Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 grudnia 2019 r.
8:04

Pożegnanie z "Limkiem". "Łezka się w oku kręci"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
20 grudnia SB Lim-2 odleciał do Mielca
20 grudnia SB Lim-2 odleciał do Mielca (fot. Ewelina Burda)

Biała Podlaska była ważnym punktem na lotniczej mapie Polski. Chyba najbardziej w pamięć zapadł Turek Vahap Toy, który w 2001 roku obiecywał tu port lotniczy na 3 mln pasażerów. Słuch po nim szybko zaginął, a lotnisko z najdłuższym pasem startowym w Polsce zostało. W przyszłym roku będzie to teren wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej zamknie go dla mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednak kilka dni temu lotnisko odżyło, ale tylko na chwilę. Z hangaru wyłonił się SB Lim-2, samolot szkolno-bojowy, który kiedyś często latach nad dachami mieszkańców Białej Podlaskiej, zwłaszcza w latach 70-tych; za czasów funkcjonowania tutaj 61. Pułku Szkolno–Bojowego.

Łezka się w oku kręci

20 grudnia „Limek”, jak pieszczotliwie mówią o nim piloci, odleciał do Mielca, do swojego nowego domu.

- Łezka się w oku kręci. To jest zamknięcie ponad 120 lat historii lotnictwa na ziemi bialskopodlaskiej - mówi wzruszony pilot Sławomir Hetman, który odleciał odrzutowcem do Mielca. To jedyny pilot w Polsce, który posiada uprawnienia cywilne na loty zarówno na samolocie odrzutowym Lim-2, jak TS-11 Iskra. I to on sprowadził SB Lima-2 w 2012 roku na bialskie lotnisko.– Chciałem wskrzesić tutaj latanie.

Te tradycje lotnicze sięgają 1923 roku, kiedy powstała Podlaska Wytwórnia Samolotów z produkcją samolotów szkolnych i bojowych, a także szybowców. Założył ją ziemianin Stanisława hr. Rosenwerth-Różyczka. W 1929 roku ważnym wyposażeniem biura konstrukcyjnego stał się tunel aerodynamiczny. To było pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Wytwórnia istniała aż do wybuchu II Wojny Światowej.

W sumie wyprodukowała 1500 samolotów różnego typu. Jednak zniszczona w wyniku działań wojennych, fabryka po wyzwoleniu nie została odbudowana. Po wojnie, na lotnisku stacjonowały tu z przerwami wojskowe samoloty o napędzie śmigłowym ale na dłużej, po przebazowaniu z Nowego Miasta, osiadł tu 61. Pułk Szkolno-Bojowy, który szkolił pilotów z uczelni w Dęblinie.

Wówczas na bialskim lotnisku stacjonowało 150 maszyn typu SB Lim. Instruktorzy lotu cenili te samoloty, bo piloci mogli się na nich szkolić w każdych warunkach atmosferycznych, dniem i nocą.

14800 metrów

- Jak usłyszałem ten dźwięk, to tętno mi wzrosło, a w oczach zakręciły się łzy - nie ukrywa Franciszek Ostrowski, obecnie miejski radny i były pilot z Białej Podlaskiej. - Pracowałem tu od 1974 toku. Na Limie 2300 godzin wylatałem. Najwyżej na 14800 metrach z nim byłem - wspomina. Na bialskim lotnisku wyszkoliło się ok. 1 tys. lotników. - Na tej maszynie wszystko można było zrobić: i korkociąg, i pilotaż wyższy - wychwala Ostrowski.

Swoją karierę pilota na tym samolocie rozpoczął też Hetman, który nie ma wątpliwości, że to szczególna maszyna. - Konstrukcja ma 66 lat. Jest w pełni sprawna. To szczyt osiągnięć technicznych z końca lat 40-tych. Władze radzieckie zleciły Polakom ich wykonanie. Miały podlegać ocenie i Polska miała dostać zgodę na produkcję samolotów odrzutowych. To była produkcja testowa.

Fachowcy nie mają wątpliwości, że była to epokowa zmiana.

Zostanie w Polsce

Ostatni Lim w bialskim hangarze stał od 2012 roku. W grudniu od Fundacji Polskie Orły odkupił go prywatny właściciel. - Chętnych było wielu z całego świata. Cieszę się że pozostanie w Polsce - zaznacza Sławomir Hetman.

Nowy właściciel na co dzień jest pilotem pasażerskich linii lotniczych. - Będziemy go przywracać do jeszcze lepszego stanu lotnego i latać z nim na pokazy. To jedyny zachowany model SB Lim-2 w Polsce. W Europie są jeszcze trzy egzemplarze - mówi Bartosz Maciejczyk.

Z Limem żegnało się też wielu mieszkańców Białej Podlaskiej. - To smutne. W dzieciństwie mieszkałam na ulicy Łomaskiej przy lotnisku. Do dzisiaj gdy słyszę warkot rozgrzewanych silników przed lotami, to przypomina mi się drżenie naczyń w domu i nasze okrzyki nad przelatującymi samolotami „panie pilocie dziura w samolocie!”. Szkoda, że nie wrócą te czasy - ubolewa pani Grażyna.

Wyprowadzka

Odrzutowiec dokładnie w 51 minut doleciał do Mielca. Na lotnisku zrobiło się cicho. Słychać tylko westchnienia byłych pilotów.

- Obecnie MON nie życzy sobie, aby ktoś spoza wojska był współuczestnikiem parceli, na której wojsko będzie stacjonować - przyznaje pilot Hetman. Dlatego z hangaru wyprowadzić musiały się też szybowce, na których można było się szkolić w Białej Podlaskiej. - W tej chwili trwa procedura wyrejestrowania lotniska - informuje Mariusz Kozioł, kierownik lotniska.

Ma tu stacjonować batalion 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pierwsze wzmianki o tym zaczęły pojawiać się na początku roku. A dzisiaj tereny zostały już przekazane dla ministerstwa.

Batalion, dywizjon, kompanie

- Biała Podlaska zasługuje na to, by mieć dużą jednostkę wojskową - uważa gen. Jarosław Gromadzinski, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dokładnie, ma tu stacjonować batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy. - W styczniu ponad 600 hektarów będzie już scalone w jeden kompleks wojskowy - zapowiada Gromadziński, który odpowiada za tworzenie batalionu w Białej Podlaskiej. - W przyszłym roku chcemy też rozpocząć prace budowlane oraz formowanie pierwszego batalionu zmechanizowanego.

Będzie tu służyć 2 tys. żołnierzy. - Będzie to miało realny wpływ na rynek lokalny. Bo zatrudniać będziemy tutejszych szeregowych, lokalnie - precyzuje dowódca. Taką zmianę zauważył w Siedlcach. - Po roku naszej obecności, widać jak zmieniła się tam koniunktura - podkreśla gen. Gromadziński. Poza tym, jego zdaniem, po 2 latach w mieście będzie już widać obecność wojska. - Mamy pieniądze. Musimy wybudować sporo infrastruktury.

Pasy i strzelnice

Pierwszy przetarg na remont budynku sztabowego już rozstrzygnięto. Opiewa na 23 mln zł. Czas realizacji to wrzesień 2021 roku. Na terenie po byłym lotnisku, wojsko ma też prowadzić szkolenia. Będą tu także dwie strzelnice oraz pasy taktyczne, które pozwolą na prowadzenie ćwiczeń czołgowych.

Obecnie byli piloci z Białej Podlaskiej zabiegają, aby w mieście powołać muzeum lotnictwa. - Tak, żeby nie zapomnieć, że tu były bogate tradycje lotnicze - podkreśla na koniec Ostrowski.

*Autorka korzystała z książki Mariana Mikołajczuka „Lotnicze tradycje Białej Podlaskiej” (ZP Grupa, 2008)

Łezka się w oku kręci. To jest zamknięcie ponad 120 lat historii lotnictwa na ziemi bialskopodlaskiej - mówi wzruszony pilot Sławomir Hetman, który odleciał odrzutowcem do Mielca. (fot. Franciszek Ostrowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Caroline Martins od nowego sezonu będzie zawodniczką PGE MKS FunFloor Lublin

Reprezentantka Portugalii zagra w PGE MKS FunFloor Lublin

Kolejne zagraniczne wzmocnienie w drużynie z Lublina. PGE MKS FunFloor w środę ogłosił, że od kolejnego sezonu będzie miał nową bramkarkę. To reprezentantka Portugalii Caroline Martins. 33-latka zastąpi w zespole Pawła Tetelewskiego Antoniję Mamić.

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej
Pollub Misia
26 kwietnia 2025, 9:00

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej

„Pollub Misia” to cykliczna akcja, której celem jest promocja aktywnego stylu życia, ale przede wszystkim wsparcie dla najmłodszych w trudnych chwilach. Zabawki trafią do radiowozów, karetek i wozów strażackich.

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

W ciągu czterech dni został złapany dwa razy przez policjantów za jazdę pod wpływem alkoholu. Jakby tego było mało, 36-latek posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nie pojeździ, bo najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium