Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 czerwca 2005 r.
18:08
Edytuj ten wpis

ROZPRAWA między panem, wójtem i plebanem

0 0 A A

Ksiądz Andrzej Tokarzewski, proboszcz z Lubartowa, z ambony o urzędnikach: Krzywdzą dzieci z naszej parafii. Jerzy Zwoliński, burmistrz miasta w oświadczeniu o wystąpieniu proboszcza: Anarchizuje życie publiczne w mieście
Kolejna postać publicznej kościelno-oświatowej debaty to Janusz Bodziacki, wójt Lubartowa, wsparty z ambony w konflikcie z burmistrzem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Krytyka z ambony
Burmistrz Zwoliński przyznaje, że jak usłyszał reprymendę proboszcza, zmartwiał. W majową niedzielę w kościele św. Anny odprawiano mszę z okazji św. Floriana, patrona strażaków. Do lubartowskiej świątyni przyszła setka strażaków w odświętnych mundurach. Ze sztandarami. Po nabożeństwie czekały do wręczenia ordery. Dla burmistrza najzaszczytniejszy złoty medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa”.
Burmistrz stał niedaleko ołtarza. A tu ksiądz prałat Andrzej Tokarzewski zaczyna krytykować miejskich urzędników. Oczy setek lubartowian szybko odszukały Zwolińskiego.
Potem proboszcz powtarzał reprymendę na kolejnych mszach. Po paru godzinach o tym, co myśli o urzędnikach, wiedziało już całe miasto. Zwłaszcza że tego samego dnia władzom Lubartowa oberwało się też w kościele na osiedlu Kopernika.

Nie posyłajcie do trójki
A ksiądz Tokarzewski mówił ostro: Jeden z urzędników od kilku lat miesza w oświacie. Krzywdzi się dzieci z naszej parafii.
Proboszcz skrytykował urzędników za to, że dzieci zamieszkałe przy ul. Wierzbowej muszą się zapisywać do Szkoły Podstawowej nr 3, bo tam jest ich rejon. Tymczasem bliżej mają do szkoły nr 1. - Ogranicza się jedną szkołę, a rozwija drugą - grzmiał. - To krzywda dla dzieci.
Nawoływał rodziców, żeby nie patrzyli na rejonizację.
- Niech rodzice z naszej parafii zapisują swe dzieci do jedynki - powiedział. Winą za całe oświatowe zamieszanie obarczył jednego z urzędników miejskich, który "od kilku lat miesza w oświacie”.

Nazwiska nie podał.
Proboszcz Tokarzewski kieruje całym lubartowskim dekanatem. W Lubartowie jest od ponad 20 lat. Nie stroni od zaangażowania w sprawy publiczne. - Lepiej mieć go po swojej stronie - twierdzą lubartowscy działacze z różnych stron lokalnej sceny politycznej. Ale takiego wystąpienia z ambony nie pamiętają od lat.
- Chodziło mi o dobro dzieci - tłumaczy ksiądz Tokarzewski. - Od lat prosiłem władze o zmianę rejonizacji. Żeby dzieci z jednej części miasta nie musiały chodzić do szkoły w drugiej części. Ale nic to nie dało. Zwróciłem więc uwagę na ten problem z ambony.
Proboszcz uważa, że miasto powinno być podzielone na dwa równe rejony szkolne. - A teraz dzieci z naszej parafii w centrum miasta idą do katechizacji w innej parafii.

To anarchia
W lubartowskim Urzędzie Miasta oświatę nadzoruje Tadeusz Trąbka, zastępca burmistrza. Z prawicy, tak samo, jak burmistrz Zwoliński. - Tu nikt nic nie miesza - zapewnia. - Realizujemy politykę oświatową ustaloną przez Radę Miasta i burmistrza.
Trąbka tłumaczy, że zmiana rejonizacji doprowadziłaby do przepełnienia jedynki, a trójka stałaby pusta. - Szkoła Podstawowa nr 3 jest większa, więc ma większy rejon - dodaje burmistrz Zwoliński.
Burmistrz na mszy zabrać głosu nie mógł, choć mówić bardzo lubi. Długo i głośno, tak jak na sesjach Rady Miejskiej.
Parę dni po kościelnej krytyce wydał oświadczenie. Za ambonę posłużył mu dwutygodnik "Lubartowiak”, wydawany przez Lubartowski Dom Kultury. Za miejskie pieniądze.
"Nawoływanie z ambon do czynnego przeciwstawiania się i łamania zasad prawnych leżących u podstaw organizacji oświaty w Lubartowie jest działaniem anarchizującym życie publiczne w naszym mieście (...).Jako burmistrz nie mogę na to pozwolić i rozważam podjęcie stosownych kroków...” Na koniec podziękował za słowa otuchy, które po księżowskiej krytyce, otrzymał od wielu osób. I dodał uszczypliwie: Oświatą powinni zarządzać specjaliści od oświaty.

Nie grożę palcem
• Jakie kroki miał na myśli burmistrz?
- Zdecydowaną obronę naszego stanowiska. Jako burmistrz ślubowałem przestrzegać prawa. Więc jeśli bym przymknął oko na takie wystąpienie, oznaczałoby, że ślubowania nie dotrzymałem - tłumaczy Zwoliński.
• Ale pisanie "o podjęciu kroków” brzmi jak grożenie palcem proboszczowi?
- Ja nikomu nie grożę palcem.
• Trudno tego nie odebrać jako zapowiedzi, że podejmie pan kroki prawne...
- Nie mogę tego wykluczyć. Ale, jeśli takie działania będą się powtarzać, to będę musiał użyć wszelkich przewidzianych prawem kroków..

Sąsiedzi
A gdzie tu mowa o wójcie? O Januszu Bodziackim, wójcie Lubartowa, a raczej gminnej polityce oświatowej, księża mówili na mszy w kościele na osiedlu Kopernika. Gmina Lubartów otacza miasto. A między sąsiadami, jak to między sąsiadami. Czasem dochodzi do kłótni.
Parę lat temu wójt zlikwidował dwie szkoły w Chlewiskach i Lisowie, a dzieci wysłał do szkół miejskich. Spisał wówczas z miastem porozumienie. Za kształcenie płacił tyle, ile sam dostał na dziecko od skarbu państwa. Ale miasto wyliczyło, że to nie wystarcza na pokrycie kosztów. I musi dokładać ze swojego budżetu, a więc z kieszeni miejskiego podatnika. Zażądało dopłaty.
Wójt z burmistrzem spotykali się na negocjacjach. A że szły opornie, miasto zakazało przyjmowania do swych szkół dzieci z gminy. Ten właśnie zakaz skrytykowali księża na mszy.
- Zaczyna się dzielić dzieci na wiejskie i miejskie - mówili, stając wyraźnie po stronie wójta.
Wójt Bodziacki, prawicowy tak jak burmistrz, twierdzi, że o wsparcie z ambony nie zabiegał. - Rozmawiałem z księdzem, ale nie prosiłem, żeby się za mną wstawiał - tłumaczy wójt Lubartowa.
Wójt niedowiarków jednak nie przekona. Ci, co stoją za burmistrzem, wątpliwości nie mają, że to Bodziacki namówił księży do pomocy.

Spory przygasły
Konflikt miasta z gminą na razie przygasł. Parę dni temu wójt dogadał się z burmistrzem, który spuścił z tonu i chciał od niego mniejszych dopłat. Ustalili, że gmina będzie w pełni finansować kształcenie dzieci, które pójdą do pierwszej klasy w miejskich szkołach. Dołoży też do nauki swoich uczniów, którzy już chodzą do starszych klas.
Z lubartowskich ambon na ostatnich mszach też już nie było krytyki władz. Ksiądz Tokarzewski mówi, że nie będzie odpowiadał na oświadczenie burmistrza.
- Ja się nie dam zdenerwować - dodaje dobitnie.

Pozostałe informacje

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium