Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2004 r.
13:11
Edytuj ten wpis

Ruchome piaski

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

W sierpniu gotowa będzie obwodnica wokół Piask. I wtedy to już nikt do miasteczka nie zajrzy...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na słynnym targu Piaskach handel ledwie zipie. Nikt już nie zajmuje się wymianą zwierząt i towarów na pieniądze. Pozostała wymiana myśli.
Mówią, że masa i kasa rządzą w kraju. – No, „Masa”, mafiozo, co sypał kolegów. To wszystko kolesie, co nami rządzą. Z torbami nas puszczą. Kiedyś mówiło się w Piaskach „wasze kamienice – nasze ulice”. A teraz to nawet ulic dla nas nie będzie. Tylko dziadostwo.
Mężczyźni nie wyglądają najlepiej. Stoją w wypchanych portkach, rozchełstanych koszulach i kurtkach. Z głowami przykrytymi kaszkietami drugiej świeżości. Po zaroście widać, że oszczędzają na żyletkach. I na dentystach też oszczędzają.
– Nie wyszły u nas kołchozy za ruskich. Teraz wszystkich nas wypchną do eurokołchozu. Jak nas unia na parobków przerobi, Millera w rządzie nie będzie.
Politykują zawzięcie. Co innego można robić? Nawet na flaszkę nie ma. Ale za parę groszy chętni są do każdego zajęcia. Nie do handlu. Jak ktoś ma pieniądze, to wydaje je w miejskich supermarketach, a wiadomo do kogo one należą...
Cudowna wierzba
Są też i tacy, którzy w Europie nie widzą zagrożenia. Przeciwnie –będzie z kim pohandlować.
Eugeniusz Chaber z Krępca nad stosikem powiązanych w pęczki sadzonek ustawił tablicę „Wierzba energetyczna.
– W krajach unii dziesięć procent opału stanowią materiały odnawialne. W niektórych krajach drewno stanowi nawet trzydzieści procent opału. I u nas też tak będzie.
Z nadzieją na przyszłe interesy obsadził dwa hektary pola wierzbą. Inni też będą chcieli mieć swoje plantacje. Będą też potrzebne specjalne maszyny do przygotowania szczap na opał i specjalne piece do ich spalania.
Kartofel w niełasce
– Takiej bidy to tu jeszcze nie było – rozkłada ręce Jan Drozd ze Świdnika Dużego. – Zawsze było trochę ludzi. Z roku na rok mniej, ale niektórzy przynajmniej coś kupowali. A teraz nic. Staną popatrzą, o cenę czasem spytają, ale nie kupują. Nawet się nie targują. Mówię trzydzieści złotych za kwintal, ale jakby kto chciał kupić, to i za dwadzieścia złotych bym sprzedał. A chętnych nie ma. Szkoda pieniędzy na benzynę, żeby tu przyjeżdżać. Ale co robić?
Za coś trzeba żyć. Józef Wrona ma sześćdziesiąt trzy lata. Na targ przyszedł z Wierzchowisk razem ze swoją krowiną. Krasula nie wygląda najpiękniej, ale swoją wartość ma. Wycenił ją na tysiąc czterysta złotych.
– A za tyle nikt kupić nie chce – martwi się Wrona. – Mówią, że warta co najwyżej połowę ceny, ale nikt nie zabiera się kupowania. Przyjdzie piechotą wracać do domu, a to czternaście kilometrów. Trzeba wracać bez grosza.
Stara, biedna wieś
Krótki czas chłopskiego dostatku minął bezpowrotnie. Nie ma handlu na targu, bo rolnicy nie mają pieniędzy.
– Jeszcze pięć lat temu nie było gdzie palca wetknąć – mówi Aneta Tkaczyk, która przyjechała z Głuska z przyczepą towaru. Asortyment ma szeroki: artykuły metalowe, części maszyn rolniczych, miotły i nawet maślniczki.
Opowiada, że jeszcze do niedawna całkiem dobrze się z handlu żyło. Teraz – tragedia. Maślniczki się sprzedają. Na wsi nie ma pieniędzy, mleka sprzedać się nie opłaci, to wiejskie gospodynie ubijają mleko na masło.
Niedrogo można kupić nasiona u Roberta Urbana z Marysina. W otwartych workach widać siemię lniane, zmieloną kukurydzę, nasiona traw, koniczyny czerwonej i białej. Miłe w dotyku, gdy się je przesypuje z garści do garści. I na przesypywaniu się kończy.
Piaski się zwijają
– To nie tylko sprawa targu. Całe nasze miasto zamiast się rozwijać, to się zwija – mówi burmistrz Piask, Ryszard Siczek. – Jeszcze parę lat temu było 4000 mieszkańców, a teraz ledwie 2700. I będzie coraz mniej. Starzy umierają, młodzi uciekają. Za chlebem. Na Wybrzeże, w Poznańskie. Za granicę do Włoch, do Hiszpanii. Gospodarstwa mamy maleńkie – na nich dorobić się trudno. Ponad połowa rolników nawet podatków już nie płaci.
A było już tak dobrze, wspomina burmistrz. Były czasy gdy na targ przyjeżdżało tyle ludzi, że policja musiała kierować ruchem na drodze, bo stojące na poboczach – najpierw furmanki, a potem traktory i samochody – blokowały ruch. Po kilka tirów wyładowanych końmi, co tydzień jechało za granicę. I prosiaki szły, i krowy, i zboże. Trzeba było wyznaczyć im inne dni na handel, bo jak tradycyjnie tysiące ludzi w środę zjechało, to tylko bałagan się robił.
W sierpniu gotowa będzie obwodnica wokół Piask. I wtedy to już nikt do miasteczka nie zajrzy. Było źle, gdy cały transport do Zamościa, Chełma i dalej na Wschód, szedł przez środek miasta. Teraz będzie jeszcze gorzej – nikt nie przyjedzie.
Dni chwały
Dobre czasy minęły. Już tylko Lucjan Świetlicki, lokalny regionalista, autor czternastu książek o historii gminy, chropawym głosem przywraca minioną sławę Piask:
– Osada Piaski wymieniana była już 1456 roku. Leżała na szlaku handlowym na Wschód. Do dziś przetrwał domek na rogatkach, gdzie pobierano myto. Na mocy przywilejów nadanych właścicielom Piask – Orzechowskim, a potem Suchodolskim – od średniowiecza były tu wielkie jarmarki. Najpierw w czwartki, a później, przez kilka wieków w środy.
W dzisiejszym centrum miasta były kwatery dla koni i bydła. Sprzedawano z magnackich hodowli konie rasowe, po które kupcy przyjeżdżali zza granicy. Sprzedawano też konie pociągowe do prac rolniczych. Po kilkaset jednego dnia targu.
Ale targowisko było też miejscem sprzedaży wyrobów rzemieślniczych, zboża i innych dóbr. Było też miejscem spotkań, świętowania i dysput.
Święto się skończyło. Zastąpiły je supermarkety i telewizja...

Pozostałe informacje

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium