Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

28 listopada 2019 r.
10:40

To już koniec skupowania makulatury? Na wszystkich punktach informacja: „Nie przyjmujemy do odwołania”

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
32 48 A A
Niektóre skupy przyjmują tylko część papierowych surowców. Za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram<br />
Niektóre skupy przyjmują tylko część papierowych surowców. Za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram
(fot. Maciej Kaczanowski)

Oddanie makulatury do skupu graniczy dziś z cudem. Kartonów nie przyjmuje w regionie nikt, pełne magazyny mają też hurtownicy. – Wszystko przez to, że Chiny przestały importować ten surowiec. Teraz jest go za dużo, cała Europa zaczęła się krztusić – tłumaczy kierownik w firmie produkującej papier toaletowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Joanna z Lublina: Czy ktoś wie, co się dzieje że skupem makulatury? Wczoraj z pełnym bagażnikiem objechałam trzy punkty i wszędzie informacja „Nie przyjmujemy do odwołania”. Za darmo też nie chcieli wziąć.

Zadzwoniliśmy do sześciu punktów skupu działających na terenie Lublinie, Chełma i Zamościa. Wszędzie usłyszeliśmy to samo: makulatury nie skupujemy wcale albo tylko książki.

– Nie skupujemy już od dwóch miesięcy i prawdopodobnie już nie będziemy tego robić – mówi Cezary Sroka, właściciel firmy Jodła z Zamościa. – Cena jest tak niska, że kompletnie się to nie opłaca – tłumaczy.

Kartonów i pudełek nie przyjmuje nikt

Niektóre firmy przyjmują tylko część papierowych surowców. Kartonów i pudełek nie przyjmuje nikt. Z kolei za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram, czyli maksymalnie 50 zł za tonę.

– Zdaję sobie sprawę, że to cena abstrakcyjna, ale wynika ona z tego, za ile ja mogę sprzedać skupiony towar – tłumaczy Sroka.

Cena makulatury w hurcie to mniej niż 200 złotych za tonę. Tyle płacą papiernie. To właśnie one zajmują się przetwarzaniem papierowych odpadów.

– Od wspomnianej kwoty należy odliczyć koszt dowozu, utrzymania pracowników czy abonament za plac. Czasem papier zawilgotnieje i również straci na wartości. Gdzie w tym wszystkim mój zarobek? – dopytuje właściciel skupu surowców wtórnych. – Ja swoje odpady kieruję na Ukrainę. W Polsce, by sprzedać skupioną makulaturę musiałbym jechać do innych województw, a te mogą mnie odesłać, nie przyjmując towaru – tłumaczy.

– Jest źle, a od nowego roku może być jeszcze gorzej – słyszymy od Adama Wolskiego z firmy Wolmax Lublin. – Żeby przekazać makulaturę dalej, musimy ją sprasować w 400 lub 500 kg bele. Później mogę ją sprzedać za 160 złotych za tonę – dodaje Wolski. – Dziś to ja dokładam do interesu. W przyszłym roku prawdopodobnie za odbiór makulatury będą musieli dopłacić moi klienci – stwierdza.

– Samochody przyjeżdżają do nas z całej Polski – mówi Paweł Niedośmiałek, kierownik przetwórstwa, z firmy Surgo Papier w miejscowości Sadlno (województwo wielkopolskie). – Magazyny są pełne, nie nadążamy produkować tyle papieru toaletowego, ile otrzymujemy makulatury. Wszystko przez to, że Chiny jakiś czas temu przestały importować ten surowiec. Teraz jest go za dużo, cała Europa zaczęła się krztusić.

– Rozwiązaniem mogą być dopłaty z Ministerstwa Klimatu, przecież teraz ekologia jest na topie – słyszymy od przedstawiciela jednej z firm.

Na nasze pytania Ministerstwo Klimatu do wczoraj nie odpowiedziało. Do tematu wrócimy.

Frakcja papier

Co dzieje się papierem, który segregujemy w Lublinie?

– Papier i tektura, którą odbieramy od mieszkańców, jest w dalszym ciągu przekazywana do recyklingu – zapewnia Marek Karczewski, dyrektor handlowy KOM EKO. – Zebrana makulatura zostaje doczyszczona, a następnie prasujemy ją i belujemy. Mamy podpisane umowy, dlatego wciąż są one odbierane. Niemniej widzimy, że sytuacja na rynku jest bardzo zła. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemocowiec w rękach policji

Przemocowiec w rękach policji

Włodawscy policjanci podczas awantury domowej zatrzymali 42-letniego mężczyznę. Jak się okazało, to nie pierwsza awantura i nie pierwsze groźby w kierunku swojej partnerki.

Magdalena Balsam jest liderką MKS FunFloor Lubin

KPR Gminy Kobierzyce na drodze MKS FunFloor Lublin po siódme zwycięstwo z rzędu

MKS FunFloor Lublin dzisiaj o godz. 20.30 zagra hitowy mecz w Kobierzycach. Będzie to dla podopiecznych Edyty Majdzińskiej zakończenie ligowego maratonu

Nagrodzona praca Kornelii z PM nr 1
galeria

Ratusz na pocztówce, na znaczku ZOO. Poczta skorzysta z dziecięcych obrazków

Kornelia tak pięknie namalowała zamojski ratusz, że jej obrazek znajdzie się na pocztówkach. A zwierzaki z ogrodu zoologicznego z pracy Oliwii ozdobią pocztowe znaczki.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium