Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 lipca 2004 r.
11:10
Edytuj ten wpis

Trudna droga jaguarów

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Jaguar to niezbyt popularny samochód. Ale przyjmijmy, że kosztuje 300 tys. zł i wyobraźmy sobie jaguary ustawione zderzak w zderzak na drodze od Lublina do Józefowa Biłgorajskiego. Po co? Po to, aby uzmysłowić sobie majątek najbogatszego Polaka na liście Wprost. Majątek bogacza z setnego miejsca mógłby wystarczyć jedynie na jednokilometrową drogę zajętą przez jaguary. Taka droga nikomu do niczego nie jest potrzebna, ale dobrze pokazuje dystans między bogatymi.
Jak jednak zobrazować dystans dzielący ich od biedoty, a choćby i od średniaków? Nie wiadomo i nie warto. Bo wiadomo, że odległość ta będzie rosła. Już teraz jest znacznie większa niż jaguarowa droga z Warszawy do zapadłej wsi za Józefowem. Są jednak tacy, którzy dowodzą, że wartość tej wsi jest znacznie większa niż kilkuset jaguarów. Utrzymuje tak m.in. sir Julian Rose, angielski farmer i ekonomista, przewodzący Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, składającej się z 41 organizacji z 21 krajów.
Sir Julian przestrzega przed pochopnymi zachwytami faktem, że zachodni przedsiębiorcy prześcigają się w wykupywaniu polskiego mleka, mięsa i innych produktów. Twierdzi, że to pozorny sukces. Rolnicy cieszą się jednak, bo niedawno słyszeli tylko tyle, że ich produkty nie spełniają norm unijnych i nie mają szansy, żeby trafić na półki europejskich supermarketów.
Nikt jednak chłopom nie mówił, że ludzie na Zachodzie próbują zrezygnować z żywności produkowanej systemem wielkoprzemysłowym. Globalne korporacje rozprowadzają je do sieci swoich supermarketów. Zdobywają majątki, które można przeliczyć na autostrady pełne jaguarów. Likwidują przy tym konkurencję według typowego scenariusza.
Chłopi z wiochy zabitej dechami pasą krowy na łąkach uprawianych bez oprysków, nawozów i modyfikacji genetycznych. Mleko sprzedają na ryneczku pobliskiego miasteczka. Ludzie lubią je pić, bo ma smak mleka, a nie pasteryzacji, promieniowania, antybiotyków przedłużających świeżość produktów spożywczych. Picie takiego mleka ogranicza wydatki na leczenie, bo jest nie tylko smaczniejsze, ale i zdrowsze. Chłopi słyszą więc, że powinni mieć więcej krów, bo więcej sprzedadzą. Bank chętnie skredytuje zwiększenie stada. Później potrzebny będzie kredyt na unowocześnienie upraw paszowych. A jeszcze lepiej kupić genetycznie modyfikowane pasze zwiększające wydajność.
Wtedy mleko nie jest już tak smaczne, ale klienci kupują je z przyzwyczajenia. Problem pojawia się, gdy w miasteczku powstaje supermarket oferujący tańsze mleko z wielkoprzemysłowej produkcji. Międzynarodowa korporacja może bowiem pozwolić sobie na znaczne obniżenie cen swoich produktów, przynajmniej na jakiś czas. Ma również fundusze reklamowe, pozwalające na wypromowanie swojej oferty, jako najlepszej i najzdrowszej. Klient w to wierzy i kupuje tańsze mleko.
Małe gospodarstwo nie jest w stanie obniżyć ceny swojego mleka, składającej się z kosztów pasz, utrzymania dojarek i chłodziarek, itd. Nie może więc sprzedać swojego mleka, a tym samym spłacić kredytów. Wypada zatem z rynku, bank przejmuje jego gospodarstwo, które może korzystnie odsprzedać, np. korporacji. Po wyeliminowaniu konkurencji, supermarket może podnieść ceny mleka. Podobnie jak mięsa, warzyw, itp.
Jak mówi sir Julian Rose w Anglii przez ostatnie kilka lat zniknęło w ten sposób ponad 15 tys. farm, których właściciele uwierzyli w szybki i łatwy zysk.
Jak widać wejście do grona właścicieli luksusowych aut jest karkołomnym przedsięwzięciem.

Pozostałe informacje

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce. Sytuacja skomplikowana, ale nie dramatyczna
ZDJĘCIA
galeria

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce. Sytuacja skomplikowana, ale nie dramatyczna

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce 0:2. Sytuacja w tabeli podopiecznych Tomasza Prasnala robi się dramatyczna.

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Stal Kraśnik bez problemów pokonała w niedzielę Start Krasnystaw

Debiut Jakuba Rzeźniczaka, Stal Kraśnik w Krasnymstawie gonić nie musiała

Pierwszy raz w tym roku kibice Stali Kraśnik nie musieli się martwić o wynik. W niedzielę niebiesko-żółci łatwo wygrali na wyjeździe ze Startem Krasnystaw aż 5:0. W barwach przyjezdnych od pierwszego gwizdka zagrał debiutant – były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium