Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 maja 2015 r.
19:09

Ochotnicy ze Stryjna gaszą już 90 lat

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Założyciele OSP Stryjno pozujący na tle ręcznej pompy
Założyciele OSP Stryjno pozujący na tle ręcznej pompy

Gdy ich 25-letni star 200 w wyciem syreny wyjeżdża z remizy, to wiadomo, że gdzieś zagrożone jest ludzkie życie i mienie. 30 strażaków z OSP Stryjno jest małą cząstką ponad 60-tysięcznej braci druhów-strażaków, którzy w blisko 200 remizach rozrzuconych na terenie naszego województwa codziennie są gotowi do akcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Bogu na chwałę – ludziom na ratunek” - po takim hasłem odbywały się obchody 90. rocznicy powstanie OSP Stryjno, w gminie Rybczewice. Jest to jedna ze 194 jednostek OSP w naszym regionie.

Historia

Pradziadowe dzisiejszych druhów ze Stryjna zaczynali w 1925 roku od sikawki ręcznej, beczki i konnego wozu. Jednak strażackie korzenie sięgają o wiele głębiej w naszą historię.

Pierwsze wzmianki o zorganizowanym ratownictwie ogniowym na ziemiach polskich pochodzą z okresu średniowiecza. Z biegiem stuleci władze miejskie przywiązywały coraz więcej uwagi do wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy i do prewencji. W latach sześćdziesiątych XIX wieku ochotnicze organizacje przeciwpożarowe powstają niezależnie we wszystkich zaborach.
Po odzyskaniu niepodległości, w 1921 roku państwo formalizuje działalność strażaków-ochotników, powołując do życia Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W 1925 roku w Stryjnie spotyka się kilkunastu gospodarzy, którym strażackie idee nie są obce.

Na strażackim wozie

Był rok 1925. Kilka lat po odzyskaniu niepodległości młode państwa odradzało swoje struktury dzięki wielkiej pasji obywateli.

Również w Stryjnie powiew młodej państwowości zbiera plon. 15 mężczyzn zebrało się i powzięło decyzję o założeniu straży.

– Zakupili motopompę – sikawkę ręczną na 4 osoby, beczkę na wodę i konny wóz strażacki – opowiada druh Dariusz Grula, obecny prezes OSP Stryjno.

W remizie zachowało się zdjęcie z tamtego czasu, na którym stoi 15 młodych zuchów przed ręczną pompą. Na starej, wyblakłej fotografii widać wciąż młodych założycieli OSP Stryjno: Piotra Smyka, Stanisława Frączka, Jana Grzesiaka, Stanisława Misztala, Stanisława Rybaka, Wojciecha Suszka, Juliana Pituchę, Jana Sicińskiego, Macieja Pituchę, Dominika Skorka, Jana Gnypa, Stefana i Mariana Bisów, Franciszka Tkaczyka i Jana Ziętka.

W latach 30. minionego wieku mieszkańcy Stryjna przeprowadzili zbiórkę i kupili od dziedzica budynki w Stryjnie Koloni. W 1936 roku jeden z budynków zaadoptowano na strażnicę OSP.

90 lat pomocy

Przez 90 lat działalności druhowie niosą pomoc w razie pożaru i powodzi, czynnie uczestniczą w zawodach sportowo - pożarniczych, dożynkach i innych uroczystościach. Na przestrzeni 90 lat miało miejsce wiele akcji.

- Na kartach historii naszej jednostki w sposób szczególny zaznaczyły się dwa pożary, jeden w latach 60., kiedy to paliła się wieś Gardzienice, drugi pożar pod koniec lat 70. trawił wieś Bojanica, wtedy już posiadaliśmy motopompę czeskiego producenta, która pracowała 24 godziny, aby uratować jak najwięcej domostw i gospodarstw - wspomina Grula.
Poza tymi dramatycznymi były także komiczne zdarzenia.

– Mamy w jednostce strażaka, który ma czerwoną cerę, a włosy tleni na jasny kolor. Pewnego razu byliśmy na akcji, podczas której zdenerwowany właściciel palących się budynków był pewien, że nasz kolega jest pod wpływem, po kilku głębszych. Zmylił go kontrast jasnych włosów i czerwonej cery. Tak się zdenerwował, że pogonił naszego strażaka widłami. W międzyczasie do pożaru przyjechali zawodowcy, a ich dowódca także odniósł podobne wrażenie. Chciał nas wycofać z pożaru. Zrobiła się wielka awantura. Dosyć ostro musiałem wyjaśniać całą sprawę. Takie momenty też się zdarzają – dodaje Grula.

To coś więcej

W straży ogniowej jest wielka siła. O tym wiadoma od dawna.

Co jednak z taką siła ciągnie młodych ludzi do OSP? 

– Po prostu: w jednostce jest fajnie. Zawsze tu miło wpaść, nie tylko na wezwanie do akcji. Jest stale grono kumpli, atmosfera jest bardziej koleżeńska, niż służbowa. Coś się dzieje – mówi druh Krzysztof Lis.

Remizy w pewnym sensie są miejscami, gdzie aktywnie można spędzić czas.

– Mamy stół do ping-ponga, jest boisko do piłki, w ten sposób odciągamy młodych od piwka. Kiedyś niemal co tydzień organizowaliśmy zabawy, dziś formalności są za duże. Poza tym po prostu to nie opłaca się – dodaje Grula, który jednak twierdzi, że przydałoby się parę groszy.
A potrzeby są spore. W garażu remizy stoi 25-letni star 200 i „pełnoletni” lublin. Tylko dzięki umiejętnościom druhów, oba pojazdy są zawsze gotowe do akcji.

– Oj, chciałoby się taką chociaż 10-letnią bojową Scanie czy MAN-a – marzy druh Grula.

OSP w Lubelskiem

Ochotnicze Straże Pożarne to prawdziwa potęga. Na terenie naszego województwa są aż 194 jednostki OSP.

W szeregach lubelskiego OSP jest zrzeszonych 61 342 druhów, w tym blisko 27 tysięcy ludzi może brać udział w akcjach ratowniczych. Reszta to członkowie wspierający i honorowi. W szeregach OSP działa blisko 3000 pań.

Strażacy w sumie mają do dyspozycji 1883 pojazdy różnego typu, z czego większość jest w wieku miedzy 20 a 30 lat. Mają także drabiny, łodzie, specjalistyczne przyczepy i kilka tysięcy motopomp.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium