Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2020 r.
17:45

Kościelne skarby można już oglądać w Archikatedrze Lubelskiej

Na chórze archikatedry lubelskiej otwarto unikatową wystawę prezentującą bezcenne dzieła sztuki. Wystawa jest ukoronowaniem 22 lat prac konserwatorskich w najważniejszej świątyni Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wchodzimy po krętych schodach, schowanych w murze, wchodzimy na chór...

Ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie: Jesteśmy w przestrzeniach pomieszczeń za chórem archikatedry lubelskiej, w której znajduje się ekspozycja. Podzielona jest na 3 części.

• Zacznijmy od pierwszej. Co zobaczą zwiedzający?

- Zabytki z nieistniejącej już fary, która znajdowała się na Starym Mieście. W centralnym punkcie widzimy makietę krzyża trybunalskiego, na niej przepiękne, srebrne perizonium oraz koronę Jezusa na krzyżu. Wokół, w gablotach, widzimy wota z XVII i XVIII wieku.

• Mają niezwykłe kształty.

- Niezwykłe, bo przedstawiają zwierzęta oraz części ludzkiego ciała, symbolizujące uzdrowienia. Należy przypuszczać, że w taki sposób chciano podziękować Bogu za uzdrowienie. Zauważmy, że wota wiszą na specjalnych wstążeczkach. Z osiemnastowiecznej ryciny wiemy, że właśnie w taki sposób były eksponowane.

• Idziemy dalej.

- Stoimy przed historycznym krzyżem z pnia dębu, związanego z legendą o śnie Leszka Czarnego. Krzyż powstał z połączenia drewna dębowego oraz sosnowego, pochodzącego z drewnianej belki z nieistniejącej fary. Krucyfiks pochodzi z XVI wieku.

Makieta kolegium jezuickiego

• A te stare księgi? 

- Archiwum archikatedry lubelskiej posiada najstarsze księgi parafialne, które „przeszły” z fary. Widzimy datę Rok pański 1614. To są księgi chrztów, ślubów i zgonów.

• Jest też niezwykły obraz. 

- Znaleziony na strychu archikatedry siedemnastowieczny obraz Anioła Stróża, który jest tu przedstawiony jak Archanioł Michał, który opiekuje się dzieckiem. Postać archanioła związana jest ze wspomnianą legendą, możemy usłyszeć ją w wersji audio. 

• Zostawiamy skarby fary i przechodzimy do drugiej części dedykowanej kościołowi z Krasnegostawu. Dlaczego ten kościół? 

- Ponieważ był siedzibą biskupa chełmskiego, który był pierwszym biskupem powstałej w 1805 roku diecezji lubelskiej. Widzimy tu unikatową rzecz, również znalezioną nad skarbcem naszej archikatedry. To jest parasol procesyjny (umbraculum), niesiony nad kapłanem, trzymającym w ręku Najświętszy Sakrament; kapłanem, który idzie w kierunku baldachimu. Czy nad kapłanem, który niesie Pana Jezusa choremu. Dalej możemy podziwiać piękne ornaty z XVII wieku oraz misę norymberską. 

• A ci święci w złocie? 

- To postaci świętych jezuickich, również z kościoła z Krasnegostawu. Znajdowały się w głównym ołtarzu. 

Świeci jezuiccy z kościoła w Krasnymstawie

• Dochodzimy do makiety dawnego kościoła jezuitów, a obecnie archikatedry. 

- Możemy zobaczyć, jak wyglądało kolegium jezuickie. Część oznaczona kolorem zielonym i ciemnym to zachowana część. Natomiast część makiety oznaczona kolorem białym pokazuje zabudowania, stojące na dzisiejszym placu parkingowym. Pod placem znajdują się zachowane podziemia kolegium. Wieża trynitarska z blaszanym kogucikiem pochodzi z XIX wieku i stoi na miejscu furty jezuickiej. Zmienił się także fronton archikatedry, kolumny zostały zbudowane dopiero po II wojnie światowej. 

• A ten bęben obciągnięty skórą? 

- To bogato zdobiony taraban, odnaleziony w zbiorach archikatedry. 

• Uderzenia w bęben, zwany tarabanem lub barabanem, oznajmiały o północy wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. A ponieważ na terenie kolegium działał najstarszy lubelski teatr, wystawiający misteria, można przypuszczać, że brał udział w ówczesnych przedstawieniach. Ależ ksiądz prałat ma tu skarby. 

- No to chodźmy do trzeciej części ekspozycji. Na pierwszym planie widzimy krzyż procesyjny biskupa Szembeka z 1717 roku oraz niezwykle piękne lustro, które przedstawia Matkę Boską Częstochowską oraz Ignacego Loyolę z Franciszkiem Ksawerym. Widzimy niezwykłej urody naczynia liturgiczne. 

• A te herby powyżej? 

- To herb dawnego województwa lubelskiego oraz herb kapituły lubelskiej. 

Bogat zdobiony taraban

• Intryguje mnie to, co widać za przeszkleniem? 

- To mechanizm odnowionych organów zbudowanych w 1935 roku. To instrument 50 głosowy. Tu widzimy dwa miechy, piec pozostałych, mniejszych znajduje się na chórze. 

• Mamy też nowe technologie. 

- Dwa kioski multimedialne, z opisem konserwacji polichromii, architektury, zabytków ruchomych. Duże zainteresowanie wzbudza prezentacja odbudowy organów, konserwator pokazuje poszczególne piszczałki. 

• Ile ich jest? 

- Ponad 4000. Nasze organy mają brzmienie romantyczne. Co ciekawe: nie zmienialiśmy traktury pneumatycznej na elektroniczną, żeby zachować autentyzm brzmienia. Może dlatego jest to ceniony instrument koncertowy. 

• Z chóru, gdzie właśnie stoimy widać ołtarz główny. 

- Jego wysokość wynosi 25 metrów, co oznacza, że zmieści się tutaj 7 piętrowy budynek. Jest drugim, co do wielkości drewnianym ołtarzem w Polsce (większy o metr jest w katedrze w Pelplinie - przy. aut.). Pochodzi z 1640 roku, został zbudowany według projektu włoskiego architekta, który także zaprojektował ołtarz w kaplicy na Wawelu. Nasz ołtarz wykonany jest z sosny z oklejanymi elementami z ciemnego drewna. Istnieje hipoteza, że może to być gruszka libańska.

Niezwykle piękne lustro z Matką Boską Częstochowską

• Archikatedra jest także największą salą koncertową Lublina. Ilu widzów pomieści? 

- Na stojąco wchodzi 1500 osób. Na siedząco 1000 osób. Jeśli dodać do tego znakomitą akustykę, który skutkuje tym, że jest predestynowana do koncertów typu unplugged, to tym większa radość, że po 22 latach prac konserwatorskich obiekt odzyskał świetność. Ponieważ najnowsza wystawa na chórze to tylko niewielka część skarbów, turysta może wziąć ze sobą audio przewodnik w dwóch wersjach językowych (polska i angielska) i wędrować po archikatedrze.

• Po to, by na przykład zobaczyć pamiątkowy wpis Marii Skłodowskiej-Curie, która z wypiekami na twarzy zwiedzała zakrystię akustyczną? 

- Dokładnie tak. 

• Tyle skarbów, archikatedra musi mieć stosowne zabezpieczenia? 

- Ma i nie da się ich sforsować. Każde dotkniecie eksponatu, gabloty skutkuje aktywacją specjalnego systemu, uzbrojone służby bezpieczeństwa zjawiają się w ciągu 180 sekund.

• 24 lutego zostanie odprawiona specjalna msza dziękczynna? 

- O godzinie 19, na zakończenie dzieła renowacji Archikatedry Lubelskiej. Serdecznie zapraszam.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium