W środę poznaliśmy laureatów nagród gospodarczych przyznawanych w pięciu kategoriach przez samorząd Lublina.
– Laureaci nagrody współtworzą grono najlepszych przedstawicieli lubelskiego biznesu. To przedsiębiorstwa, które odznaczają się istotnym wkładem w rozwój gospodarczy miasta i przyczyniają się do unowocześnienia Lublina – podkreśla prezydent miasta Krzysztof Żuk.
W kategorii „Innowacyjność” główną nagrodę zdobyła BioMaxima, która odnalazła się w epidemicznej rzeczywistości, m.in. za sprawą szybkich testów przesiewowych. – Jako jedyne z Polski zostały dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej – podkreślają władze miasta. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły firmy Inetum Polska oraz GIS-Expert.
W kategorii „Obecność na Rynku Globalnym” wygrała spółka Chemnovatic, doceniona m.in. za uruchomienie działu badawczo-rozwojowego, wzrost zatrudnienia, dynamiczny rozwój i uruchomienie laboratorium pozwalającego rozszerzyć działalność firmy. Wyróżnienia trafiły do spółek Amerpharma oraz Evotec.
Główną nagrodę w kategorii „Duże Firmy – Lokomotywy Gospodarcze Miasta” zdobył Herbapol Lublin, doceniony za innowacyjne inwestycje, umiędzynarodowienie rynku zbytu, silną markę i wsparcie placówek medycznych w czasie pandemii. Wyróżnienia trafiły do spółek Protektor i Billenium.
W kategorii „Młode firmy” nie przyznano głównej nagrody, ale dwa wyróżnienia: dla spółek Hemplab i Plantalux. Głównego zwycięzcy nie wskazano także w kategorii „Przemysły Kreatywne” – tu wyróżnienie dostało Studio Format Ewy Smołki.
Podczas dzisiejszej gali przyznano również dwie nagrody specjalne. Jedną dostał Medisept, doceniony m.in. za inwestycje, które zwiększą zdolności produkcyjne firmy, drugą otrzymała Lubelska Fundacja Rozwoju od 30 lat wspierająca lubelskich przedsiębiorców.