Po raz pierwszy od 26 października tegoroczni maturzyści zasiedli w szkolnych ławkach. A to za sprawą rozpoczętego dziś próbnego egzaminu dojrzałości. Nie wszyscy jednak zdecydowali się na odwiedzenie szkół.
– Dla wielu osób ważne było, żeby przyjść na próbną maturę do szkoły i poczuć faktyczne warunki, w jakich będzie wyglądał egzamin. Dla niektórych może być to pewnego rodzaju szok, jak przyjdą po wielu miesiącach nieobecności w szkole – mówił po egzaminie Marcel Sławiński, uczeń trzeciej klasy II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie.
Zadaniem uczniów na próbnej maturze była interpretacja wiersza „Z lat dziecięcych” Bolesława Leśmiana; odpowiedź na pytanie czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką w oparciu o fragment „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego oraz o to, czy wybory człowieka wpływają na jego życie w odwołaniu do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
– Matura nie była specjalnie trudna. Na początku się stresowałam, ale jak już wciągnęłam się w tryb pisania to było dobrze. Pisałam rozprawkę o tym jak wybory człowieka wpływają na jego życie – mówi Julia Chmielewska z II LO.
W związku z epidemią w tym roku pytania maturalne powstają w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie jak wcześniej – o podstawię programową. Wszystko dlatego, że egzamin musi być prostszy. Ze względu na prowadzone w ubiegłym i tym roku zdalne nauczanie uczniowie nie opanowali wystarczająco dobrze wszystkich treści. Dlatego tegoroczni absolwenci liceów i techników nie będą musieli przystąpić do obowiązkowego wcześniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru. Obowiązkowo przystąpić trzeba do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Podczas tegorocznej matury nie będzie też obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.
– Dużo osób wolałoby chodzić do szkoły, dla nich konieczność nauki tylko przez internet to duży minus. Ale kto się chciał przygotować, ten się przygotował – uważa Marcel Sławiński. Uczniowie dodają, że mimo braku kontaktów z nauczycielami na żywo w szkole, to otrzymują pomoc. – U nas to wsparcie nauczycieli jest odczuwalne – chwali Karolina Pikur z II LO.
Jak przyznają maturzyści, większość osób i tak korzysta z korepetycji, ale tutaj pandemia nie miała nic do rzeczy, bo to zjawisko powszechne już od dawna.
Tegoroczne próbne matury odbywają się w reżimie sanitarnym. Najważniejsze zasady to dystans, maseczka, dezynfekcja rąk oraz wietrzenie pomieszczeń.
– Na 220 naszych tegorocznych maturzystów zdalnie próbny egzamin pisać będzie ok. 130 osób. Pozostali zobligowani zostali do napisania egzaminów online – mówi Monika Wrona, dyrektor XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie. – Rozumiemy obecną sytuację i takie decyzje. Część naszych uczniów mieszka poza Lublinem i prawdopodobnie ze względów sanitarnych woleli pisać egzamin z domów. Ponieważ w kolejnych dniach uczniowie, którzy egzamin z języka polskiego pisali zdalnie będą się pojawiać, a ci, którzy pisali go w szkole będą pracować z domu być może o sposobie pisania zadecydowało też opanowanie przedmiotu. Jeśli ktoś nie czuje się w jakimś przedmiocie pewnie to woli napisać go w szkole. Podczas próby najważniejsza jest przecież informacja zwrotna.
Egzaminy sprawdzać będą nauczyciele. To oni poinformują uczniów, co jeszcze powinni powtórzyć przed prawdziwą maturą.
– Oczywiście ocenione będą prace pisane zarówno zdalnie jak i stacjonarnie – podkreśla dyrektor „23”.
W czwartek maturzyści zmierzą się matematyką na poziomie podstawowym, a po południu z historią muzyki i filozofią. Piątek to język angielski. Pozostałe przedmioty w kolejnych dniach. Próbne matury będą trwać do 16 marca. Dzień później rozpocznie się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty.
Egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja.