Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 września 2004 r.
15:23
Edytuj ten wpis

Zamurował mnie przyjaciel

0 0 A A

Stanisław Blicharz nie poznał własnego budynku, kiedy wrócił z wyjazdu w interesach. – W głowie się nie mieści coś takiego – mówi biznesmen z Kocka. – Najbliższy wspólnik zamurował mi nawet okna. A urzędnicy wydali pozwolenie na naruszenie mojej własności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Blicharz na początku lat dziewięćdziesiątych kupił od Spółdzielni Czuby publiczny szalet przy ul. Ułanów w Lublinie. Zgodnie z umową wyremontował budynek. Zamienił na sklepy i biura do wynajęcia. W zamian za to cztery lata temu spółdzielnia dała mu własnościowe prawo do lokalu.
– Wtedy znalazłem wspólnika – wspomina. – Oddałem mu mniejszą część własności i prosiłem, żeby pod moją nieobecność doglądał interesów. Do końca życia będę tego żałował. Rozbudował nasz wspólny budynek bez mojej zgody. Nie wiedziałem, że wykręci mi taki numer.
Że wykręci mi taki numer
Jak to nie wiedział? – dziwi się Janusz J., wspólnik Blicharza. – Uzgodniliśmy, że zajmę się rozbudową. Znał plany i zgodził się na wszystko.
S. Blicharz łapie się za głowę. – Kto by się zgodził na coś takiego?! Zamurowane witryny sklepu. Zamurowany balkon. Zamurowany szyld agencji reklamowej, która dzierżawi ode mnie biura. Na dachu dobudowanej części agregaty wypompowują powietrze tak, że bucha wprost do okien pomieszczeń na piętrze. Zamurowana i uszkodzona instalacja alarmowa. No kompletnie mnie zamurował ten mój przyjaciel.
Do sądu
Spółka dwóch panów trwała cztery lata. Po ubiegłorocznej, spornej rozbudowie nie prowadzą już wspólnych interesów. A sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
– Kiedy wróciłem z podróży i zobaczyłem co się święci, od razu wystosowałem pismo do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego – mówi Blicharz. – Zażądałem natychmiastowego wstrzymania robót budowlanych na mojej własności.
W odmowie przeczytał, że Janusz J. ma pozwolenie na budowę, wydane przez Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Lublinie. – Ręce mi opadły i zamurowało mnie kolejny raz – mówi. – Nigdy nie zostałem powiadomiony, że urząd prowadzi postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę.
Blicharz skarżył się najpierw do urzędu miasta, potem województwa, ministra. Bezskutecznie. Pytał dlaczego urzędnicy nierówno go traktują, jako właściciela lokalu. A w sądzie administracyjnym został pominięty jako strona. Mimo, że posiada własnościowe prawo spółdzielcze do lokalu.
Przepisy, przepisy
– Stroną była spółdzielnia mieszkaniowa, bo to ona jest pełnoprawnym właścicielem – mówi Ewa Boguta z Wydziału Budownictwa lubelskiego UM. – A wniosek o wydanie pozwolenia przyjęliśmy zgodnie ze wszystkimi przepisami. Złożył go Janusz J.
Dlaczego nie musiał pytać wspólnika o zgodę? – Według nowych przepisów budowlanych, przy składaniu takich wniosków potrzebne jest jedynie oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością – mówi Urszula Sieteska, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego. To ułatwia procedurę.
Stanisław Blicharz żali się, że spółdzielnia nie poinformowała go o planach współwłaściciela.
– Pan Janusz J. twierdził, że skonsultował wszystko ze wspólnikiem. To sprawa między tymi dwoma panami – kwituje krótko Anna Urbanek, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”.
I absurdy
Według urzędników, każda inwestycja w nieruchomość podnosi jej wartość. – Ale nie tym razem – oburza się Blicharz. – Nie widzieli tej fuszerki. Po tym, kiedy wspólnik zamurował instalację alarmową, PZU odmówiło mi kontynuacji ubezpieczenia. A po tym, jak przebił dziurę w ścianie, żeby doprowadzić do swojej części gaz, budynek zaczął pękać.
Na efekty rozbudowy narzekają też dzierżawcy pomieszczeń w budynku. – To jakiś absurd – komentuje Piotr Wiśniewski z firmy reklamowej Ad Astra. – Naszą reklamę zabudowano ścianą. Za oknem biura, z dachu dobudowanej części wystają kanały wentylacyjne, bo na dole jest sklep. Mało tego, dach jest pochyły, zbiera wodę i śnieg wprost do naszego biura.
Skoro inwestor Janusz J. twierdzi, że skonsultował wszystko ze wspólnikiem, to kto jest winny całemu zamieszaniu? I dlaczego urzędnicy dopuścili do realizacji tak felerny projekt? – Wydaliśmy pozwolenie na budowę, bo wnioskodawca miał prawo do dysponowania nieruchomością – mówi Andrzej Wiącek, zastępca dyrektora Wydziału Budownictwa lubelskiego UM. – Sprawdziliśmy czy jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i z prawem budowlanym.
Za projekt odpowiada architekt. A ten wyrysowuje wszystko zgodnie z życzeniem inwestora. – Gdybyśmy brali odpowiedzialność za każdy projekt, bylibyśmy bici od rana do nocy. Bo często jednemu się podoba, drugiemu nie. I nic pani nie zdziała w tej sprawie – kwituje Wiącek.
Spór o to czy projekt jest dobry, czy zły wydaje się być rozstrzygnięty. A o tym, czy urzędnicy naruszyli święte prawo własności, zdecyduje Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa jest w toku.

Pozostałe informacje

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium