Będą musieli potrafić napisać pozew, mieć lektury obowiązkowe w małym palcu oraz rozumieć skomplikowane tabele i wykresy. Wiadomo już, jak będą wyglądały egzaminy maturalne od 2023 roku.
Pierwsi absolwenci ośmioklasowych podstawówek są dziś w drugiej klasie szkół średnich. Właśnie dowiedzieli się, jak będzie wyglądał ich egzamin maturalny. Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znaleźć można m.in. opis wymagań egzaminacyjnych, zasady oceniania oraz przykładowe zadania egzaminacyjne wraz z rozwiązaniami.
Maturzystów po reformie edukacji obowiązywać będzie egzamin z tych samych przedmiotów, co dotychczas. Dodatkowo będą musieli obowiązkowo zdać na minimum 30 proc. jeden pisemny egzamin z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – rozszerzonym lub dwujęzycznym.
Nie będą do niego musieli przystępować jedynie absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia.
Co zmieni się na maturze? - Dużo większą wagę będzie przykładać się do sprawdzenia znajomości i problematyki lektur obowiązkowych oraz umiejętności retorycznych: tworzenia krótszej i dłuższej wypowiedzi pisemnej – informuje MEiN.
W arkuszu egzaminacyjnym z matematyki znajdzie się więcej zadań otwartych.- Wprowadzone zostaną nowe typy zadań, wykorzystywane już w egzaminie ósmoklasisty, np. zadania prawda – fałsz, zadania na dobieranie czy uzupełnianie luki – dodaje resort.
Ale to nie koniec zmian. Podczas matury z WOS-u zamiast wypracowania napisać będzie trzeba dwie dłuższe wypowiedzi np. zażalenie, pozew lub apelację. Na egzaminach z biologii, chemii, fizyki i geografii na poziomie rozszerzonym pojawić ma się więcej tekstów, wykresów i tabel.
Nowy egzamin maturalny absolwenci czteroletnich liceów zaczną zdawać w 2023 roku, a absolwenci techników rok później.