Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 lutego 2004 r.
13:12
Edytuj ten wpis

Rowerem po miłość

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Statystyki są nieubłagane: Europa się starzeje, młodzi coraz rzadziej decydują się małżeństwo i wychowanie dzieci. Europejskie Zrzeszenie Młodych postanowiło więc promować tradycyjne wartości nowoczesnymi technikami marketingowymi. Barwne, rowerowe korowody wyruszą z czterech stron kontynentu, aby w Parlamencie Europejskim lobbować za polityką prorodzinną.
Żona powinna być piękna, mądra i pełna ciepła – mówi koordynator projektu Europe4Family w Polsce Tomasz Korkosz. Sam jest dwudziestoośmioletnim sympatycznym i przystojnym kawalerem. Do tej pory nie znalazł kandydatki, której chciałby ślubować dozgonną miłość i wierność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
I najwyraźniej o wiele łatwiej przychodzi mu promowanie idei prorodzinnych, niż ich praktykowanie. Aż żal, że taki dobry „materiał na męża” się marnuje.
Podobnie jego koleżanki, współorganizatorki rowerowego przejazdu przez Europę: ładne, zgrabne, wysoko wykształcone, miłe, uprzejme, przebojowe... i wciąż panny. Chociaż, jak zastrzegają, wcale nie stare panny, tylko na razie nie zamężne. I jak najbardziej zamierzają założyć rodziny, gdy tylko znajdzie się odpowiedni kandydat.
A jaki powinien być mąż?
Ogólnie rzecz biorąc mógłby być taki jak pan Tomasz albo jak Miron –też uczestnik rajdu. Łatwiej powiedzieć, że nie powinien to być ani „żelmen” (wyfiokowany bywalec dyskotek), ani cwaniaczek, ani ciapa, ani agresywny, ani prostacki, ani... Powinien być natomiast kulturalny, energiczny, opiekuńczy, inteligentny.
– Taka wspólna wyprawa może być dobrą okazją do sprawdzenia, kto nadaje się na męża – mówią. – Człowieka można ocenić również po tym, jak się zachowuje, gdy kobiecie np. łańcuch spadnie z roweru.
Współorganizatorki projektu nie będą jednak miały zbyt wielu takich okazji, ponieważ muszą zadbać o sponsorów, promocję, przygotowanie noclegów i happeningów kończących każdy etap drogi. Będą więc mogły jednie od czasu do czasu wyrwać się z wiru obowiązków, aby
beztrosko przesiąść się na rowery.
Całą trasę zamierza przejechać Anna Swęda, pracownik KUL. Po prostu lubi jeździć rowerem i bliska jest jej idea promowana podczas planowanej wyprawy. Jakub Zwolski, tegoroczny maturzysta Technikum Kolejowego, wylicza wiele powodów, dla których postanowił spędzić prawie miesiąc na siodełku.
– Siodełko jest najważniejsze – takiej pewności nabrał po pierwszym wspólnym kondycyjnym wyjeździe do Warszawy. – Złe siodełko może zepsuć całą rowerową wyprawę.
Na rajdzie wystarczy wiedzieć, na czym się siedzi, ale w życiu trzeba mieć pewność na czym się stoi. A on, mimo że jest w wieku młodzieńczego buntu, stoi na straży tradycyjnych wartości. I z emfazą wylicza, że to, co dla człowieka najważniejsze – to tradycyjny układ domowy: mama, tata i dzieci. I nie znajduje żadnego uzasadnienia dla przyzwalania na eksperymenty tworzenia rodzin jednopłciowych czy innych cywilizacyjnych wynalazków, sprzecznych z odwieczną naturą.
Żywe świadectwo wartości rodziny
stanowić będzie w polskiej grupie nauczycielskie małżeństwo – Grażyna i Mirosław Zglińscy, którzy starają się żyć według zasad Ewangelii. Wprawdzie sami śmieją się, że różnie im to wychodzi, ale przecież najważniejsze jest to, aby się starać. Skoro jednak mają za sobą osiemnastoletni staż bycia razem i dwójkę dzieci, z którymi spędzają sporo czasu wolnego, to chyba rzeczywiście młodsze koleżanki mogą traktować ich jako model do naśladowania.
Na europejskie szlaki wybierają się z siedemnastoletnim synem Szymonem. Siedmioletnia Zuza prawdopodobnie zostanie w domu, ponieważ trudno byłoby jej dotrzymać kroku dorosłym. Ale nawet we trójkę będą naocznym przykładem, całej wyrafinowanej teorii, wskazującej na rodzinę jako fundament społeczeństwa.
– Ja prowadzę nauczanie zintegrowane, mąż uczy wychowania fizycznego, sporo czasu spędzamy też z uczniami na rożnych rajdach i obozach – mówi Grażyna Zglińska. – I to wszystko pozwala nam dostrzec, że rodzina jest początkiem wszystkiego. W niej zaczyna się życie i wszystko, co się z nim wiąże: miłość, szacunek dla innych, religia, poczucie obowiązku. Wszystko co dobre, ale i wszystko, co złe.
Wszelkie problemy wychowawcze mają tak naprawdę swoją przyczynę w relacjach z rodzicami. To oni bowiem swoim przykładem tworzą osobowość dzieci, tylko postawa ojca i matki tworzy wzór przyszłych zachowań dzieci. Jeśli pojawiają się jakieś kłopoty z podopiecznymi – czy to na lekcjach, czy na wyjazdach – można łatwo się domyślać, że czegoś im w domu brakuje. I trudno to naprawić przekazując im teorię szczęścia i uczciwości. Każdy musi tego doświadczyć u boku rodziców.


Europe4Family

Podczas wakacji z czterech stron Europy wyruszy do Brukseli 200 rowerzystów, w tym 25 z Lublina. Zakończeniem tras będzie Parlament Europejski, gdzie uczestnicy rajdu przedstawią propozycje legislacyjne, mające na celu uczynienie Europy bardziej przyjaznej rodzinie.
Na poszczególnych etapach trasy organizowane będą różnorodne prorodzinne happeningi. Głosić idee „za rodziną” mają nie tylko koncerty, ale także konferencje, wystawy, odczyty i przedstawienia teatralne.
Inicjatorem projektu jest European Youth Allianse (Europejskie Zrzeszenie Młodych). W Polsce koordynacji nad rajdem podjęły się trzy lubelskie organizacje: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, Stowarzyszenie Novo Millennio, oraz Centrum Wolontariatu.
Trasa na terenie Polski obejmować będzie odcinki pomiędzy miejscowościami: Lublin – Warszawa (spotkanie z młodzieżą z Litwy), Płock, Włocławek, Gniezno, Poznań, Słubice (dołączenie do grupy niemieckiej). Organizatorzy oczekują, że na krótkich odcinkach w Polsce będą dołączać do rajdu mieszkańcy mijanych miejscowości.
Wszelkie informacje można uzyskać w biurze KSM AL, nr tel. (081) 532 13 95 lub pod adresem: www.duch.lublin.pl

Pozostałe informacje

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium