Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 kwietnia 2002 r.
11:02
Edytuj ten wpis

Wygodnie jak w kufrze

0 0 A A
- Z mojej firmy wyszło tyle trumien, że ustawione jedna za drugą zajęłyby 70 km - mówi Mirosław Cich
- Z mojej firmy wyszło tyle trumien, że ustawione jedna za drugą zajęłyby 70 km - mówi Mirosław Cich

Trumny dzielą się na zwyczajne i sarkofagi, mają różnorodne wzornictwo i niekiedy są prawdziwymi dziełami sztuki, mają też urozmaicone nazwy, p. "ogórek”, "bombka”, "belgijka”, "kufer”, "max”, a nawet "s-ex”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Z mojej firmy wyszło tyle trumien, że ustawione jedna za drugą zajęłyby 70 km - mówi Mirosław Cichorz ze Skierbieszowa na Zamojszczyźnie, właściciel firmy produkującej trumny.
- Wydawałoby się, że niezbędna w naszym kręgu kulturowym do ostatniej posługi skrzynia na zwłoki to przedmiot jednorazowego użytku, zatem nie wymagający specjalnej troski o jakość, a tym bardziej trwałość, a tymczasem jest zupełnie inaczej - mówi mistrz ze Skierbieszowa. - Trumna musi być zawsze estetycznie wykończona i trwała. Czasem przecież przez kilkanaście dni stoi w zakładzie pogrzebowym. A w grobowcu
czy mogile ziemnej, może przeleżeć nawet 40 lat. Bywa że ciała już dawno prawie nie ma, a pozostałe z niego szczątki spoczywają sobie w najlepsze w jeszcze całej trumnie.

Królują trumny dębowe

Dąb kojarzy się z trwałością i solidnością. Dlatego dla klientów mniej zasobnych wykonuje się trumny z tańszego drewna olchowego, ale po odpowiednim barwieniu imitującego dębowe. Ale co kraj, a właściwie kraina, to obyczaj. Na przykład mieszkańcy Śląska preferują trumny sosnowe, zwłaszcza jeśli mają być złożone w grobie ziemnym.
W dawnych wiekach, jak opowiada Cichorz, modne były w wyższych sferach trumny metalowe. Potem to się zmieniało. Kilka lat temu ktoś wpadł na pomysł trumien plastykowych, ale jakoś się nie przyjęły. Są też trumny tekturowe, z wkładem metalowym, służące do transportu zwłok na dalsze odległości, np. za granicę. Ale są też trumny stylizowane na metalowe, tzw. metalizowane. Najnowocześniejsze trumny wykonywane są w osłonie poliestrowej, wykańczane na wysoki połysk lub mat. - To powłoka z "głębią”, daje naprawdę niesamowity efekt - zapewnia Cichorz.

Może okna, może drzwi?

Mirosław Cichorz, absolwent Technikum Przemysłu Drzewnego w Zwierzyńcu, zaczynał od cyklinowania podłóg i układania boazerii. Pierwszą jego inwestycją było kupno cykliniarki, którą z czasem przerobił na frezarkę.
Jednak popyt na typowe usługi stolarskie z czasem skurczył się. Stanął więc przed dylematem: czym się zająć? Chodziły mu po głowie okna, drzwi. Wybrał trumny. Wyrabiał je, jak inni - chałupniczym sposobem, na potrzeby okolicznych mieszkańców. Teraz ma z prawdziwego zdarzenia własny zakład w obiektach byłej Gminnej Spółdzielni, zatrudnia 13 osób, a jego klientelą jest blisko 30 zakładów pogrzebowych rozrzuconych po całej Polsce.
Pierwsze trumny były bardzo proste, jeden wzór, krzyż na wieku, wewnątrz wybite pieluchą, zabijane gwoździem, do tego tradycyjne nóżki. Teraz trumny wyposażone są w antaby, czyli rączki do przenoszenia, mają poduszkę, wyłożone są atłasami w różnych kolorach.
- Miałem tylko jeden przypadek, gdy klient życzył sobie wybicie w kolorze czarnym, haftowane złotem. Na co dzień przeważają kolory białe i błękitne. Zmieniły się też kształty trumien - dodaje właściciel.
Można zatem zamówić trumny o przekroju sześciokątnym, ośmiokątnym czy nawet dziesięciokątnym. Wzornictwo zresztą rodzi się w zależności od potrzeb. - Wytwarzamy na przykład trumny tzw. staroniemieckie. Polega to na nakładaniu specjalnych lakierów, powlekanych ozdobną warstwą, na której wykonuje się patynowanie i nadaje usłojenie. W ten sposób trumna uzyskuje efekt postarzenia.

Pożegnanie z Kopca Kościuszki

W Skierbieszowie wykonuje się też trumny flokowane, tzn. pokryte elektrostatycznie meszkiem, niczym aksamit. Z szerokiego asortymentu wyróżniają się także sarkofagi. Te mają proste przyczółki, a w przekroju są sześciokątne. Ważny jest również kolor. Obowiązuje zasada: im młodszy wiek zmarłego, tym trumna jaśniejsza. Dla niemowląt zarezerwowany jest np. kolor biały.
Trumny w branżowym żargonie mają niekiedy bardzo wymyślne nazwy. Jest więc "ogórek”, "bombka”, "kufer”, "beczka”, "belgijka”. Sarkofag "ex” nazywany jest skrótem "s-ex”, albo zwyczajnie "seks”. "Maksy” z kolei przeznaczone są dla zmarłych o dużej masie ciała. Zresztą w ciągu trzech godzin od zamówienia zakład zrobi trumnę pod każdy wymiar.
Bywają trumny nietypowe, wykonywane na specjalne zamówienie. Niekiedy mają np. 2,30 cm długości i 80 cm szerokości (standardowa szerokość 64 cm). Przy wyborze trumien trzeba pamiętać, że ciało po śmierci wydłuża się nawet o kilka centymetrów, i tym samym trumna powinna być o około 20 cm dłuższa.
Osobną grupę stanowią trumny ekshumacyjne, do których przekładane są szczątki. Te są małe, mają ok. 1 metra długości. Niekiedy ludzie robią miejsce w grobowcu dla nowych lokatorów, przekładając poprzedników do mniejszych trumien i np. zakopując je głębiej.
Sporadycznie trafiają się zamówienia na trumny do spopielania ciał i urny na prochy. Te pierwsze są łatwopalne, najczęściej drewniane. W ub. roku wykonano w Skierbieszowie dziesięć takich kompletów. Rodzina jednej osoby życzyła sobie, żeby prochy zmarłego były rozrzucone na Kopcu Kościuszki w Krakowie.

Przyzwyczajają się za życia

Bywają ludzie, którzy bardzo dosłownie biorą sobie do serca zasadę "memento mori”. Oni już za żywota zaopatrują się w trumny. Cichorz zna małżeństwo, które obstalowało sobie dwie trumny.
- W jednym pokoju śpią oni, a w drugim stoją trumny - mówi.
W pogrzebowym biznesie występuje wyraźna sezonowość. W maju, miesiącu zakochanych, notuje się najwięcej wypadków i samobójstw. Takie zakłady jak w Skierbieszowie robią wtedy na gwałt trumny dla młodzieży, jasno wykończone. Najmniejszą z kolei umieralność notuje się w okresie żniw. Najtrudniejszy czas dla ludzi starszych i schorowanych zaczyna się w listopadzie i trwa do stycznia, czasem przedłuża się do marca. Wtedy jest najwięcej zgonów.

Rodzinny interes

- Byłem na szkoleniu przedstawicieli małej przedsiębiorczości w Szkocji - mówi Cichorz. - Pochłonęła mnie idea tworzenia firm rodzinnych. Dlatego wszyscy z mojej rodziny udzielają się i pracują w zakładzie. Jeśli trzeba, zawsze mogę liczyć na żonę, ojca, brata. To jedyne nasze źródło utrzymania. Obok zakładu, choć jego stoi na końcu wsi obok cmentarza, budujemy dom. Myślę, że syn kiedyś przejmie interes.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium