Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 lipca 2011 r.
15:13
Edytuj ten wpis

Słoweńcy wzięli się za ocet i musztardę sarepską z Parczewa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Unikalny smak oraz wielkie możliwości powiązane z mocną pozycją na regionalnym rynku dostrzegli Słow
Unikalny smak oraz wielkie możliwości powiązane z mocną pozycją na regionalnym rynku dostrzegli Słow

Matej Hojnik ze Słowenii z optymizmem patrzy w przyszłość: – Musztarda, ocet i ketchup z Parczewa mają wielki ładunek smaku i tradycji – twierdzi Słoweniec. Nowy właściciel parczewskiej Wytwórni Octu i Musztardy zapowiada inwestycje, nowe opakowania i ekspansję na Polskę i Słowenię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak kiełbaska, to musztarda z Parczewa. Jak domowe ogórki, to ocet z Parczewa. Wytwórnia Octu i Musztardy to ikona Parczewa. Teraz, po 40 latach firma stoi u progu dużych zmian.

Trochę historii

Wytwórnia powstała w 1969 r. jako przedsiębiorstwo państwowe. Do 1990 przedsiębiorstwo znajdowało się w strukturach Państwowego Przemysłu Terenowego, Przedsiębiorstwa Spirytusowego "POLMOS” a potem Kombinatu Przemysłowo-Rolnego Fructopol.

W 1990 utworzono samodzielny podmiot gospodarczy o nazwie Wytwórnia Octu i Musztardy Przedsiębiorstwo Państwowe w Parczewie. Mimo licznych zmian, zakład od chwili powstania jest producentem octu i musztardy. – Receptura musztardy, naszego głównego wyrobu, od 40 lat jest taka sama. Balans pomiędzy ilością gorczycy, octu, cukru i innych dodatków, to nasza największa tajemnica i nasz znak firmowy – mówi dr Ewa Kotiuk, główny technolog parczewskiego zakładu. W Parczewie wytwarza się również ocet spirytusowy, winny oraz olej z gorczycy. Od 1998 roku produkowany jest również ketchup. Odbiorcami, poza hurtowniami, są sklepy zlokalizowane w województwie lubelskim.

Transakcja

Unikalny smak oraz wielkie możliwości powiązane z mocną pozycją na regionalnym rynku dostrzegli Słoweńcy z Apis-Vita. 22 grudnia 2010 roku Minister Skarbu Państwa sprzedał 12 750 z 15 000 udziałów Słoweńcom, którzy za 85 proc. akcji zapłacili 2,2 miliona złotych. Pozostałe 15 proc udziałów jest obecnie bezpłatnie przekazywane osobom uprawnionym, czyli zatrudnionym i byłym pracownikom parczewskiej octowni. W sumie to 66 osób.
Zmiany, zmiany, zmiany…

Słoweńska firma Apis-Vita to producent octów. Ich sztandarowym wyrobem jest ocet balsamiczny o smaku klasycznym oraz z dodatkiem śliwki. – Oba są wytwarzane według unikalnej receptury mojego wujka – mówi Matej Hojnik, słoweński prezes parczewskiej firmy. – Jesteśmy jednym z największych producentów octów w Słowenii – dodaje Hojnik, który mówi, że "balsamico” ze słoweńskiej wytwórni niczym nie odbiega od klasyków z najlepszych octowni we włoskiej Modenie.

A dlaczego Polska i Parczew? – Bo zakład ma dobre jakościowo wyroby i wielki potencjał. Rynek ostrych dodatków ma wielką przyszłość, ale potrzeba zainwestować, zmienić technologię i wizerunek marki. Ale broń Boże nie wolno ruszać smaku – dodaje Hojnik.

Mikrofiltracja

Modernizacja już zaczęła się. Na początek Słoweńcy zainwestowali w taśmę do produkcji octu. – Kupiono nową linię do rozlewania. Niebawem nasz ocet spirytusowy pojawi się na sklepowych półkach w nowych, plastikowych butelkach – mowi dr Ewa Kotiuk. – Ale najważniejszą dotychczasową inwestycją jest zakup filtra mikrostatycznego, który usuwa z filtrowanego płynu drobne zawiesiny, komórki bakteryjne i inne zanieczyszczenia w occie, powodujące jego mętność. Produkt poddany oczyszczaniu za pomocą mikrofiltracji nie zawiera bakterii i dlatego też jest bezpieczny pod względem mikrobiologicznym, bez konieczności utrwalania za pomocą środków chemicznych – dodaje Kotiuk. Ta inwestycja kosztowała Słoweńców 300 tysięcy euro.

Główna technolog zapowiada także zamiany w "musztardzie”. – Już pod koniec roku nasza musztarda trafi do sklepów w nowych opakowaniach, ze zmienionymi etykietami. Słoiczki będą zamykane hermetycznie metalowymi wieczkami, co pozwoli na wydłużenie ich terminu do spożycia.

Nowe smaki

To nie koniec zmian. Na przyszły rok słoweńska firma zapowiada również zakup nowoczesnej linii do konfekcjonowania ketchupu i musztardy, co pozwoli wprowadzić nowe smaki, min. musztardę miodową. – Planujemy także wytwarzanie np. musztardy funkcjonalnej, z dodatkiem prozdrowotnych enzymów jak Q10 – wyjaśnia Kotiuk. Firma już napisała projekt po środki unijne na ten cel o wartości ponad 4 milionów złotych.

Słoweński prezes zapowiada także ekspansję handlowa i produktowi. – Planujemy w Parczewie uruchomienie produkcji octu balsamicznego na bazie naszej receptury. Nie wykluczamy także – w dalszej, choć nie odległej przyszłości – rozpoczęcie produkcji przetworów z ogórków i papryki oraz pochodzącej z Bałkanów pasty warzywnej Ajvar.

Jednak najbliższy cel to poszerzenie rynków zbytu. – Parczew to mocna marka na rynku lubelskim. Nam potrzebne są nowe. Dlatego już wchodzimy na Podkarpacie, potem będziemy wbijać się na inne rynki regionalne. Nie wykluczamy także eksportu. Już od nowego roku "kremska” z Parczewa zagości w słoweńskich sklepach. Musztarda zebrała bardzo pozytywne recenzje podczas degustacji w moim rodzinnym kraju – dodaje Hojnik.

Bez zwolnień

Po Parczewie krąży plotka, że nowy właściciel wprowadzi mechanizację produkcji. A to za sobą pociągnie zwolnienia. Obecnie w WOM pracuje 46 osób. – Wprowadzenie w nowych technologii jest koniecznie. Na pewno jednak nie planuję zwolnień – podkreśla Hojnik. – Parczewska wytwórnia ma ogromny potencjał, dlatego widzę możliwości zwiększenia produkcji, sprzedaży, a co za tym idzie: zatrudnienia.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium