Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 lipca 2023 r.
11:21

Maturzyści już wiedzą. Teraz muszą wybrać studia

Autor: Zdjęcie autora ask
0 A A
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie (fot. archiwum)

Dwa miesiące po napisaniu egzaminu maturalnego wszystko stało się jasne. 7 lipca tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników poznają wyniki egzaminu. Teraz zaczyna się na poważnie rekrutacyjna układanka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyniki matur 2023 zostały ogłoszone na stronie OKE Maturzyści na ten moment czekali z dużym niepokojem.

Stres i odświeżanie

– To już chyba tradycyjnie tak jest, że z samego rana system jest przeciążony i są problemy z logowaniem. Wszyscy chcą jak najszybciej wiedzieć, bo przecież czekamy na to od praktycznie początku maja. Dlatego szykuje się nad odświeżanie i nerwy – mówi nam Justyna, tegoroczna maturzystka. – Dla mnie te emocje będą ogromne, bo chcę dostać się na prawo, a to wiąże się z ogromna konkurencją dlatego bardzo mi zależy żeby wynik był jak najwyższy.

– Stresuję się wynikami, bo to była nowa matura i trudno powiedzieć jak poszła. Mam nadzieję, że dobrze. Matematyka była bardzo prosta, ale polski był dla mnie po prostu okropny

– przyznaje Adam. W przeciwieństwie do koleżanki nie wie jeszcze na jakie studia będzie próbował się dostać. – Wiem, że nabór już trwa, ale ja wolę najpierw sprawdzić jakie mam wyniki, a dopiero potem coś postanowić.

Listy i nowości

Takie podejście jest niezwykle ryzykowne, a na niektóre kierunki jest już wręcz za późno. Jeszcze w kwietniu z naborem wystartował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Na początku maja rekrutować zaczęły Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Przyrodniczy, a w połowie miesiąca: Politechnika Lubelska. Z początkiem czerwca internetową rejestrację kandydatów uruchomił Uniwersytet Medyczny.

W przypadku UMCS czasu na zadeklarowanie chęci studiowania jest bardzo mało, bo rejestracja trwa tylko do soboty 8 lipca. Pierwsze listy przyjętych zostaną ogłoszone 14 lipca. W tym roku UMCS proponuje kilka nowości. Wśród z nich znalazły się: geowizualizacja historyczna i archeologiczna (stacjonarne, licencjackie, 3 lata; studia międzywydziałowe prowadzone przez Wydział Historii i Archeologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej), bezpieczeństwo radiacyjne (stacjonarne, inżynierskie, 3,5 roku, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki), inżynieria światłowodowa (stacjonarne, inżynierskie, 3,5 roku, Wydział Chemii), sustainability management (zarządzanie rozwojem zrównoważonym) – studia prowadzone w języku angielskim (stacjonarne, licencjackie, studia międzywydziałowe prowadzone wspólnie przez Wydziały: Biologii i Biotechnologii, Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Ekonomiczny oraz Chemii) Studia jednolite magisterskie to geoarcheologia (stacjonarne, 5 lat, studia międzywydziałowe prowadzone przez Wydział Historii i Archeologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej), a studia II stopnia: kreatywność i projektowanie społeczne (stacjonarne, 2 lata, Wydział Filozofii i Socjologii), międzynarodowe stosunki gospodarcze (stacjonarne, 2 lata, Wydział Ekonomiczny), nowe media (niestacjonarne, Wydział Politologii, 2 lata), rozwój zasobów ludzkich (stacjonarne i niestacjonarne, 1,5 roku, Wydział Pedagogiki i Psychologii), migracje i mobilność (stacjonarne, 1,5 roku, Wydział Filozofii i Socjologii).

Ekologia i ochrona środowiska

W Uniwersytecie Przyrodniczym pierwszy etap tegorocznej rekrutacji potrwa do 11 lipca. Znana z nosa do nowych kierunków uczelnia szykuje pięć nowości, związanych głównie z ekologią i ochroną środowiska.

Studia I stopnia to bioinformatyka w biogospodarce (kierunek otwierany przede wszystkim z myślą o absolwentach techników o profilu przyrodniczym, informatycznym bądź absolwentów liceów o profilach biologiczno-chemicznym czy matematyczno-informatycznym), diagnostyka ekoprzestępczości (kierunek, który ma na celu wykształcenie specjalisty w dziedzinie wykrywania i zapobiegania przestępstwom związanymi z substancjami niebezpiecznymi, gospodarką przestrzenną, czy też przemytem zwierząt i roślin), informatyka przemysłowa (odpowiedź na dynamicznie rozwijającą się koncepcję przemysłu 4.0. Odnosi się ona do nowoczesnego segmentu gospodarki opartego na inteligentnych, autonomicznych systemach, które wykorzystują algorytmy komputerowe do monitorowania pracy maszyn i produkcji), survival i animacja przyrodnicza (pierwszy kierunek w Polsce, który skupia uwagę przede wszystkim na działaniu w sytuacjach kryzysowych), zielone technologia (kierunek na Wydziale Agrobioinżynierii, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, przygotowując specjalistów wszechstronnie wykształconych w zakresie projektowania i nadzorowania technologii przyjaznych dla środowiska). Studia II stopnia: zarządzanie w biobiznesie

SI i kierunek lekarski

Politechnika Lubelska przygotowała w tym roku 2085 miejsc na 26 kierunkach na studiach stacjonarnych I stopnia. W ofercie są dwie nowości: energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz sztuczna inteligencja w biznesie na Wydziale Zarządzania. Rekrutacja potrwa do 9 lipca.

Natomiast w przypadku architektury rejestracja zakończyła się już 25 czerwca, a 4 i 5 lipca odbyły się egzaminy z rysunku.

Katolicki Uniwersytet Lubelski w tegorocznej rekrutacji swoją ofertę rozszerzył przede wszystkim o kierunek lekarski. Ponadto po raz pierwszy najstarsza uczelnia rekrutuje chętnych na studia pierwszego stopnia z coachingu i doradztwa kariery (studia I stopnia na Wydziale Nauk Społecznych), a kandydatom z tytułem licencjata proponuje studia magisterskie z hispanistyki i stosunków międzynarodowych w języku angielskim.

Jest jeszcze jedna nowość: to studia w trybie hybrydowym. W przypadku studiów pierwszego stopnia dotyczy to italianistyki, a w przypadku jednolitych studiów magisterskich: prawa oraz prawa kanonicznego. Rekrutacja elektroniczna trwa do 12 lipca.

Terapia zajeciowa

W przypadku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rekrutacja na jednolite studia magisterskie I stopnia kierunki: analityka medyczna, biomedycyna, dietetyka, elektroradiologia, farmacja, fizjoterapia, higiena stomatologiczna, kosmetologia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, psychologia, ratownictwo medyczne, terapia zajęciowa prowadzona jest do 12 lipca.

Ale na techniki dentystyczne zakończyła się już 28 czerwca. W tegorocznej rekrutacji Uniwersytet Medyczny kusi dwoma nowościami. To terapia zajęciowa (studia licencjackie I stopnia na Wydziale Nauk o Zdrowiu) oraz produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł (studia II stopnia na Wydziale Farmaceutyczny).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podpisanie listu intencyjnego przez ministra Obrony Narodowej, marszałka Województwa Lubelskiego, prezydenta Lublina oraz prezesa Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A

113 hektarów dla śmigłowców w Świdniku. Wojsko przejmie trawiaste lotnisko

Co dalej z bazą dla śmigłowców szumnie zapowiadaną kilka tygodni wstecz. Zapytaliśmy MON, co się w tej sprawie dzieje.

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Do wojewody lubelskiego wpłynął dziennik budowy gigainwestycji w Małaszewiczach. Jednak spółka Cargotor w swoim harmonogramie zakłada, że umowę z wykonawcą przebudowy portu podpisze dopiero w drugim kwartale 2026 roku.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Biłgoraj
film

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

Trudno uwierzyć, że 36-latka wyszła z tego wypadku bez większych obrażeń

Rogóźno/Zofiówka. Koszmar w deszczu

Dwa groźne wypadki pod Łęczną. Oba wydarzyły się na prostej drodze wczoraj, podczas ulewnego deszczu

AW-149

W Świdniku ruszyła linia produkcyjna AW-149

Za 250 mln zł koncern Leonardo uruchomił w PZL Świdnik linię produkcyjną śmigłowców AW-149. Dokładnie 32 takie maszyny do 2029 roku trafią do polskiej armii.

Zbigniew Jakubas podziękował kibicom za sezon 23/24

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Jesteście najlepszymi kibicami, jakich mogłem sobie wymarzyć

Od poniedziałku praca w Motorze wre. Prezes Zbigniew Jakubas przyznał, że trzeba wzmocnić skład, żeby beniaminek z Lublina nie podzielił losu swoich poprzedników i powalczył o miejsce w środku tabeli PKO BP Ekstraklasy. Szef klubu znalazł jednak czas, żeby podziękować kibicom za ich wsparcie w sezonie 23/24.

Maciej Gostomski to jeden z najważniejszych piłkarzy Górnika, któremu 30 czerwca wygasa kontrakt w Łęcznej

Długa lista zawodników Górnika Łęczna z wygasającymi kontraktami

Górnik Łęczna zakończył sezon 2023/2024 w półfinale baraży o PKO BP Ekstraklasę. Zielono-czarni dopiero po rzutach karnych Motorowi Lublin, który finalnie jako ostatni awansował na najwyższy szczebel. Lato przed kolejnymi rozgrywkami w Łęcznej zapowiada się na bardzo pracowite, bo wielu piłkarzom wraz z końcem czerwca wygasają kontrakty

Przystanki na ulicy Armii Krajowej

Nowa ulica, nowa linia autobusowa. Literka L na Armii Krajowej

Nie tylko nowa ulica, ale również nowa linia autobusowa. Przez Armii Krajowej pojedzie autobus z literką „L”.

Ulewa w Zamościu. Policjant uratował kobietę z zalanego auta
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Ulewa w Zamościu. Policjant uratował kobietę z zalanego auta

Nie tylko strażacy interweniowali po wtorkowej ulewie w Zamościu. Z pomocą mieszkańcom podtopionego miasta przyszli też policjanci. Jeden z nich pomógł wydostać się z zalanego auta przerażonej kobiecie.

Justyna Budzyńska w trakcie pierwszej sesji Rady Miasta IX kadencji. Na zdjęciu odbiera zaświadczenie o wyborze na radnego.
Lublin

Radna PiS w zarządzie CSK. Wcześniej pracowała w fabryce cukierków

Radna miejska Prawa i Sprawiedliwości Justyna Budzyńska objęła funkcję wicedyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Odpowiadać tam będzie za sprawy administracyjne. Zastąpiła Barbarę Wróbel, która pozostaje w strukturach instytucji jako wicedyrektor ds. Wojewódzkiego Ośrodka Kultury.

Kryta Pływalnia w Biłgoraju jest najstarszym tego typu obiektem w danym województwie zamojskim. Powstała w 1988 roku. Dopiero wiele lat później basenu doczekał się Zamość, następnie Tomaszów Lubelski, a przed rokiem Hrubieszów
Biłgoraj
galeria

Basen do modernizacji. Starosta zadowolony po otwarciu ofert

Bez kredytu się nie obędzie, ale jest szansa, że wystarczy zaciągnąć znacznie niższy niż zakładano. Trzy firmy złożyły swoje oferty w przetargu na modernizację starego basenu w Biłgoraju.

Rodzaje nadwozia: Przewodnik dla początkujących

Rodzaje nadwozia: Przewodnik dla początkujących

Zakup samochodu to ważna decyzja. Auto powinno być nie tylko w zasięgu finansowym właściciela, ale przede wszystkim spełniać jego oczekiwania dotyczące komfortu jazdy, posiadanych funkcji oraz systemów bezpieczeństwa. Poszukując właściwego modelu samochodu dla siebie, warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaki wariant nadwozia nas interesuje. Czym różni się hatchback od sedana i czy SUV sprawdzi się jako samochód rodzinny?

Czego potrzebujesz, aby sterować inteligentnym oświetleniem?

Czego potrzebujesz, aby sterować inteligentnym oświetleniem?

Marzysz o rozpoczęciu przygody ze smart home? Zacznij od inteligentnego oświetlenia! Przekonaj się, jak dzięki technologii bezprzewodowej możesz w łatwy sposób wprowadzić taki system do swojego domu.

leksandra Zięmborska (z piłką) w tym sezonie reprezentowała barwy Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Aleksandra Zięmborska wystąpiła w reprezentacji Polski w turnieju w azerskiej w Gabali

Jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin w minionym sezonie już na stałe zadomowiła się w składzie reprezentacji Polski w koszykówce 3x3. Niestety, ale sezonu kadrowego nie będzie wspominać zbyt dobrze, ponieważ Biało-Czerwonym nie udało się zakwalifikować do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Kiedy wykonać przeprowadzkę? Najlepsze sezony na zmianę mieszkania czy domu

Kiedy wykonać przeprowadzkę? Najlepsze sezony na zmianę mieszkania czy domu

Osoby planujące przeprowadzkę często zadają sobie pytanie: kiedy się przeprowadzić do nowego miejsca? Najlepiej zaplanować przeprowadzkę z góry, tak, aby wprowadzić się do nowego mieszkania lub domu bez zbędnych nerwów. Wybierz więc termin przeprowadzki odpowiedni do Twoich potrzeb i zaplanuj ten dzień tak, by wszystko poszło sprawnie! Kiedy warto się przeprowadzić? Czy przeprowadzka zimą ma sens? Jakie przesądy o przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania są powszechnie znane? Odpowiadamy!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium