10 punktów w przypadku osoby, która samotnie wychowuje dziecko, tyle samo punków będzie mógł otrzymać wnioskodawca, który rozlicza się z podatku dochodowego w mieście. Gotowy jest projekt uchwały dotyczący kryteriów przyznawania rządowych czynszówek. Trafi na piątkową sesję Rady Miasta.
Budowa mieszkań w Świdniku, w ramach rządowego programu mieszkaniowego, rozpoczęła się na początku października 2019 r. Na 1,1-hektarowej działce przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” powstaje osiedle z dwoma trzypiętrowymi blokami.
– Prace budowlane idą zgodnie z harmonogramem – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Przyszłoroczny lipcowy termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. Równolegle z budową bloków prowadzone są roboty przy drodze dojazdowej do budynków – dodaje.
W sumie będzie 108 mieszkań. Zdecydowaną większość, bo aż 93 proc. stanowią 2 i 3-pokojowe. Przeciętny metraż lokali 2-pokojowych wynosi ok. 42 mkw., a 3-pokojowych – 58 mkw. Są też cztery mieszkania 4-pokojowe o średnim metrażu 70 mkw. i cztery kawalerki o średniej powierzchni 27 mkw.
Wstępne rozpoznanie pokazuje, że zainteresowanie rządowymi czynszówkami jest duże. – Mieliśmy ok. tysiąca wstępnych deklaracji. Tyle że to było na samym początku, kiedy tylko ogłosiliśmy, że miasto Świdnik przystępuje do rządowego programu „Mieszkanie Plus” – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Zebrane podania z punktu widzenia formalnego pozwoliły jedynie określić grupę osób zainteresowanych rządowymi czynszówkami.
– Obecnie ta grupa mogła się zupełnie zmienić. Może być mniejsza lub większa. My tego nie wiemy, ponieważ nie sprawdzaliśmy, czy ci, którzy wstępnie się zgłosili, wciąż są zainteresowani mieszkaniami, ani czy np. spełniają ustawowe kryteria – zaznacza Ewa Jankowska. – Dopiero teraz, po przyjęciu przez radnych uchwały (określającej m.in. zasady przeprowadzenia naboru wniosków o zwarcie umowy najmu – red.), będziemy przyjmować wnioski formalne. Czyli takie, do których trzeba będzie załączyć dokumenty i które będą oceniane. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, ile jest chętnych na jedno mieszkanie.
„Chcemy, żeby 108 mieszkań trafiło do osób, które: nie mają własnego mieszkania/domu, mieszkają i płacą podatki w Świdniku, mają nie więcej niż 35 lat, mają dzieci do lat 18 lub samotnie je wychowują” – Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika wylicza na Facebooku przedstawione radnym propozycje kryteriów przyznania lokali.
Wśród proponowanych kryteriów są też m.in. te dotyczące najemcy – jeśli ukończył 65 lat otrzyma 5 punktów, jeśli w gospodarstwie domowym jest osoba samotnie wychowująca dziecko
– 8 punktów, jeśli jeden z członków rodziny rozlicza się w Świdniku z podatku dochodowego – 10 punktów, zaś jeśli jest mieszkańcem miasta – 10 punktów.
Ostateczną decyzję ws. kryteriów, ale też m.in. ws. wysokości obowiązkowej kaucji dla mieszkań z programu „Mieszkanie Plus” w Świdniku, podejmą radni. Sesja została zaplanowana na piątek.