Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2019 r.
19:12

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studenci i naukowcy z Koła Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej są znani z przerabiania samochodów i odbudowywania nieistniejących pojazdów. W poprzednich latach udało im się skonstruować między innymi trenażer czołgowy MPG - 69, Żuka 6x6, Buggy 4x4, Cetan, Trabactor, półgąsienicowy, trzyosiowy Polonez, kosiarkę gąsienicową. Nowością w tym roku jest Rysiek 8x8, czyli bezzałogowa platforma z napędem na 8 kół. Wszystkie te maszyny zaprezentowano podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Przegubowa rama

Rysiek 8x8 to najnowszy pojazd zaprezentowany przez studentów Politechnice Lubelskiej. Jest napędzany silnikiem spalinowym poprzez hydromechaniczny układ przeniesienia napędu. Taka konfiguracja umożliwia łatwe sterowanie. Przegubowa rama oraz wahliwe wózki jezdne umożliwiające Ryśkowi dopasowanie do nierówności prawie w każdym terenie. W czasie skrętów pojazd przegubowy ma mniejsze skłonności do utraty przyczepności niż na przykład pojedynczy pojazd gąsienicowy, sterowany różnicowaniem prędkości gąsienic.

Na pojeździe można zamontować sprzęt do prac saperskich, pług śnieżny wirnikowy czy nawet kosiarkę.

– Pomysłodawcą Ryśka był konstruktor z Podhala, Ryszard Pluciński, który niestety uległ wypadkowi i jest niepełnosprawny. My tylko kończymy ten projekt – mówi dr. inż Leszek Gardyński, opiekun Koła Naukowe Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

Cetan

Najstarszym zaprezentowanym sprzętem był Cetan. Studenci Politechniki stworzyli ten pojazd z myślą o jeździe w ruchu miejskim. Ma zamontowany silnik diesla o pojemności 211 cm sześciennych. Auto waży 205 kg, ma moc 4,5 km, a na 80 km spala jeden litr paliwa. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć, to 80 km/h.

– Cetan już odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej, między innymi zajął drugie miejsce na Shell-Eco Marathon Rotterdam – dodaje dr Gardyński.

Trenażer czołgowy

Pojazd służył do wstępnego szkolenia mechaników kierowców czołgów t-54/t-55. Do napędu użyto silnika S-31 pochodzącego z Syreny 104, sprzęgła boczne pochodzą z Gaza/Lublina 51, hamulce boczne z samochodu Star 28/660, przekładnie łańcuchowe z motocykla Junak. Pojazd odtworzono z ramy, która była pocięte na 10 kawałków. Jest to prawdopodobnie jedyny istniejący egzemplarz trenażera MPG-69.

– To nasz sztandarowy projekt z przed 50 lat, którym w przeszłości jeździli nawet wojskowi. Pracowaliśmy, żeby go odbudować około 1,5 roku – dodaje Gardyński.

Sprawność terenowa

Buggy to pojazd, który został zbudowany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej całkowicie od podstaw. Ramę - klatkę ma spawaną z rur. Dzięki temu jest lekki i ma dużą sprawność terenową. Ma być wykorzystywany na rynku wojskowym i cywilnym.

– Buggy odbudowaliśmy w ekspresowym tempie. Zaczęliśmy pracę we wrześniu, a już w kwietniu tego roku był na targach w Poznaniu – mówi Gardyński.

Pojazd ma wymiary 3,6x 1,7x 1,5m. Jest 2-osobowy. Posiada czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2 Litry w układzie boxer, połączony z sześciobiegową skrzynią przekładniową pełniącą jednocześnie rolę reduktora i skrzyni rozdzielczej. Zawieszenie jest niezależne, z możliwością rozbudowy w przyszłości o sterowanie kół tylnej osi. Buggy może mieć wiele praktycznych zastosowań np. w rolnictwie, leśnictwie, monitoringu obiektów liniowych, w transporcie kurierskim, w akcjach niebezpiecznych takich jak pożar czy powódź.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium