Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 września 2006 r.
16:21
Edytuj ten wpis

Załoga do czołgu!

Wchodzisz na stronę muzeum i znów wracasz do szczęśliwych lat dzieciństwa. Bo tu znów jesteś Jankiem albo Marusią. Albo Gustlikiem. A przy okazji możesz zobaczyć, jakie - raczej dziwne - robiło się kiedyś zabawki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wirtualne muzeum utworzył Wojciech Jama z Rzeszowa. - Ja się na tym filmie wychowałem - mówi. - Pamiętam zabawy podwórkowe w pancernych, gdzie każdy chciał być Jankiem, a w ostateczności Gustlikiem czy Grigorijem.

W krótkich spodenkach, ale z pepeszą

A któż nie pamięta! Zwłaszcza czterdziestolatkowie i starsi.
Telewizory często się psuły i cała rodzina szła oglądać przygody Janka i Marusi do sąsiada. Albo sąsiedzi przychodzili do nas. A na podwórku każdy chciał być Jankiem Kosem, czemu służyć miała plastikowa pepesza kupiona na odpuście.
Muzeum nie jest duże, kilkadziesiąt eksponatów, m.in. kartonowy model czołgu "Rudy” 102, znaczki i lusterka z pancernymi, płyty z muzyką filmową, książki, czasopisma z serialowymi postaciami na okładkach, plastikowe figurki załogi, a nawet legitymacja Klubu Pancernych i niedawna reklama jednej z sieci komórkowych. - Jeszcze brakuje mi wielu eksponatów - dodaje Jama. - Poluję m.in. na hełmofon zabawkę, model czołgu z blachy i odznaki Klubu Pancernych.

Pierścionek z Pszczółką Mają

Czy muzeum można zwiedzać tylko w sieci?
Na razie tak.
- Moje zbiory są zbyt skromne, by je wystawiać - przyznaje kolekcjoner. - Ale nie jestem egoistą, który ustawia zbiory na półkach i patrzy, czy równo obrastają kurzem. Ja je pokazuję innym.
A ma co. Na dobrej drodze jest powołanie w Rzeszowie Muzeum Dobranocek. Jama ofiarował zbiory miastu, a to "kupiło” pomysł muzeum. Niedawno kolekcja wzbogaciła się o 82 nowe eksponaty, m.in. odpustowy pierścionek z Pszczółką Mają. Na specjalnej zbiórce zgromadziła je biblioteka publiczna w Iłży i przekazała do Rzeszowa.

Brunner, ty świnio

Jama ma też spore zbiory związane z twórczością Juliusza Verne'a. Jakby ktoś nie pamiętał: kapitan Nemo, dzieci kapitana Granta, lord Fileas Fogg w 80 dni okrążający świat i dinozaury spod ziemi.
Te zbiory już były pokazywane na wystawach, m.in. w Karpaczu, Krakowie.
A zbiory "pancerniackie” stanowią ilustracje książki Marka Łazarza "Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach”.
Wojciechowi Jamie chodzi po głowie również Muzeum Hansa Klossa.
Ma już m.in. komiksy z podpisem kapitana Klossa (Stanisława Mikulskiego), pocztówki i lusterko odpustowe.
- Niewiele brakowało, by oba muzea dało się połączyć - wyjaśnia. - W "Czterech pancernych” jest epizod, gdy złapani do niewoli pancerni stają się ruchomym celem na niemieckim poligonie. Uciec im pomaga oficer Abwehry. Miał nim być oczywiście Hans Kloss, ale Mikulski nie zgodził się. Teraz pewnie żałuje...

Czereśniak zakazał

Niestety, nad muzeum gromadzą się ciemne chmury: organizacje kombatanckie, reprezentowane przez dziwnie młodych osobników, wymogły na telewizji publicznej, że ta nie będzie już emitować ani pancernych, ani Klossa.
To oznacza, że obecne dzieci w ogóle nie będą wiedziały, skąd pochodził Grigorij Saakaszwili, ani nawet - o zgrozo - nie będą znać Szarika!
Złośliwi twierdzą, że za tym zakazem stoją ci, którzy chcieli bawić się w Janka, ale musieli być Niemcami, a nawet - co za wstyd - szeregowcem Czereśniakiem!
- To potrwa parę lat i "Pancerni” znów powrócą na ekran - Wojciech Jama nie traci nadziei. - A poza tym, telewizja nie jest już taką siłą, jak kiedyś. DVD można kupić za nieduże pieniądze, płyty z filmem też. I wielu światłych rodziców, chcąc, by ich dzieci wychowywały się na dobrych filmach, będą im puszczać "Pancernych”.
Serial fałszuje historię?
- Nikt normalny nie traktuje "Pancernych” jako filmu historycznego - twierdzi Jama. - Gdy się ktoś chce nauczyć historii, to ma podręczniki, poważną literaturę i takowe programy. "Czterej pancerni” to porządny film przygodowy, co najwyżej kategorii political fiction.

Coś dla Szarika

Na razie muzeum rozwija się pełną parą.
Właściciel zbiorów odwiedza giełdy staroci, aukcje internetowe. A gdyby ktoś miał jakieś "pancerne” pamiątki, to chętnie dołączy do muzeum. Im ich więcej, tym krótsza droga do muzeum w realu.
Wystarczy tylko wysłać e-maila pod adresem jamaw@o2.pl. Podeślijmy coś, wszak w tym roku przypada czterdziestolecie powstania "Czterech pancernych i psa”.
A jak to wszystko wyglądało, można sobie zobaczyć na stronie http://www.muzeumczterechpancernych.pl/

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium