Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 kwietnia 2009 r.
11:26
Edytuj ten wpis

Wruuuuuuuuuum!

0 3 A A

Było ślisko. Błoto, śnieg. Dojechałam do mety w połowie klasyfikacji. Nie byłam ostatnia… i tak się zaraziłam - mówi Wioletta Hrynkiewicz-Sudnik, prawdopodobnie najszybsza geodetka w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Łukasz Jusiak. 24-lat. Na co dzień pracuje jako kierowca samochodu dostawczego, którym rozwozi aluminium. Jak sam mówi, rajdy samochodowe to jego pasja. - Trzeba mieć to coś w sobie, żeby inwestować w samochód, jeździć i czerpać z tego przyjemność, bo tylko taki jest z tego zysk. O finansowym nie ma mowy. Chyba, że się wygra jakąś cenna nagrodę za czołowe miejsce.

Wioletta Hrynkiewicz-Sudnik zaczęła jeździć w rajdach samochodowych w lutym 2007 roku. - Pamiętam swój pierwszy start. Było ślisko. Błoto, śnieg. Dojechałam do mety w połowie klasyfikacji. Nie byłam ostatnia… i tak się zaraziłam. Chciałam być coraz lepsza - opowiada "Obrok” bo tak jest znana wśród innych rajdowców.

Rodzinna pasja

W rodzinie Łukasza każdy jeździ w rajdach. - Zaraził nas ojciec - mówi. - Jeździł najpierw z moim starszym bratem. Później ja zacząłem jeździć jako pilot brata. Kiedy zrobiłem prawo jazdy, sam próbowałem swoich sił.
Startować może każdy. Przynajmniej w Rally Sprintach rozgrywanych na Torze Lublin przy ulicy Zembrzyckiej. Imprezy odbywają się zawsze w niedzielę. Średnio raz, dwa razy w miesiącu.
Ale Rally Sprinty, pod najróżniejszymi nazwami rozgrywane są nie tylko na torze kartingowym w Lublinie. Inne miasta jak Chełm, Biłgoraj czy Biała Podlaska organizują swoje rajdy. Zasady są podobne, różne się tylko trasy.

Jak zacząć?

Aby wystartować w rajdzie samochodowym, na przykład na Torze Lublin, nie trzeba spełniać bardzo wysokich wymagań. Wystarczy prawo jazdy, samochód dopuszczony do ruchu z ważnym ubezpieczeniem. Do tego wpisowe, numer startowy i… pozostaje tylko dobra zabawa.

Nie prawdą jest, że tak zwane słabe, "cywilne” samochody nie mają szans w rywalizacji ze starymi wyjadaczami. Z tymi, którzy swoje samochody przygotowują specjalnie pod jazdę sportową. Na tor może wyjechać każdy.

Najszybsza geodetka w Polsce

Brook z zawodu jest geodetką. Na co dzień robi pomiary. Interesuje się motoryzacją. Nawet w niedzielę na tor przyjeżdża z telewizorem, aby oglądać rajdy Formuły 1.

Odkąd zaczęła jeździć, jest coraz lepsza. Pozostawia w tyle swoich kolegów z Automobilklubu Chełmskiego. Jak reagowali na pojawienie się kobiety na torze? - Na początku były uśmieszki, różne opinie typu "O, przyjechała baba i jakoś tam jeździ”. Ale jak zobaczyli, że radzę sobie coraz lepiej, to weszłam do "rodziny”.

Brook wygrywa rajdy jeżdżąc specjalnie przygotowanym fordem fiestą. Z zewnątrz auto wygląda normalnie; jak typowy miejski samochód. Ale potencjał jaki w nim drzemie odzywa się właśnie na torze. Sportowe zawieszenie, hamulce i podrasowany silnik. Trzyma się toru jazdy jak przylepiony.

Inwestycje

Zabawa dla zapaleńców nie jest tania. Częste wymiany opon, awarie sprzętu. Sypiące się skrzynie biegów, szybko zużywające hamulce i sprzęgła. To codzienność wśród częściej jeżdżących. Łukasz Jusiak, na torze zwany "Helmutem” w niedzielę zaliczył właśnie awarię skrzyni biegów. Podczas trzeciej próby wyjechał na tor i… coś zgrzytnęło. Auto pojechało, ale za chwilę musiał zjechać na pas awaryjny. Co się stało? - Kilka dni temu remontowałem skrzynie biegów. Przyjechałem na tor sprawdzić, jak się sprawuje. Okazało się, że nie do końca było wszystko dobrze poskładane. Teraz pewnie będzie czekać mnie wymiana całości - mówi.

Łukasz jeździ oplem corsa. - Na początku, jak ja kupiłem była to zwykła, standardowa wersja z silnikiem 1.2. Teraz, mocniejszy silnik, kubełkowe fotele, sportowe zawieszenie i opony. Na początku był warty trzy tysiące zł. Teraz 12 tysięcy zł.

Wyszaleć się na torze, nie na ulicy

Jak mówią sami uczestnicy rajdów, na torze można bardzo dobrze nauczyć się zachowania na drodze. W przypadkach ekstremalnych wiemy jak się zachować. Czy to w czasie poślizgu, czy kiedy nagle pojawi się jakaś przeszkoda na drodze. - Wiesz jak wyjść z poślizgu, a to przydaje się dla własnego bezpieczeństwa - dodaje Brook.

Na torze, jeśli wypadnie się z trasy, co najwyżej można zaliczyć wjazd w opony ustawione w miejscach niebezpiecznych. Co najwyżej porysuje się samochód, połamie zderzak. Nic poważnego.

Na ulicy, zamiast może być pieszy albo inny samochód.

Ale to ekstremalne sytuacjach, bo w rally sprintach jest przede wszystkim zabawa i adrenalina. A najlepeiej widać to po początkujących: pierwszy raz na torze, kilka kółek i od razu wielki uśmiech na twarzy.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium