Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 września 2006 r.
16:21
Edytuj ten wpis

Załoga do czołgu!

0 0 A A

Wchodzisz na stronę muzeum i znów wracasz do szczęśliwych lat dzieciństwa. Bo tu znów jesteś Jankiem albo Marusią. Albo Gustlikiem. A przy okazji możesz zobaczyć, jakie - raczej dziwne - robiło się kiedyś zabawki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wirtualne muzeum utworzył Wojciech Jama z Rzeszowa. - Ja się na tym filmie wychowałem - mówi. - Pamiętam zabawy podwórkowe w pancernych, gdzie każdy chciał być Jankiem, a w ostateczności Gustlikiem czy Grigorijem.

W krótkich spodenkach, ale z pepeszą

A któż nie pamięta! Zwłaszcza czterdziestolatkowie i starsi.
Telewizory często się psuły i cała rodzina szła oglądać przygody Janka i Marusi do sąsiada. Albo sąsiedzi przychodzili do nas. A na podwórku każdy chciał być Jankiem Kosem, czemu służyć miała plastikowa pepesza kupiona na odpuście.
Muzeum nie jest duże, kilkadziesiąt eksponatów, m.in. kartonowy model czołgu "Rudy” 102, znaczki i lusterka z pancernymi, płyty z muzyką filmową, książki, czasopisma z serialowymi postaciami na okładkach, plastikowe figurki załogi, a nawet legitymacja Klubu Pancernych i niedawna reklama jednej z sieci komórkowych. - Jeszcze brakuje mi wielu eksponatów - dodaje Jama. - Poluję m.in. na hełmofon zabawkę, model czołgu z blachy i odznaki Klubu Pancernych.

Pierścionek z Pszczółką Mają

Czy muzeum można zwiedzać tylko w sieci?
Na razie tak.
- Moje zbiory są zbyt skromne, by je wystawiać - przyznaje kolekcjoner. - Ale nie jestem egoistą, który ustawia zbiory na półkach i patrzy, czy równo obrastają kurzem. Ja je pokazuję innym.
A ma co. Na dobrej drodze jest powołanie w Rzeszowie Muzeum Dobranocek. Jama ofiarował zbiory miastu, a to "kupiło” pomysł muzeum. Niedawno kolekcja wzbogaciła się o 82 nowe eksponaty, m.in. odpustowy pierścionek z Pszczółką Mają. Na specjalnej zbiórce zgromadziła je biblioteka publiczna w Iłży i przekazała do Rzeszowa.

Brunner, ty świnio

Jama ma też spore zbiory związane z twórczością Juliusza Verne'a. Jakby ktoś nie pamiętał: kapitan Nemo, dzieci kapitana Granta, lord Fileas Fogg w 80 dni okrążający świat i dinozaury spod ziemi.
Te zbiory już były pokazywane na wystawach, m.in. w Karpaczu, Krakowie.
A zbiory "pancerniackie” stanowią ilustracje książki Marka Łazarza "Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach”.
Wojciechowi Jamie chodzi po głowie również Muzeum Hansa Klossa.
Ma już m.in. komiksy z podpisem kapitana Klossa (Stanisława Mikulskiego), pocztówki i lusterko odpustowe.
- Niewiele brakowało, by oba muzea dało się połączyć - wyjaśnia. - W "Czterech pancernych” jest epizod, gdy złapani do niewoli pancerni stają się ruchomym celem na niemieckim poligonie. Uciec im pomaga oficer Abwehry. Miał nim być oczywiście Hans Kloss, ale Mikulski nie zgodził się. Teraz pewnie żałuje...

Czereśniak zakazał

Niestety, nad muzeum gromadzą się ciemne chmury: organizacje kombatanckie, reprezentowane przez dziwnie młodych osobników, wymogły na telewizji publicznej, że ta nie będzie już emitować ani pancernych, ani Klossa.
To oznacza, że obecne dzieci w ogóle nie będą wiedziały, skąd pochodził Grigorij Saakaszwili, ani nawet - o zgrozo - nie będą znać Szarika!
Złośliwi twierdzą, że za tym zakazem stoją ci, którzy chcieli bawić się w Janka, ale musieli być Niemcami, a nawet - co za wstyd - szeregowcem Czereśniakiem!
- To potrwa parę lat i "Pancerni” znów powrócą na ekran - Wojciech Jama nie traci nadziei. - A poza tym, telewizja nie jest już taką siłą, jak kiedyś. DVD można kupić za nieduże pieniądze, płyty z filmem też. I wielu światłych rodziców, chcąc, by ich dzieci wychowywały się na dobrych filmach, będą im puszczać "Pancernych”.
Serial fałszuje historię?
- Nikt normalny nie traktuje "Pancernych” jako filmu historycznego - twierdzi Jama. - Gdy się ktoś chce nauczyć historii, to ma podręczniki, poważną literaturę i takowe programy. "Czterej pancerni” to porządny film przygodowy, co najwyżej kategorii political fiction.

Coś dla Szarika

Na razie muzeum rozwija się pełną parą.
Właściciel zbiorów odwiedza giełdy staroci, aukcje internetowe. A gdyby ktoś miał jakieś "pancerne” pamiątki, to chętnie dołączy do muzeum. Im ich więcej, tym krótsza droga do muzeum w realu.
Wystarczy tylko wysłać e-maila pod adresem jamaw@o2.pl. Podeślijmy coś, wszak w tym roku przypada czterdziestolecie powstania "Czterech pancernych i psa”.
A jak to wszystko wyglądało, można sobie zobaczyć na stronie http://www.muzeumczterechpancernych.pl/

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium