Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

3 lipca 2019 r.
18:30

Masz hektar? Możesz kandydować do Lubelskiej Izby Rolniczej

0 3 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Rozmowa z Piotrem Burkiem, prezesem Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 28 lipca w całej Polsce odbędą się wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Obecna czteroletnia kadencja już się skończyła?

– Tak, 31 maja, ale zarząd funkcjonuje do pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń. Zgodnie z kalendarzem może to być najpóźniej 14 września 2019 r.

• Dlaczego te wybory są takie ważne?

– Izbowy samorząd rolniczy obejmuje swoim zasięgiem wszystkich rolników. W całym kraju liczba ta sięga 5 milionów, natomiast rolników, którzy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie jest ok. 1,4 milionów. Izba rolnicza jest organem doradczo-opiniodawczym. Może wydawać opinie, postulaty i zgłaszać wnioski, które trafiają do rządzących.

• Izby rolnicze mają też swój budżet i to całkiem niemały.

– To 2 procent odpisu od podatku rolnego. Ustawa o finansach publicznych nakłada ten obowiązek na gminy. Natomiast wojewódzkie izby rolnicze, do których ten procent wpływa, przekazują część swojego budżetu – obecnie jest to 6 procent do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

• Ile wynosi roczny budżet Lubelskiej Izby Rolniczej?

– Jest to średnio ok. 2,5 miliona złotych.

• Kto może głosować w wyborach do izb rolniczych?

– Uprawnienia do głosowania w zbliżających się wyborach 28 lipca mają wszyscy podatnicy podatku rolnego. Interpretacja ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego precyzuje, o których rolników dokładnie chodzi. Mianowicie są to podatnicy posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny – czyli co najmniej 1,01 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Takiemu podatnikowi przysługuje prawo do wybierania swoich przedstawicieli w samorządzie rolniczym, może też być kandydatem. Interpretacja ministra rolnictwa obowiązuje od tego roku.

• Czyli wcześniej grupa osób uprawnionych była większa?

– Tak. Czynne i bierne prawo wyborcze posiadali wszyscy nawet ci, którzy mieli także mniej niż 1 hektar gruntów. Takie osoby z rolnictwem są oczywiście związane, ale pozostaje kwestia tego czy jest to rolnik towarowy czy raczej hobbystyczny. W takim przypadku wątpliwe jest aby osoba taka mogła utrzymywać się wyłącznie z rolnictwa.

• A kto może do izby rolniczej kandydować?

– Podobnie jak osoba, która może brać udział w głosowaniu, ma to być płatnik podatku rolnego posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny lub 1 hektar przeliczeniowy. Podobnie jak w wyborach powszechnych ma to być osoba pełnoletnia. Nie może być karana. Może się zdarzyć, że dana osoba posiada grunty na terenie np. trzech różnych gmin i w każdej płaci podatek rolny. Od takiej osoby zależy, w której gminie chce głosować i w której startować w wyborach.

• Osoba, która chce kandydować do izby rolniczej, musi skompletować listę poparcia?

– Musi uzyskać poparcie co najmniej 50 osób. Osoby popierające takiego potencjalnego kandydata także muszą posiadać czynne i bierne prawo wyborcze i znajdować się w spisie wyborców. Kto te podpisy ma już zebrane zgłasza się we wszystkimi wymaganymi prawem dokumentami do komisji gminnej. Komisje te już działają. Zostały powołane przez komisje wojewódzkie.

• Do kiedy kandydaci mogą się zgłaszać?

– Kandydaci mają czas na zgłoszenie do 5 lipca.

• Czy jest duże zainteresowanie?

– Nie mamy bezpośrednich informacji z komisji gminnych, natomiast do Lubelskiej Izby Rolniczej dzwonią osoby, które dopytują o to jakie są wymagania i jakie dokumenty trzeba dostarczyć. Wydaje się, że to zainteresowanie z każdym dniem jest coraz większe. Informacja o wyborach do izb rolniczych funkcjonuje w środowisku już od końca lutego. 25 lutego Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła uchwałę o wyznaczeniu daty wyborów. Podatnicy podatku rolnego otrzymali też ulotkę wydaną przez prezesa KRIR jak też ministra rolnictwa. Na naszej stronie internetowej jest też zakładka – Wybory do Izb Rolniczych 2019, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na ten temat. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego Lubelską Izbą Rolniczą. W poniedziałki w siedzibie LIR dyżuruje prawnik.

• Frekwencja podczas ostatnich wyborów do izb rolniczych nie była wysoka, wyniosła nieco ponad 4 proc. Teraz będzie większa?

– Jest taka szansa m.in. z takiego powodu, że rolnicy wiedzą o tych wyborach już od kilku miesięcy. Temat ten jest też poruszany w mediach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium