Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 lipca 2023 r.
11:21

Maturzyści już wiedzą. Teraz muszą wybrać studia

Autor: Zdjęcie autora ask
0 A A
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie (fot. archiwum)

Dwa miesiące po napisaniu egzaminu maturalnego wszystko stało się jasne. 7 lipca tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników poznają wyniki egzaminu. Teraz zaczyna się na poważnie rekrutacyjna układanka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyniki matur 2023 zostały ogłoszone na stronie OKE Maturzyści na ten moment czekali z dużym niepokojem.

Stres i odświeżanie

– To już chyba tradycyjnie tak jest, że z samego rana system jest przeciążony i są problemy z logowaniem. Wszyscy chcą jak najszybciej wiedzieć, bo przecież czekamy na to od praktycznie początku maja. Dlatego szykuje się nad odświeżanie i nerwy – mówi nam Justyna, tegoroczna maturzystka. – Dla mnie te emocje będą ogromne, bo chcę dostać się na prawo, a to wiąże się z ogromna konkurencją dlatego bardzo mi zależy żeby wynik był jak najwyższy.

– Stresuję się wynikami, bo to była nowa matura i trudno powiedzieć jak poszła. Mam nadzieję, że dobrze. Matematyka była bardzo prosta, ale polski był dla mnie po prostu okropny

– przyznaje Adam. W przeciwieństwie do koleżanki nie wie jeszcze na jakie studia będzie próbował się dostać. – Wiem, że nabór już trwa, ale ja wolę najpierw sprawdzić jakie mam wyniki, a dopiero potem coś postanowić.

Listy i nowości

Takie podejście jest niezwykle ryzykowne, a na niektóre kierunki jest już wręcz za późno. Jeszcze w kwietniu z naborem wystartował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Na początku maja rekrutować zaczęły Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Przyrodniczy, a w połowie miesiąca: Politechnika Lubelska. Z początkiem czerwca internetową rejestrację kandydatów uruchomił Uniwersytet Medyczny.

W przypadku UMCS czasu na zadeklarowanie chęci studiowania jest bardzo mało, bo rejestracja trwa tylko do soboty 8 lipca. Pierwsze listy przyjętych zostaną ogłoszone 14 lipca. W tym roku UMCS proponuje kilka nowości. Wśród z nich znalazły się: geowizualizacja historyczna i archeologiczna (stacjonarne, licencjackie, 3 lata; studia międzywydziałowe prowadzone przez Wydział Historii i Archeologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej), bezpieczeństwo radiacyjne (stacjonarne, inżynierskie, 3,5 roku, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki), inżynieria światłowodowa (stacjonarne, inżynierskie, 3,5 roku, Wydział Chemii), sustainability management (zarządzanie rozwojem zrównoważonym) – studia prowadzone w języku angielskim (stacjonarne, licencjackie, studia międzywydziałowe prowadzone wspólnie przez Wydziały: Biologii i Biotechnologii, Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Ekonomiczny oraz Chemii) Studia jednolite magisterskie to geoarcheologia (stacjonarne, 5 lat, studia międzywydziałowe prowadzone przez Wydział Historii i Archeologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej), a studia II stopnia: kreatywność i projektowanie społeczne (stacjonarne, 2 lata, Wydział Filozofii i Socjologii), międzynarodowe stosunki gospodarcze (stacjonarne, 2 lata, Wydział Ekonomiczny), nowe media (niestacjonarne, Wydział Politologii, 2 lata), rozwój zasobów ludzkich (stacjonarne i niestacjonarne, 1,5 roku, Wydział Pedagogiki i Psychologii), migracje i mobilność (stacjonarne, 1,5 roku, Wydział Filozofii i Socjologii).

Ekologia i ochrona środowiska

W Uniwersytecie Przyrodniczym pierwszy etap tegorocznej rekrutacji potrwa do 11 lipca. Znana z nosa do nowych kierunków uczelnia szykuje pięć nowości, związanych głównie z ekologią i ochroną środowiska.

Studia I stopnia to bioinformatyka w biogospodarce (kierunek otwierany przede wszystkim z myślą o absolwentach techników o profilu przyrodniczym, informatycznym bądź absolwentów liceów o profilach biologiczno-chemicznym czy matematyczno-informatycznym), diagnostyka ekoprzestępczości (kierunek, który ma na celu wykształcenie specjalisty w dziedzinie wykrywania i zapobiegania przestępstwom związanymi z substancjami niebezpiecznymi, gospodarką przestrzenną, czy też przemytem zwierząt i roślin), informatyka przemysłowa (odpowiedź na dynamicznie rozwijającą się koncepcję przemysłu 4.0. Odnosi się ona do nowoczesnego segmentu gospodarki opartego na inteligentnych, autonomicznych systemach, które wykorzystują algorytmy komputerowe do monitorowania pracy maszyn i produkcji), survival i animacja przyrodnicza (pierwszy kierunek w Polsce, który skupia uwagę przede wszystkim na działaniu w sytuacjach kryzysowych), zielone technologia (kierunek na Wydziale Agrobioinżynierii, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, przygotowując specjalistów wszechstronnie wykształconych w zakresie projektowania i nadzorowania technologii przyjaznych dla środowiska). Studia II stopnia: zarządzanie w biobiznesie

SI i kierunek lekarski

Politechnika Lubelska przygotowała w tym roku 2085 miejsc na 26 kierunkach na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie są dwie nowości: energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz sztuczna inteligencja w biznesie na Wydziale Zarządzania. Rekrutacja potrwa do 9 lipca.

Natomiast w przypadku architektury rejestracja zakończyła się już 25 czerwca, a 4 i 5 lipca odbyły się egzaminy z rysunku.

Katolicki Uniwersytet Lubelski w tegorocznej rekrutacji swoją ofertę rozszerzył przede wszystkim o kierunek lekarski. Ponadto po raz pierwszy najstarsza uczelnia rekrutuje chętnych na studia pierwszego stopnia z coachingu i doradztwa kariery (studia I stopnia na Wydziale Nauk Społecznych), a kandydatom z tytułem licencjata proponuje studia magisterskie z hispanistyki i stosunków międzynarodowych w języku angielskim.

Jest jeszcze jedna nowość: to studia w trybie hybrydowym. W przypadku studiów pierwszego stopnia dotyczy to italianistyki, a w przypadku jednolitych studiów magisterskich: prawa oraz prawa kanonicznego. Rekrutacja elektroniczna trwa do 12 lipca.

Terapia zajeciowa

W przypadku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rekrutacja na jednolite studia magisterskie I stopnia kierunki: analityka medyczna, biomedycyna, dietetyka, elektroradiologia, farmacja, fizjoterapia, higiena stomatologiczna, kosmetologia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, psychologia, ratownictwo medyczne, terapia zajęciowa prowadzona jest do 12 lipca.

Ale na techniki dentystyczne zakończyła się już 28 czerwca. W tegorocznej rekrutacji Uniwersytet Medyczny kusi dwoma nowościami. To terapia zajęciowa (studia licencjackie I stopnia na Wydziale Nauk o Zdrowiu) oraz produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł (studia II stopnia na Wydziale Farmaceutyczny).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium