Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2009 r.
14:52
Edytuj ten wpis

Wikingowie najechali Lublin

Ale nie po to, żeby rabować czy handlować. Tylko po to, żeby poznać dziwny kraj leżący w środkowej Europie: Polskę. Licealiści z Danii przez tydzień zwiedzali nasz region.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Na przykład o II wojnie światowej - mówi 17-letni Peter. - To tragiczne wydarzenie nie odcisnęło się na Danii aż tak bardzo, jak na Polsce. Dla was to bardzo ważna, choć przykra karta historii. I widać, że Polacy pamiętają o niej na każdym kroku.

Przykład? Muzeum na Majdanku. - Zszokowało mnie to miejsce - podkreśla Peter. - Wcześniej byłam w dwóch byłych obozach koncentracyjnych, więc wiedziałam czego się spodziewać - dodaje 18-letnia Camila. - Ale i tak Majdanek okazał się przerażający.

Du ju spik inglisz?

Peter, Camila i 38 młodych ludzi przyjechało do Polski z miasta Herning w środkowej Danii, gdzie chodzą do liceum. - W ramach przedmiotu, który w przybliżeniu jest odpowiednikiem naszej wiedzy o społeczeństwie, uczą się oni m.in. o Unii Europejskiej. Szczególnie zainteresowani są nowymi państwami członkowskimi i przemianami, jakie zachodzą w tych krajach po wstąpieniu do Unii - tłumaczy Magdalena Sobczyńska, współorganizatorka wycieczki ze strony polskiej.

To już druga taka wizyta młodzieży z Herning w Lublinie. Poprzednia miała miejsce w marcu 2007 r. Temat przewodni tegorocznej wyprawy: "Współczesna Polska: przemiany demokratyczne, rozwój gospodarki w kontekście członkostwa w Unii, globalizacji i kryzysu gospodarczego”. Cel: Lublin i okolice.

Duńczycy przyjechali w sobotę i od razu zostali rzuceni na głęboką wodę. Po zwiedzaniu miasta, poszli wieczorem do jednego z lubelskich klubów.

- Dlaczego Polacy nie mówią po angielsku? - śmieje się 18-letnia Silli. - W całym barze ani barman, ani żaden kelner nie znali angielskiego. Mieliśmy tłumacza, który przez cały wieczór musiał nam pomagać.

- Przykro mi to mówić, ale tego wieczoru przekonałam się, że polscy chłopcy są dosyć agresywni - dodaje Camila. - Ty chcesz się pobawić, porozmawiać ze znajomymi, a oni na siłę chcą się bawić z tobą. Ciągle zaczepiają, zagadują, pytają.
A ty wcale tego nie chcesz.

Idzie ku lepszemu

- Ale ogólnie Polacy są wspaniałymi, bardzo miłymi ludźmi - podkreśla Peter. Duńczycy mogli się o tym przekonać w niedzielę, gdy na jeden dzień trafili do polskich rodzin.

Camila przyznaje, że to było bardzo ciekawe: Byłam w rodzinie, w której była dziewczyna w moim wieku. Mnóstwo z nią rozmawiałam. Opowiadała mi o demokracji w Polsce, o historii, ale też o wierze katolickiej. Dla mnie to interesujące, bo sama jestem protestantką.

W poniedziałek licealiści z Danii mogli lepiej poznać nasze miasto. Spotkali się z lubelskimi politykami, z władzami miasta, byli też w jesziwie. - Piękne miasto, zupełnie inne od tych w Danii - wyjaśnia Peter.

- I znacznie większe od naszego - zaznacza Silli. - Ulice są o wiele szersze. Zwróciłam na to uwagę, bo niedawno zrobiłam prawo jazdy.

A jakość dróg, na którą Polacy tak często narzekają? - Nie jest najgorsza - przekonuje Jens, kierowca całej wycieczki. - Przyjeżdżam do Polski od lat. I mogę śmiało stwierdzić, że widać ogromny postęp. Wszystko się rozwija, rośnie.
Papież Polak? Niemożliwe

- Żeby tylko Polacy trochę zmienili sposób myślenia - dodaje Jens. - To naród bardzo przywiązany do swojej historii, do tradycji. Myślę, że potrzeba jeszcze jednej lub dwóch generacji, żeby polskie społeczeństwo dostosowało swoje podejście do tempa zmian.

O tej historii i tradycji Duńczycy uczyli się we wtorek w Muzeum na Majdanku i w Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS. A o rozwoju gospodarczym Polski w środę w Nasutowie. - Pytali np. jak to możliwe, że 30 proc. mieszkańców Lubelszczyzny żyje na wsi i utrzymuje się z roli. W Danii dotyczy to zaledwie kilku procent mieszkańców - tłumaczy Sergiusz Kieruzel, prezes Nasutowskiego Przedsiębiorstwa Społecznego Dom Nasutów. - Tłumaczyłem, że nie wszyscy mieszkający na wsi utrzymują się z pracy na roli, a poza tym, że ten procent cały czas się zmniejsza.

Pytań na temat Polski w czasie tygodniowego pobytu było więcej. - Słyszałem o Lechu Wałęsie. Ale nie miałem pojęcia, że Polak był papieżem - przyznaje otwarcie Peter. - Teraz już wiem.

Śnieg jest taki sam

- Wcześniej byłam na Ukrainie. Jadąc do Polski, chciałam je porównać - tłumaczy Silli. - Dziś już wiem, że to dwa różne kraje.

A Polska i Dania? - Jeszcze bardziej - dodaje. - Podobny jest chyba tylko śnieg.
Dziś młodzi Duńczycy opuszczają Lubelszczyznę i wracają do domu. Z jakimi wrażeniami? - Z jak najlepszymi - podkreśla Peter. - Będę polecała moim przyjaciołom Polskę, jako kraj warty odwiedzenia - dodaje Camila.

- A ja, jak tylko będę mogła, chętnie wrócę - zapowiada Silli. - Chciałbym zobaczyć Warszawę, Kraków. W Polsce naprawdę jest co odwiedzać.

Pozostałe informacje

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium