Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 września 2006 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Nie przyjmujemy politycznych zleceń

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W książce „Manowce polskiej prywatyzacji” z 2001 roku, której jest pan współautorem czytamy, że obsadzanie przez zwycięską koalicję stanowisk w państwowych spółkach jest katastrofalne dla gospodarki. A tak się właśnie dzieje w „Bogdance”, „Lubzelu” czy puławskich „Azotach”.
– W 2000 r. miałem prawo do tak jednoznacznych ocen, bo byłem wówczas politykiem. A dzisiaj nie będę komentował tej sytuacji, ponieważ jestem pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli, organu, który jest instytucją apolityczną. Od chwili, kiedy zrezygnowałem z funkcji senatora RP, nie dokonuję w swojej pracy żadnych politycznych ocen, lecz kieruję się wyłącznie literą prawa i zdrowym rozsądkiem.
• Kontrolę w „Bogdance”, która poddała w wątpliwość wiarygodność zarządu spółki rozpoczęliście w październiku 2005 roku. To przypadek, że ten termin zbiegł się z wyborem nowego rządu? Czy może rodzaj politycznego zamówienia, żeby znaleźć argumenty dla nowej władzy do wprowadzenia swoich ludzi do kopalni?
– Nie przyjmujemy żadnych politycznych zleceń. Kontrolę „Bogdanki” podjęliśmy z własnej inicjatywy, ponieważ chcieliśmy sprawdzić realizację naszych zaleceń po poprzedniej kontroli, którą przeprowadziliśmy w 2003 roku. Wyniki tej pierwszej kontroli były także dla kopalni bardzo niekorzystne Wykazaliśmy wiele nieprawidłowości w dziedzinie rozliczeń z przewoźnikami oraz zakupu wagonów do przewozu węgla.
• Nie upubliczniliście jednak wyników tamtej kontroli...
– Dlatego, że zarząd kopali zastosował się do naszych zaleceń. A poza tym nieprawidłowości nie dotyczyły sfery bezpieczeństwa pracy. Tym razem uznaliśmy, że opinia publiczna powinna dowiedzieć się o efektach pracy kontrolerów.
• Po kontroli w lubelskim Polmosie, która ujawniła liczne nieprawidłowości przy jego prywatyzacji, poseł Palikot powiedział wprost: to polityczna zmowa. NIK to narzędzie w rękach rządzących.
– Tutejsza delegatura NIK nie przeprowadzała tej kontroli, nie mogę więc odnieść się do jej wyników. Inne kontrole NIK pokazują jednak, że przy prywatyzacjach dużych przedsiębiorstw dochodzi do wielu nieprawidłowości głównie w zakresie wyboru oferenta, czyli potencjalnego nabywcy majątku państwowego jak też wyceny wartości przedsiębiorstwa. Tracimy na tym wszyscy. Te ustalenia na pewno są wolne od politycznych nacisków.
• Nie wierzę jednak, że nie zdarzają się donosy do NIK pisane ręką polityków.
– Absolutnie nie nazwałbym tego donosami. Posłowie i senatorowie mają wręcz obowiązek zwracania się do takich instytucji jak NIK z wnioskami o przeprowadzenie kontroli. Wiele takich sygnałów wykorzystaliśmy w naszej pracy i były one źródłem ujawnienia licznych naruszeń prawa. W tej kadencji Sejmu wpłynęły do naszej delegatury prośby o kontrolę od 3 parlamentarzystów.
• Pisał pan także, że pośpieszna prywatyzacja na Węgrzech może w przyszłości doprowadzić do załamania gospodarki i konfliktu społecznego. No i mamy konflikt na Węgrzech.
– Nie jestem ani prorokiem ani wieszczem, ale moje rozumowanie okazało się w znacznej części trafne. Na Węgrzech dokonano istotnie szybkiej prywatyzacji, jednakże z pogwałceniem zasad sprawiedliwości społecznej, co oznacza, że z procesu tego skorzystało niewielu tzw. normalnych ludzi. Efekt jest taki, że Węgry osiągnęły najwyższy w Unii Europejskiej deficyt budżetowy, przekraczający 10 proc. PKB. W Polce przykładów złej prywatyzacji również nie brakuje. Myślę tu o PZU, Domach Centrum czy też niektórych bankach. To jaskrawe przypadki chaotycznej, bezmyślnej i przeprowadzonej z naruszeniem prawa prywatyzacji. W Polsce prywatyzowało się dużo, co przynosiło duże dochody budżetowe, ale nie sprzyjało uczciwemu rozdysponowaniu majątku narodowego. Tu też powinna obowiązywać zasada: spiesz się powoli.
• I ktoś na tych pośpiesznych prywatyzacjach zarobił.
– Piszemy, że była to wąska grupa osób znajdujących się najbliżej decydentów, a więc niektórych byłych dyrektorów przedsiębiorstw państwowych, „nowobogackich”, ale też zwykłych kombinatorów.
• U nas będzie podobnie jak na Węgrzech? Do niezadowolenia z zarządzania naszą gospodarką dołączył teraz poważny kryzys polityczny.
– Niezadowolenie społeczne bierze się stąd, że na prywatyzacji zyskała stosunkowo niewielka część społeczeństwa. Nie udał się w Polsce kompletnie program powszechnej prywatyzacji. Kto z nas pamięta dzisiaj o tzw. świadectwach udziałowych? Mają więc prawo czuć się niezadowoleni pracownicy całej sfery budżetowej, rolnicy i znacząca grupa pracowników sprywatyzowanych przedsiębiorstw, ludzie, którzy tyrają za marne grosze. Szkoda, że powołana niedawno do życia Prokuratoria Generalna nie ma kompetencji do „przyglądania się” procesom prywatyzacji. Uważam, że należy surowo rozliczać ludzi odpowiedzialnych za nadużycia prywatyzacyjne.
• Ten proces już się zresztą rozpoczął. Czuje pan satysfakcję z zatrzymania byłego Ministra Skarbu Emila Wąsacza?
– Nie będę tego komentował.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium