Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 sierpnia 2019 r.
9:25

Takiego mleka nie da się „podrobić”

- Jest wiele korzyści z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dzieci karmione piersią znacznie rzadziej chorują, są mniej narażone na infekcje układu oddechowego oraz pokarmowego, a także ucha środkowego. Mleko kobiece to świetna inwestycja w dziecko - mówi dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec
- Jest wiele korzyści z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dzieci karmione piersią znacznie rzadziej chorują, są mniej narażone na infekcje układu oddechowego oraz pokarmowego, a także ucha środkowego. Mleko kobiece to świetna inwestycja w dziecko - mówi dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z dr n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, kierownikiem Oddziału Noworodków SPSK1 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co roku 1 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Karmienia Piersią. Dlaczego warto się na to zdecydować?

- Jest wiele korzyści z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dzieci karmione piersią znacznie rzadziej chorują, są mniej narażone na infekcje układu oddechowego oraz pokarmowego, a także ucha środkowego. Mleko kobiece to świetna inwestycja w dziecko, które w przyszłości jest dzięki niemu mniej narażone na ryzyko chorób cywilizacyjnych, między innymi cukrzycy, otyłości, alergii, a nawet chorób nowotworowych - białaczki limfatycznej i szpikowej. Dziecko karmione piersią trenuje też aparat mowy, dzięki czemu ma lepszy start jeśli chodzi o rozwój mowy i artykulacji.

A korzyści dla matki?

- Kobieta, która karmi piersią szybciej wraca do formy po ciąży. Obkurcza się mięsień macicy, dzięki czemu okres adaptacji po ciąży jest krótszy. Karmienie pozwala też szybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży, bo podczas jednego karmienia można spalić nawet od 500 do 700 kcal. Ponadto w przypadku karmiących kobiet jest mniejsze ryzyko zachorowań na raka jajnika i piersi, a także cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, bo karmienie bardzo pozytywnie wpływa na układ krążenia.

Matka może karmić do szóstego miesiąca wyłącznie piersią, bo pokarm naturalny jest w stanie zapewnić noworodkowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Po szóstym miesiącu zaleca się wprowadzanie dodatkowych pokarmów dostosowanych oczywiście do wieku dziecka. Nie wyznaczono limitu czasu karmienia piersią, decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią należy do matki.

Czy mleko modyfikowane może zastąpić mleko matki?

- Mleko kobiece jest wyjątkowym produktem. Mimo że skład modyfikowanych pokarmów dostępnych na rynku jest coraz lepszy pod względem zawartości białka, tłuszczy czy węglowodanów, to nigdy nie zastąpi naturalnego mleka, które zawiera też czynniki wzrostu i substancje przeciwinfekcyjne. To czynniki biologicznie aktywne, których nie da się umieścić w mleku w proszku. Ponadto mleko matki ma zdolność do zmian na przykład w zależności od pory dnia czy nawet czasu karmienia. W pierwszych minutach karmienia zaspokaja pragnienie dziecka, potem zapewnia mu wartości odżywcze. Kiedy jest gorąco jest bardziej wodniste, a kiedy zimno: bardziej gęste i kaloryczne. Takich procesów nie da się „podrobić”.

Czy są matki, które nie chcą karmić?

- Zdarzają nam się pacjentki, które świadomie rezygnują z karmienia piersią. Powody są różne: na przykład chęć szybkiego powrotu do pracy czy zdrowotne, spowodowane na przykład przyjmowaniem konkretnych leków. Kobiety obawiają się, że przyjmowane leki mogą mieć negatywny wpływ na pokarm, a tym samym na dziecko. Uważam, że w większości przypadków, tak można zmodyfikować leczenie matki, aby karmienie naturalne nie wpływało na stan noworodka. Jedynym uzasadnionym przeciwwskazaniem jest leczenie onkologiczne: chemioterapia lub radioterapia.

Pewne ograniczenia mogą się też pojawić po cesarskim cięciu. Mama jest wtedy w pewnym sensie unieruchomiona i dziecko nie może być od razu przystawione do piersi, jak w przypadku kobiet, które rodziły naturalnie. Staramy się jednak, żeby nawet w takich przypadkach, z pomocą położnej mamy mogły karmić naturalnie, w miarę możliwości jak najszybciej.

Czy dzieci, które od razu po porodzie nie były karmione piersią mogą potem mieć z tym problem?

- Jesteśmy ssakami, więc ssanie jest pierwotnym, naturalnym odruchem. Jeśli dziecko go nie ma, oznacza to, że jest w gorszej kondycji. Tak jest na przykład u wcześniaków, u których taki odruch jest bardzo osłabiony. Wówczas dbamy o to, żeby pokarm był naturalny, ale musimy go podawać poprzez cewnik.

Jak prawidłowo karmić?

- Po porodzie karmienia uczy się zarówno matka, jak i dziecko. Im częściej dziecko jest przystawiane do piersi, tym szybciej uda się dopasować na przykład optymalną pozycję zarówno dla matki, jak i dziecka. To indywidualna kwestia, zależna między innymi od warunków anatomicznych kobiety, a także na przykład budowy buzi dziecka. Czasem ze względu na jakieś wady potrzebna jest współpraca z neurologopedą czy fizjoterapeutą.

Kiedy mama nie może karmić

Przy Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie działa Bank Mleka Kobiecego. To jedyne takie miejsce w województwie lubelskim. Bank ma już ok. 25 litrów mleka od dawczyń, po pasteryzacji. W każdej chwili może je przekazać konkretnemu szpitalowi, który ma pacjentki z problemami laktacyjnymi.

Bank współpracuje z 20 honorowymi dawczyniami, które oddają pokarm nie otrzymując za to żadnego wynagrodzenia. Matki, które nie mogą karmić, korzystają z banku mleka bezpłatnie. Jest to jednak tylko możliwe podczas pobytu na oddziale. Po wyjściu do domu nie ma już takiej możliwości, bo mleka nie można kupić. Bank zapewnia całkowite żywienie wcześniakom, albo jest uzupełnieniem dla pokarmu matki, którego jest za mało.

W pierwszej kolejności z banku będą mogły skorzystać wcześniaki. Priorytetem są dzieci przedwcześnie urodzone, poniżej 32. tygodnia życia, o najniższej wadze 500-1000 g i najbardziej chore. Karmienie ich od początku mlekiem kobiecym zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy oraz martwiczego zapalenia jelit. W pierwszych dniach życia wcześniaka matka zazwyczaj ma problem z laktacją. Wtedy właśnie potrzebne jest mleku z banku, którym żywi się dziecko do momentu aż matka jest w stanie karmić samodzielnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium