Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

13 czerwca 2019 r.
17:46

Innowacyjna plantacja chmielu koło Lublina. Nie ma takiej na świecie

0 9 A A
Polska jest czwartym producentem chmielu w Europie i szóstym na świecie. Całkowita powierzchnia upraw to ok. 1,7 tys. ha (dane GUS za 2017 r.). Najwięcej chmielu produkuje się w województwie lubelskim – to ponad 80 proc. produkcji krajowej. Chmiel jest wykorzystywany zarówno w przemyśle browarniczym, ale też przy produkcji kosmetyków i przemyśle farmaceutycznym (leki uspokajające)
Polska jest czwartym producentem chmielu w Europie i szóstym na świecie. Całkowita powierzchnia upraw to ok. 1,7 tys. ha (dane GUS za 2017 r.). Najwięcej chmielu produkuje się w województwie lubelskim – to ponad 80 proc. produkcji krajowej. Chmiel jest wykorzystywany zarówno w przemyśle browarniczym, ale też przy produkcji kosmetyków i przemyśle farmaceutycznym (leki uspokajające)

W Panieńszczyźnie koło Lublina rośliny wspinają się po słupach kompozytowych, a o właściwe nawodnienie i nawożenie dba inteligentny system.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Innowacyjna plantacja chmielu powstała na czterech hektarach na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków”.

– Spółka Polski Eko Chmiel ma za zadanie rozpowszechnianie chmielników, które mają zupełnie inną konstrukcję niż wszystkie – podkreśla Hanna Hołaj, prezes Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków”, który realizuje unijny projekt.

Projekt spółki Energy Composites i Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach ma na celu opracowanie innowacyjnej technologii produkcji chmielu.

To co różni chmielniki na plantacji w Panieńszczyźnie od innych to m.in. słupy kompozytowe. – To jest konstrukcja ze szkła i żywic poliestrowych – tłumaczy Zbigniew Szkopek, pomysłodawca przedsięwzięcia i założyciel spółki Polski Eko Chmiel. – Już od kilkunastu lat produkujemy z tego słupy teletechniczne, energetyczne i oświetleniowe. Słupy na plantacji ważą od kilkunastu do ok. 40-50 kg.

– Chodzi nie tylko o nowoczesną konstrukcję. Wykorzystujemy też nowe technologie jak autonomiczne systemy nawadniania, nawożenia, monitoringu poszczególnych upraw. Tego typu rozwiązanie nie ma nigdzie indziej na świecie – podkreśla Zbigniew Siedlarczyk, prezes Polskiego Eko Chmielu. – Wykorzystywane są też odnawialne źródła energii. Zasilanie dla pomp nawadniających i systemu monitoringu mają zapewnić turbiny wiatrowe.

Kompozytowe słupy mają wiele zalet.

– Unikamy zanieczyszczenia związanego z impregnacją drewnianych słupów olejem kreozotowym. To wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które przechodzą do gleby i się w niej utrzymują – mówi prezes Siedlarczyk. – W efekcie zanieczyszczone mogą być też szyszki.

Używanie oleju kreozotowego do impregnacji drewna jest zabronione w całej Unii Europejskiej już od wielu lat. W Polsce (przejściowo od 2013, a ostatecznie od kwietnia 2018 r.) kreozot został uznany za „bezprogowy czynnik rakotwórczy” i „substancję priorytetowo niebezpieczną”.

– Chodzi też o to, by taka plantacja była jak najbardziej ergonomiczna. Jest zdecydowanie mniej pracy związanej z wymianą słupów – podkreśla prezes Polskiego Eko Chmielu.

Celem spółki nie jest sprzedaż słupów kompozytowych. – Ale stworzenie grupy producentów chmielu, którzy będą produkowali ten surowiec w oparciu o technologie, którą zaproponujemy – tłumaczy Zbigniew Szkopek. – Mamy też gotowe rozwiązania na zastosowanie łętów. Wszystko po to aby plantator mógł zarobić więcej. Aby stać go było na tego typu konstrukcje.

Cena nie jest mała. To ok. 150 tys. zł na hektar. Najbliższe spotkanie plantatorów i browarników organizowane przez spółkę odbędzie się 18 czerwca o godz. 13 w Panieńszczyźnie (ul. Chmielowa 5)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Świetny występ Jacka Holdera na torze w Gillman

Świetny występ Jacka Holdera na torze w Gillman

Świetny występ żużlowca Orlen Oil Motoru Lublin we własnej ojczyźnie. Na torze w Gillman w Australii rozegrano turniej International Speedway Masters, a najlepszy okazał się w nich Jack Holder

Tak kiedyś kolędowano
foto
galeria

Tak kiedyś kolędowano

W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było kolędowanie. Klasyczny czas kolędowania przypadał zawsze na okres do Trzech Króli. Kolędnicy chodzili po domach z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, często przebrani, odgrywali widowisko zwane herodami, „wesele krakowskie" i inne.

W tej szkole dzieci będą ćwiczyć na nowych obiektach. Obecne są w opłakanym stanie

W tej szkole dzieci będą ćwiczyć na nowych obiektach. Obecne są w opłakanym stanie

W IX Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie obiekty sportowe pozostawiają wiele do życzenia. Niedługo ma się to zmienić za sprawą remontu infrastruktury sportowej. Władze miasta są w trakcie wyboru wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Giełda staroci w Lublinie
galeria

Ostatnia giełda w tym roku

Ostatnia niedziela grudnia i zarazem 2024 roku nie zgromadziła zbyty wielu amatorów bibelotów na giełdzie staroci w Lublinie. Wśród ciekawostek rozłożonych na straganach wpadła nam w oko kolekcja francuskich strzelb z XIX wieku.

MKS FunFloor Lublin musiał się mocno napracować na niedzielne zwycięstwo

Horror w końcówce i wygrana MKS FunFloor Lublin w Gnieźnie

MKS FunFloor po bardzo dramatycznej końcówce spotkania pokonał na wyjeździe MKS URBiS Gniezno 34:32. A to oznacza, że zwycięski debiut na ławce trenerskiej lublinianek zanotował Paweł Tetelewski.

Nowy Rok na talerzu. Przepisy na smakowite dania

Nowy Rok na talerzu. Przepisy na smakowite dania

Na późne śniadanie forszmak po lubelsku albo piasecki strogonow. Na późny obiad: trzy posilne zupy do wyboru. A na drugie trzy smakowite dania. Proponujemy wam sprawdzone przepisy.

Hotel w miejsce Pałacu Gubernialnego? Jest kolejny krok do realizacji inwestycji

Hotel w miejsce Pałacu Gubernialnego? Jest kolejny krok do realizacji inwestycji

Pałac Gubernialny powstał w XIX wieku. Ostatnio znajdował się tu Wydział Psychologii UMCS, a od końca 2022 roku budynek ma nowego właściciela, który zamierza przekształcić go w hotel. Teraz poczyniono ku temu kolejny krok.

Dominika Zamara

W kalendarzu zamiast planów układam marzenia

Najważniejszym marzeniem było zaśpiewać w Carnegie Hall i zrealizowałam to marzenie – rozmowa z sopranistką Dominiką Zamarą.

Skradzione zwierzątko wróciło szczęśliwie do szopki

Złodziej w bożonarodzeniowej szopce. Uprowadził... żywego baranka

Nie dość, że pozbawił szopkę jednego z żywych zwierzaków, to jeszcze naraził młodego baranka na pewną śmierć, zabierając go od matki. Złodzieja, który zakradł się do bożonarodzeniowej instalacji w jednym z kościołów nie minie kara.

O mailach zawierających groźby prezydent Zamościa powiadomił prokuraturę

Prezydent Zamościa: Dość szczucia i nakręcania spirali nienawiści

Nie dam się zastraszyć - zapowiada Rafał Zwolak, prezydent Zamościa. W mediach społecznościowych właśnie poinformował, że sprawą maili z pogróżkami zainteresował prokuraturę.

Premier Donald Tusk

Polacy o życiu po zmianie rządu: Jest trudniej

52,9 proc. respondentów uważa, że życie w Polsce stało się trudniejsze po zmianie rządu Mateusza Morawieckiego na rząd Donalda Tuska; odmiennego zdania jest 32,6 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys przygotowanego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Orszak Trzech Króli - Lublin 2024

Jak co roku w styczniu. Orszak Trzech Króli przejdzie przez Lublin

Kiedyś takich przemarszów nie było. Dziś trudno sobie bez nich wyobrazić 6 stycznia. Tego dnia, również na początku 2025 roku przez Lublin przejdzie Orszak Trzech Króli.

Do wypadku na krajowej drodze nr 74 między Zamościem a Hrubieszowem doszło w sobotę około południa

Groźna stłuczka trzech aut na krajówce. Jedna osoba w szpitalu

Kilka godzin trwały utrudnienia w ruchu na krajowej drodze nr 74 między Zamościem a Hrubieszowem. W sobotę około południa doszło tam do zderzenia trzech samochodów. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Artyści ze Sienna Gospel Choir wystąpią w Zamościu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego
6 stycznia 2025, 19:00

Jeden z najlepszych chórów w Polsce wystąpi w Zamościu

Noworoczne koncerty kolęd w kościele Franciszkanów w Zamościu to już tradycja. Najbliższy planowany na poniedziałek 6 stycznia.

31 grudnia 2017 roku sylwestrowa zabawa odbyła się przed Pałacem Zamoyskich. Był koncert i pokaz fajerwerków

Sylwester 2024 w Zamościu. Lodowisko, lasery i życzenia od prezydenta

Czasy, gdy na Rynku Wielkim albo pod Pałacem Zamoyskich organizowane były duże plenerowe koncerty już dawno minęły. Od kilku lat zamościanie witają Nowy Rok skromniej i bez fajerwerków. Samorząd zapewnia jednak, że noc będzie niezapomniana.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium