważny jak muzyka. Dobrze jest przecież śpiewać o czymś ważnym, a nie o majteczkach, które mają kropeczki.

• A jaki przekaz płynie z waszych utworów?
– Piszę o tym, co czuję, gdy widzę świat. Każdy może z tego wyciągnąć coś dla siebie. Na pewno moje piosenki skłaniają do refleksji.

• Artyści narzekają, że coraz mniej osób kupuje oryginalne płyty, większość nielegalnie ściąga muzykę z Internetu. Ostatnio głośna była sprawa pojawienia się pirata najnowszej płyty Kultu jeszcze przed oficjalną premierą oryginału. Oburza to pana?
– Oczywiście. Żaden artysta nie chce być okradany. Rozumiem, że niektórzy mogą mówić, że ściąganie muzyki z internetu to przyszłość fonografii, ale co innego robić to nielegalnie, a co innego zapłacić za ściągnięcie z legalnego źródła.

• A uważa się pan za celebrytę? To takie teraz modne.
– Celebryta to ktoś, kto się niczym konkretnym w życiu nie zajmuje oprócz tego, że bywa na bankietach i imprezach. Ja akurat nie mam na to czasu. Oprócz występów w zespole, pracuję też jako architekt.
• Dlaczego?

– Trudno powiedzieć. Budowanie jest na Podhalu modne i człowiek cały czas ma z tym styczność. Pewnie wpływ na mój wybór miały tradycje rodzinne. Architektem jest też mój brat.

• Podobno zrobił pan projekty domów dla swoich kolegów z zespołu.
– To prawda. Domy te są właśnie budowane. Pewnie kiedyś zrobię też projekt domu dla siebie.

• Powiedział pan kiedyś, że lubi patrzeć w niebo. Nadal tak jest?
– Tak. To mnie odpręża. Tempo życia jest takie szybkie, wszyscy są tak zagonieni, że nie ma czasu na zastanowienie się nad swoim życiem i szukanie jego prawdziwego sensu. Kiedy więc mam wolną chwilę patrzę w niebo.

• W najbliższym czasie sporo będzie się działo jednak tu na ziemi. Na wybory pan idzie?
– Pójdę. Obecność na wyborach to obowiązek każdego obywatela.

• A jak Pan przeżył wiadomość o katastrofie smoleńskiej. Niektórzy artyści stworzyli utwory opisujące ich stan ducha w tamtych dniach.
– Ja nie miałem takiej potrzeby. Przeżyłem to po swojemu. Po prostu pomodliłem za ofiary.

Pozostałe informacje

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!

Hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi nie zawiódł, choć obfitował w niebezpieczne zdarzenia. Po zaciętej, pasjonującej, ale momentami i niebezpiecznej walce Orlen Oil Motor Lublin wygrał we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą Wrocław 47:43!

Stal Kraśnik wróciła w sobotę z bardzo dalekiej podróży

Stal Kraśnik znowu odwróciła losy meczu, Granit w gazie i reszta wyników Keeza IV ligi

Męczyła się w tej serii gier Lublinianka, a chyba jeszcze bardziej w sobotę na trzy punkty musiała się napracować Stal Kraśnik. Drużyna Rafała Kabasy po raz kolejny przegrywała do przerwy w domowym spotkaniu. Tym razem z rezerwami Avii Świdnik. Dopiero w doliczonym czasie gry zadała dwa ciosy i odwróciła losy zawodów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium