Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2004 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Taki młody, a już biskup!

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz

Wykładowca KUL, kanclerz lubelskiej kurii, ks. dr Artur Miziński został pierwszym polskim biskupem w Unii Europejskiej. I na dodatek jest obecnie najmłodszym biskupem na świecie - niespełna 3 miesiące temu skończył 39 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Papież mianował ks. Artura Grzegorza Mizińskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Lubelskiej w polskie święto narodowe - 3 maja. Następnego dnia biskup nominat zwyczajnie stawił się do wypełniania swoich obowiązków w Kurii Metropolitalnej. Nie był to jednak zwyczajny dzień, bo do tradycyjnych zajęć doszło przyjmowanie życzeń i gratulacji.
- Trudno liczyć na spotkanie z nowym biskupem, jest bardzo zajęty - odpowiadano grzecznie w kancelarii na kolejne moje telefony. - Proszę jednak próbować. I wierzyć w opatrzność bożą; może się uda...
Zaiste - wiara czyni cuda. Przy kolejnej próbie, słuchawkę telefonu podniósł... sam biskup!
- Chyba jeszcze nikt nie zwracał się do mnie oficjalnym tytułem -zauważył przyjaznym tonem. Potwierdził, że ma mnóstwo obowiązków i ani trochę czasu na nieplanowane wcześniej spotkanie. Nie dał się jednak długo prosić - od razu zaczął się zastawiać, czy miedzy zajęciami ze studentami znalazłby wolny kwadrans lub dwa dla Czytelników Dziennika.

Pokój dwóch biskupów

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim spotkać biskupa można łatwiej niż w innych uczelniach. Jednak i w tym wielkim gmachu uniwersyteckim nieczęsto się zdarza, aby jeden pokój zajmowało dwóch duchownych, stojących tak wysoko w kościelnej hierarchii. A w Katedrze Prawa Kościelnego i Procesowego, ks. bp prof. Andrzej Dzięga dzieli pokój z biskupem nominatem, o czym informuje tabliczka na drzwiach.
- Dziś rano ją zawiesiliśmy - wyjaśnia dr Marta Greszta, która dzieli pokój z duchownymi naukowcami. I jej bezpośrednie, nieomal familiarne zachowanie wobec biskupa Mizińskiego rozwiewa wątpliwości, czy nie należałoby na jego dłoni szukać pierścienia do ucałowania... Ale i po nim widać, że nie oczekuje takich wyrazów szacunku. Chociaż nawet jego przyjaciele z czasów licealnych zastanawiali się nieco wcześniej nad odpowiednią formą powitania. Tuż po ogłoszeniu nominacji, z gratulacjami przyjechali bowiem do Lublina przedstawiciele władz powiatu i miasta Kraśnik Fabryczny wraz ze szkolnymi kolegami ks. Mizińskiego.
- To przecież splendor dla całego miasta! - mówi Sławomir Ćwikła, dziś radny miejski, dyrektor Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a na początku lat osiemdziesiątych szkolny kolega biskupa. - Już wtedy wiedział, czego chce. Był bardzo zdolny, pracowity i konsekwentny, a przy tym niezwykle życzliwy i wesoły. I bardzo związany z miejscem swojego pochodzenia. Przed pięcioma laty, kiedy mieliśmy zjazd absolwentów, przyjechał na spotkanie, chociaż zaraz musiał wracać do Rzymu.

Miejsce powołania

Ks. Szymon Szlachta, proboszcz parafii w Bobach, skąd pochodzą rodzice ks. Mizińskiego opowiada, że widać, jak bardzo jest on związany z rodzinnymi stronami.
- Nie jest to jedyny biskup z tych okolic - dodaje ks. Szlachta. - Z Urzędowa pochodził ks. Zdzisław Goliński, biskup lubelski i później ordynariusz częstochowski. Jednak od 15 lat nie było tu kolejnych powołań kapłańskich. Może opatrzność boża sprawi, że za przykładem biskupa Mizińskiego pójdą kolejni?
W II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Reja w Kraśniku, pierwszy dzień pracy szkoły w Unii Europejskiej również upłynął na wspominaniu dawnego ucznia.
- Sięgnęliśmy do szkolnych dokumentów, żeby sprawdzić, czy to naprawdę nasz uczeń - mówi dyrektor Stanisław Łyp. - Data urodzenia: 13 lutego 1965 i rok ukończenia szkoły: 1983 zgadzały się. A przy okazji zajrzeliśmy do wyników egzaminu dojrzałości. To był bardzo zdolny uczeń -miał średnią 4,8 z matury.
I chociaż dyrektor przyznaje, że młodzież obecnie ceni bardziej wartości materialne niż duchowe, to kilku absolwentów liceum, także wybrało stan kapłański. Obecna nauczycielka religii, dr Alicja Szubartowska jest współautorką podręcznika do katechezy i wyjeżdża właśnie do Rzymu, aby reprezentować Polskę na prezentacjach książki religijnej.

Pytanie o Kościół

Sam biskup pytanie o wybór życiowej drogi, kwituje pogodnym uśmiechem i żartuje, że była kiedyś piosenka z refrenem "jak to się stało, nie wiem do dziś”. Natychmiast jednak przypomina sobie o powadze powierzonego mu stanowiska i odpowiada, że powołanie - czy to do kapłaństwa, czy do medycyny - to łaska i dar, którego się nie wybiera, ale otrzymuje. A później trzeba już tylko pracować, aby jak najlepiej ten dar rozwinąć i dzielić się nim z innymi. I teraz, po kilkunastu latach studiów i pracy kapłańskiej, wciąż zadaje sobie pytanie w rachunku sumienia, czy dokłada wystarczających starań, aby wiernie służyć Chrystusowi.
Nie zapomina też o wielkiej roli rodziny w kształtowaniu każdego człowieka. Bo nie może być przecież przypadkiem, że i on, i siostra powołani zostali do stanu duchownego. On otrzyma święcenia biskupie podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego; i jego siostra złożyła śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej, w to samo święto, przed rokiem. Druga siostra założyła rodzinę. Wszyscy, każdego dnia, modlili się wspólnie z rodzicami i razem zasiadali do czytania Pisma Świętego.
- Nie ma w moim życiu nic, co mogłoby ekscytować społeczeństwo -mówi ks. biskup z rozbrajającym uśmiechem. - Bo kogo obchodzi, że w dzieciństwie w gospodarstwie rodziców biegałem za krowami? Nie mam żadnego oryginalnego hobby. Ani na rowerze nie jeżdżę, ani nawet pływać dobrze się nie nauczyłem. Lubię przyrodę, chociaż nie mam zbyt wiele czasu na podziwianie pięknych pejzaży. Naprawdę modlitwa wypełnia każdą chwilę mojego życia. Nawet wtedy, gdy spaceruję po ulicach miasta...
Jako motto swojej posługi biskupiej wybrał słowa "Zaufałem miłosierdziu Twemu”. I to zdanie wyraża jego odpowiedź na pytanie o miejsce Kościoła we współczesnym świecie.
- Nie jest tak, jak byśmy chcieli, ale tak, jak chce Chrystus - mówi. - Żyjemy w określonej kulturze i mamy takie, a nie inne uwarunkowania geopolityczne. Mamy własną duchowość, inną niż Wschód i inną niż Zachód. Inny był Kościół za czasów Jezusa, po Soborze Watykańskim II rozpoczął kolejny etap swojej historii, wciąż odnawia się. Wiele zależy od duchownych i wiernych, niemniej najważniejsze prawdy wiary zawsze pozostają niezmienne.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium